Zmiany w 500 plus. Samorządy nie będą już wypłacać pieniędzy!

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Nadchodzi rewolucja w sztandarowym programie Prawa i Sprawiedliwości "Rodzina 500 plus". Od przyszłego roku wnioski mają być składane wyłącznie w formie elektronicznej, a świadczenie nie będzie już wypłacane przez samorządy. Czy to oznacza koniec 500 plus w formie jaką znamy? Rodzice nie stracą pieniędzy na dzieci, ale dostaną je z ZUS-u, a nie z gminy.  WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Nadchodzi rewolucja w sztandarowym programie Prawa i Sprawiedliwości "Rodzina 500 plus". Od przyszłego roku wnioski mają być składane wyłącznie w formie elektronicznej, a świadczenie nie będzie już wypłacane przez samorządy. Czy to oznacza koniec 500 plus w formie jaką znamy? Rodzice nie stracą pieniędzy na dzieci, ale dostaną je z ZUS-u, a nie z gminy. WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Fot. Karolina Misztal
Nadchodzi rewolucja w sztandarowym programie Prawa i Sprawiedliwości "Rodzina 500 plus". Od przyszłego roku wnioski mają być składane wyłącznie w formie elektronicznej, a świadczenie nie będzie już wypłacane przez samorządy. Czy to oznacza koniec 500 plus w formie jaką znamy? Rodzice nie stracą pieniędzy na dzieci, ale dostaną je z ZUS-u, a nie z gminy.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która reguluje funkcjonowanie programu "Rodzina 500 plus". Obecnie obsługą programu zajmują się samorządy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a w sprawach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego – wojewoda.

Z gminy do ZUS-u

Zgodnie z projektem zadania te przejąć ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W regulacji zapisano, że sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez lokalne samorządy. Będą one również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń - maj 2022 r.
Od 1 stycznia 2022 r. przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze będzie wypłacał ZUS, a od 1 lutego 2022 r. będzie przyjmować wnioski na kolejny okres rozpoczynający się 1 czerwca 2022 r.

Zgodnie z obecnymi przepisami, aby otrzymać 500 plus należy co roku składać wniosek na nowy okres świadczeniowy. Ustawa dopuszcza możliwość składania wniosków w różnych formach, m.in. w formie papierowej, a wypłata świadczenia może następować za pośrednictwem poczty, wypłaty gotówkowej lub przekazu bankowego.
Projekt zakłada wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków i wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej. Regulacja przewiduje także odejście (od 2023 r.) od corocznego składania wniosków i automatyczne odnawianie prawa do świadczenia na kolejny okres rozliczeniowy.

Decydują oszczędności

Proponowane rozwiązanie - jak uzasadniają wnioskodawcy - ma usprawnić przyznawanie i obsługę świadczeń i przynieść redukcję kosztów obsługi. Dodatkowo ma ograniczać ryzyko zarażenia Covid-19, m.in. dzięki eliminacji bezpośrednich kontaktów z innymi osobami przy osobistym składaniu wniosków.

Koszty obsługi świadczenia wychowawczego określone są ustawowo jako procent od kwoty wypłaconych świadczeń. Autorzy projektu zwracają uwagę, że proponowane określenie kosztów obsługi jako 0,1 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń wychowawczych stanowić będzie wielokrotną oszczędność względem dotychczasowych regulacji.
Resort szacuje, że w okresie 2022-2032 łączne koszty obsługi wyniosą ok. 427 mln zł, co oznacza oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

Obecnie z programu "Rodzina 500 plus" korzysta ponad 6,5 mln dzieci. Z danych MRiPS wynika, że od momentu uruchomienia na program wydatkowano ponad 134 mld zł.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie