Spis treści
Zasady drugiej waloryzacji
Ustalono zasady, na jakich ma się odbywać wprowadzenie w danym roku drugiej waloryzacji emerytalnej. Konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze, inflacja w pierwszej połowie roku ma przekroczyć 5 procent. Po drugie, konieczne są zmiany w prawie. Problemem jest to, że odpowiednie zmiany zostały wstrzymane w związku z tym, że w 2024 roku w pierwszym półroczy średnia inflacja spadła poniżej 5 procent. Pojawiły się jednak niepokojące prognozy sugerujące, że inflacja w 2025 roku będzie wyższa.
Druga waloryzacja emerytur dopiero w 2025 roku
Już teraz wiemy, że waloryzacja emerytur w przyszłym roku - marcowa, czyli zagwarantowana - będzie zdecydowanie niższa, skromniejsza niż ta w tym, czy ubiegłym roku. Liczby są tu nieubłagane
Wstępnie mówi się o wskaźniku rocznej waloryzacji na poziomie 1,0678, co oznacza, że emerytury i renty wzrosłyby o 6,78%. W budżecie zarezerwowano już 24,2 mld złotych na ten właśnie cel.
Dla przykładu w 2023 roku na waloryzację emerytur z 1 marca przeznaczono aż 43 mld złotych - wtedy wskaźnik waloryzacji wynosić 1,1212, czyli był niemal dwukrotnie wyższy.
Jednocześnie wiele wskazuje na to, że jednak drugą waloryzację emerytur będziemy mieć w 2025 roku. To jeszcze stoi pod znakiem zapytania, ale sygnały są wyraźne.
Rosnąca inflacja to ponownie problem?
Obecnie odczyty inflacji, podobnie jak prognozy ekonomiczne wyraźnie wskazują na to, że realnie możliwa jest druga waloryzacja świadczeń. W związku z odmrożeniem cen prądu w lipcu wzrosła inflacja z 3,6 do 4,2 procent. W sierpniu wynosiła ona już 4,3 procent. Szacuje się, że już w grudniu powinna się ona zbliżyć nawet do 5 procent. Kluczowy będzie jednak nowy rok.
Wszystko rozstrzygnie się na początku roku
Dotąd zdarzało się, że w pierwszej połowie roku inflacja malała, była wygaszana. Teraz jednak skończy się działanie bonu energetycznego oraz innych programów. Dodatkowo mają wzrosnąć podatki. To oznacza, że inflacja może realnie wzrosnąć powyżej 5 procent. To zresztą jest założone w budżecie rządu. Jeśli średnia inflacja w 2025 roku miałaby wynieść 5 procent, oznaczałoby to konieczność realizacji obietnicy drugiej waloryzacji emerytury.
W rzeczywistości istotne będzie, jaki poziom inflacji będzie na rozpoczęcie 2025 roku.
Co jest w projekcie drugiej waloryzacji?
Z założenia druga waloryzacja ma mieć miejsce, jeśli w pierwszym półroczu danego roku inflacja przekroczy 5 procent. Poza tym jednak zasady przeprowadzenia waloryzacji mają podlegać tym samym regułom, co waloryzacja marcowa. Wtedy też zwaloryzowanie ma odbywać się na początku września.
Należy przy tym jednak zaznaczyć, że waloryzacja marcowa przebiega na podstawie inflacji z całego ubiegłego roku. To oznacza, że gdyby realnie wprowadzono drugą waloryzację, waloryzacja marcowa powinna zostać zmieniona - w obecnej formie uwzględniałaby przecież okres, za który świadczenia zostały zwiększone!
Renta wdowia - co z nią?
W galerii przedstawiamy wyliczenia renty wdowiej:
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?