Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Kodeksie pracy 2018. 22 listopada automatycznie zmienią się umowy o pracę. O co dokładnie chodzi? Sprawdź!

oprac.maw
Po zmianach z 2015 roku w Kodeksie pracy wyróżniane są 3 rodzaje umów o pracę: umowa na czas nieokreślony, umowa na czas określony i umowa na okres próbny.
Po zmianach z 2015 roku w Kodeksie pracy wyróżniane są 3 rodzaje umów o pracę: umowa na czas nieokreślony, umowa na czas określony i umowa na okres próbny. unsplash.com
Kodeks pracy 2018. Ważne zmiany obowiązywać będą już od listopada 2018. Dotkną szczególnie firmy posiadające pracowników na umowach czasowych. Kodeks pracy 2018 - od 22 listopada pracodawca będzie musiał zmienić ich umowy na czas nieokreślony i to z mocy praca. O co dokładnie chodzi? Dlaczego wprowadzono zmiany w Kodeksie pracy? Jak pracodawcy mogą uniknąć kary za naruszenie limitu pracy tymczasowej? Pracowniku, pracodawco - sprawdź koniecznie nadchodzące zmiany w Kodeksie pracy.

Kodeks pracy 2018 -

Przed nami ważne zmiany związane z nowelizacją Kodeksu pracy. Przedsiębiorcy będą musieli dostosować się do niej już w listopadzie. O co dokładnie chodzi?

**Przeczytaj też:

l https://gazetalubuska.pl/zmiany-w-kodeksie-pracy-2019-od-1-stycznia-zmienia-sie-kodeks-pracy-co-ulegnie-zmianie-to-musisz-wiedziec/ar/13681636

**

Przypomnijmy: nowelizacja Kodeksu pracy z 2016 roku ogranicza okres zatrudnienia na umowę na czas określony do 33 miesięcy, plus maksymalnie trzymiesięczny okres umowy na okres próbny – w sumie 36 miesięcy.

Sprawdź: Zmiany w Kodeksie pracy już Jesienią 2018. Dojdzie do masowych zwolnień? Co się zmieniło?

Nowe reguły zawierania umów o pracę na czas określony z ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220; dalej: nowelizacja, ustawa zmieniająca) obowiązują od 22 lutego 2016 r.

Głównym celem wprowadzenia zmian było przede wszystkim zwiększenie ochrony pracowników przed nadużywaniem przez ich szefów umów terminowych, a tym samym zapewnienie im większej gwarancji, pewności, stabilności zatrudnieni oraz lepszych perspektyw rozwoju zawodowego.

Kodeks pracy 2019 - zmiany od 22 listopada

O zmianach w Kodeksie pracy wiadomo było już wcześniej. W listopadzie wielu pracowników i pracodawców będzie musiało dostosować się do zmian prawnych, które weszły w życie 22 lutego 2016 r. Dokładnie 21 listopada 2018 roku upłynie maksymalny limit zatrudnienia na czas określony. Dotyczy to osób zatrudnionych od co najmniej 22 lutego 2016 roku. Jeśli pracodawca zatem chce takiego pracownika zatrzymać w firmie musi go zatrudnić z mocy wynikającego prawa na stałe. Ponadto pod koniec listopada minie 18-miesięczny limit skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy.

W przypadku kontynuacji zatrudnienia, od 22 listopada pracownicy będą zatrudnieni na stałe.

WAŻNE: Umowy o pracę na czas określony zawarte przed 22 lutego 2016 roku (włącznie z tym dniem) i trwające nadal, przekształcą się 22 listopada w umowy na czas nieokreślony. Zmiana nie wymaga sporządzenia aneksu do umowy! Wynika ona z przepisów prawa.

WARTO WIEDZIEĆ: Z końcem listopada 2018 r. upłyną dwa ważne terminy:

  • pracownicy, którzy są zatrudnieni na umowach czasowych co najmniej od 22 lutego 2016 r. dostaną umowy na stałe
  • skończy się 18-miesięczny limit skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy-użytkownika. Po upływie czasu skierowania pracownik nie może być wysyłany do konkretnej firmy przez co najmniej 1,5 roku

Zobacz też: Kodeks pracy 2019: Pieniądze za nadgodziny. O tym, co się z nimi stanie zadecyduje pracodawca?

Kodeks pracy 2018 - kiedy pracodawca może nie zastosować zmian?

Jak podaje serwis Business Insider, nowelizacja wprowadziła zasadę 3/33. Chodzi o to, że "pracodawcy mogą zatrudniać daną osobę na czas określony na maksymalnie trzech umowach tego typu (nie wliczając w to umowy na czas próbny) i nie dłużej niż przez 33 miesiące łącznie. Później pracownik przechodzi na umowę na czas nieokreślony".

Istnieją jednak wyjątki. Pracodawca może nie zastosować tej zasady, jeśli pracownik zatrudniany jest m.in.:

  • na zastępstwo
  • przy pracach dorywczych lub sezonowych,
  • w przypadku występowania obiektywnych przyczyn przemawiających za zatrudnieniem na czas określony (wtedy musi jednak zawiadomić o tym w ciągu 5 dni właściwy inspektorat pracy)

Kodeks pracy 2018 - jak pracodawca może uniknąć kary?
Pracodawcy, którzy chcą uniknąć zmian, czyli przekształcenia kontraktów a co za tym idzie kary za naruszenie limitu pracy tymczasowej, ma pewne rozwiązanie. Może np. zrezygnować z zatrudnienia danej osoby przed upływem wspomnianych terminów. Niestety, ale to może oznaczać redukcje etatów w najbliższym czasie.
POLECAMY TAKŻE:

Emerytury kobiet zaskakująco niskie. Jakie wynagrodzenie emerytalne pobierają kobiety za lata swojej pracy? ZUS publikuje raport za 2017 rok

Emerytury kobiet zaskakująco niskie. Jakie wynagrodzenie eme...


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiany w Kodeksie pracy 2018. 22 listopada automatycznie zmienią się umowy o pracę. O co dokładnie chodzi? Sprawdź! - Gazeta Lubuska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska