Zmiany w Kodeksie pracy 2021. Praca zdalna, umowy o dzieło, zaległy urlop, orzeczenie lekarskie. Oto nowe przepisy

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
W Kodeksie pracy nastąpiło ostatnio kilka zmian, o których powinni wiedzieć pracodawcy i zatrudnieni
W Kodeksie pracy nastąpiło ostatnio kilka zmian, o których powinni wiedzieć pracodawcy i zatrudnieni polska press
W Kodeksie pracy nastąpiło ostatnio kilka zmian, o których powinni wiedzieć pracodawcy i zatrudnieni. Jedną ze zmian jest obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia. Pojawiły się też zapisy dotyczące pracy zdalnej czy zaległego urlopy wypoczynkowego. Sprawdźcie, co jeszcze się zmieni.

Zmiany w Kodeksie pracy. Będą nowe kary?

W Kodeksie pracy nastąpiło ostatnio kilka zmian o których powinni wiedzieć pracodawcy i zatrudnieni. Od końcówki 2020 roku obowiązuje na przykład nowy rozszerzony katalog kar i wykroczeń. Chodzi między innymi o to, że od 1 grudnia 2020 roku pracodawcy, którzy zatrudniają na czarno osoby, które uchylają się od płacenia alimentów, mogą zostać ukarani grzywną do 45 tys. Złotych. Zmiana ta - jak podaje bankier.pl - ma poprawić skuteczność egzekucji świadczeń alimentacyjnych i dotyczy też zatajania wynagrodzenia osób, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych.

Zobacz wideo: Abonament RTV - pojawiły się nowe zasady i... zapłacimy więcej

Umowy o dzieło w 2021. Trzeba powiadomić ZUS

Od 1 stycznia 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji umów o dzieło. Jeżeli pracodawca zdecyduje się taką umowę podpisać z zatrudnionym, będzie musiał o tym poinformować ZUS, wypełniając wniosek za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.

Ta zmiana przepisów została wprowadzona w tarczy antykryzysowej i ma na celu policzenie takich umów. Informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, ale także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. To rozwiązanie ma także ułatwić weryfikację obowiązku ubezpieczeń społecznych.

Polecamy

Praca zdalna będzie uregulowana. Jest wstępny projekt

W najbliższym czasie uregulowane w Kodeksie pracy ma być również wykonywanie obowiązków w ramach pracy zdalnej, czyli home office. Zapisy dotyczące tej formy znajdują się jedynie w ustawie covidowej. Jest już wstępny roboczy projekt ustaw, które otrzymało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Wśród założeń znalazły się następujące punkty:

  • Paca zdalna może być uzgodniona pomiędzy stronami umowy o pracę przy zawieraniu umowy o pracę lub w trakcie zatrudnienia za porozumieniem stron.
  • Praca zdalna będzie wykonywana całkowicie lub częściowo poza siedzibą pracodawcy lub innym stałym miejscem świadczenia pracy, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
  • W wyjątkowych sytuacjach praca zdalna może być wykonywana na polecenie pracodawcy, gdy wprowadzony został stan nadzwyczajny lub stan epidemii lub jest to niezbędne ze względu na obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
  • Zasady wykonywania pracy zdalnej będą określone w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową, a w przypadku gdy u pracodawcy działa więcej niż jedna zakładowa organizacja związkowa – w porozumieniu między pracodawca a tymi organizacjami.
  • W porozumieniu mogą znaleźć się ogólne zasady ustalania ekwiwalentu pieniężnego w przypadku wykorzystywania przez pracownika wykonującego pracę zdalną materiałów i narzędzi stanowiących jego własność. Projektodawca zakłada, że szczegółowe zasady wykorzystywania przez pracownika materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także konkretna wysokość ekwiwalentu pieniężnego będą ustalane w porozumieniu z pracownikiem.
  • Pracodawca ma prawo kontrolować wykonywanie pracy przez pracownika wykonującego pracę zdalną w miejscu i w godzinach wykonywania pracy. Jeżeli jest to kontrola w miejscu zamieszkania pracownika pracodawca musi dysponować uprzednią zgodą pracownika.
  • Pracownik wykonujący pracę zdalną nie może być traktowany w zatrudnieniu mniej korzystnie niż inni pracownicy zatrudnieniu przy takiej samej lub podobnej pracy, przy uwzględnieniu odrębności związanych z warunkami wykonywania pracy zdalnej.
  • Projekt wzbudza jednak kontrowersje również po stronie organizacji zrzeszających pracodawców.

W połowie grudnia 2020 roku, kolejna tarcza antykryzysowa, wydłużyła ważność orzeczeń lekarskich, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 r. Zachowują one ważność przez 180 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Zaległy urlop wypoczynkowy z 2020 roku

Ponownie w tzw. ustawie covidowej wprowadzono zmiany dotyczące skierowania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy. Przypomnijmy, że według przepisu 168 Kodeksu pracy urlopu zaległego należy udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania jego zgody oraz z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni. Natomiast pracownik jest zobowiązany taki urlop wykorzystać.

Polecamy

Koronawirus wprowadził wiele zmian w prawie pracy – większość z nich dotyczy jednak wyłącznie czasu zagrożenia epidemicznego. W przypadku stałych regulacji w Kodeksie pracy nie doczekaliśmy się ani nie doczekamy się prawdopodobnie w najbliższym czasie żadnych przełomów – pisze bankier.pl.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie