Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w kolejowej przychodni

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Zamiast OLK-Medu będzie niepubliczna placówka spółki pracowniczej Centrum Medyczne. Pacjenci nie powinni stracić.

Zamiast OLK-Medu będzie niepubliczna placówka spółki pracowniczej Centrum Medyczne. Pacjenci nie powinni stracić.

<!** Image 2 align=none alt="Image 179025" sub="W rejestracji OLK-Medu przy placu 18 Stycznia 4 w Toruniu przyjmują Barbara Trokowska i Hanna Krzyżańska. Na zdjęciu pan Piotr Dybowski wraz z córką Dominiką /fot.: Grzegorz Olkowski">Znana jako przychodnia „kolejowa”, a od 1999 r. jako OLK-Med, dla której organem założycielskim jest samorząd wojewódzki, zmienia formę prawną. Już w 2009 r. pracownicy mogli zgłaszać chęć udziału w spółce pracowniczej.

<!** reklama>- Jedna trzecia ze 120 uprawnionych pracowników uczestniczy w przekształceniu i założyła spółkę pracowniczą. Spółka złożyła wniosek o rejestrację w sądzie jako Centrum Medyczne OLK-Med. Powinno to nastąpić w październiku tego roku- mówi dyrektor OLK-Medu Piotr Hinc. - Cały proces przekształcania będzie trwał w tym i następnym roku. Potem organem założycielskim niepublicznej przychodni, która przejmie usługi medyczne po OLK-Medzie, będzie spółka pracownicza.

A co z umową OLK-Medu na leczenie w podstawowej opiece zdrowotnej i specjalistyce z NFZ?

- Kontraktować na przyszły rok będziemy jeszcze jako publiczna placówka. Po przekształceniu kontrakt będzie cedowany - tłumaczy dyrektor Hinc. - Pacjenci nie powinni tego odczuć. Po prostu poza poradami i badaniami w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia będziemy mogli działać prywatnie, więc nasza oferta dla pacjentów się powiększy.

Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ, zapewnia: - Pacjenci powinni czuć się bezpiecznie. W takich przypadkach następuje bowiem kontynuacja świadczeń. Jest to samo miejsce, kadra. Podpisujemy po prostu aneks do umowy.

A jak długie są aktualnie kolejki w poradniach specjalistycznych OLK-Medu?

- W tej chwili w ciągu tygodnia - dwóch można się dostać do chirurga, onkologa, ginekologa - mówi Beata Kulawiak, przełożona pielęgniarek. - Nie ma już w tym roku szansy zostać przyjętym do: endokrynologa, diabetologa, okulisty, neurologa, gastroenterologa, psychiatry, ortodonty, stomatologa, protetyka.

Dodajmy, że Piotr Hinc jest teraz nie tylko dyrektorem OLK-Medu, ale i prezesem spółki pracowniczej, która bierze udział w przekształceniu. Ponadto od końca sierpnia 2011 roku ma umowę cywilnoprawną, czyli kontrakt wicedyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych w Wojewódzkim Ośrodku Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu, jednej z trzech placówek, które mają być włączone do szpitala zespolonego na Bielanach. Po zwolnieniu dyrektor WOLP Ewy Skoniecznej, pełniącym obowiązki dyrektora jest dr Ewa Kordyjak-Starczewska. Dawny wicedyrektor ds. medycznych WOLP dr Mieczysław Janiszewski zrezygnował z tej funkcji.


Warto wiedzieć

Ponad pół wieku „kolejowej” przychodni

W podstawowej opiece zdrowotnej OLK-Medu zapisanych jest 9 tysięcy pacjentów

Przychodnia działa od 1952 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiany w kolejowej przychodni - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska