Zmiany w programie 300 Plus od 1 lipca 2021 roku! Jak dostać 300 złotych na początek roku szkolnego? Zobacz zasady

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
"Dobry Start" zwane też programem 300 Plus to jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Przysługuje bez względu na dochód rodzicom uczniów do 20 roku życia uczącym się w szkole lub do 24 r.ż w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami. By dostać świadczenie trzeba złożyć wniosek, a zasady składania wniosków w tym roku zostały zmienione. Co się zmieni?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE: Tyle zyskasz i stracisz na Polskim Ładzie. Oto kalkulator wynagrodzeń. Poznaj wyliczenia: o tyle wzrośnie lub zmaleje Twoja pensja
"Dobry Start" zwane też programem 300 Plus to jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Przysługuje bez względu na dochód rodzicom uczniów do 20 roku życia uczącym się w szkole lub do 24 r.ż w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami. By dostać świadczenie trzeba złożyć wniosek, a zasady składania wniosków w tym roku zostały zmienione. Co się zmieni?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE: Tyle zyskasz i stracisz na Polskim Ładzie. Oto kalkulator wynagrodzeń. Poznaj wyliczenia: o tyle wzrośnie lub zmaleje Twoja pensja Lucyna Nenow / Polska Press
Udostępnij:
"Dobry Start" zwane też programem 300 Plus to jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Przysługuje bez względu na dochód rodzicom uczniów do 20 roku życia uczącym się w szkole lub do 24 r.ż w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami. By dostać świadczenie trzeba złożyć wniosek, a zasady składania wniosków w tym roku zostały zmienione. Co się zmieni od 1 lipca 2021 roku? Sprawdź.

Zobacz video: Polacy podzieleni w sprawie szczepień nastolatków

Kto może złożyć wniosek o 300 plus?

Wniosek o 300 plus w ramach programu "Dobry start" może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka lub osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka. Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Jeśli chodzi o to, kto może starać się o świadczenie to nic się tu nie zmieniło, ale istotne zmiany zaszły w programie, jeśli chodzi o składanie wniosków.

Polecamy

Jak dostać 300 plus? Ważna zmiana od 1 lipca!

Od 1 lipca wnioski o przyznanie świadczenia w wysokości 300 złotych na dziecko w programie "Dobry start" będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej. Obsługą całego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o 300 plus będzie można składać w terminie od 1 lipca do 30 listopada przez portal informacyjno-usługowy [email protected], bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Kiedy wypłaty 300 plus?

Osoby, które złożą wniosek w lipcu lub sierpniu otrzymają wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli zrobią to jednak w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Warto więc złożyć wniosek jak najszybciej, by dostać pieniądze dla dzieci przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Nie przeocz

Skąd te zmiany?

Rząd chce, by rodzice składali wnioski o świadczenie w programie "Dobry start" przez internet, ponieważ dzięki temu uda się zaoszczędzić sporo pieniędzy. Według rządowych wyliczeń 2021-2031 łączne koszty obsługi wyniosą około 15 mln zł. Wprowadzone od 1 lipca 2021 zmiany mają zagwarantować oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 488 mln zł.

Zmiany w programie "Dobry start" są m.in. efektem bonu turystycznego, na który rodzice także składali wnioski przez Internet. Z kolei Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej krytykuje zmiany, zwracając uwagę na to, że w 2020 r. niemal co trzeci wniosek o wyprawkę szkolną był złożony w wersji papierowej, a proponowane przez rząd zmiany ograniczą dostęp do świadczenia rodzinom ubogim i wykluczonym cyfrowo.

Czy w związku z tym osoby, którym złożenie wniosku przez internet sprawia kłopot będą mogły liczyć na pomoc? Czy powstaną punkty stacjonarne, gdzie wnioski w programie "Dobry start" będą przyjmowane?

Czy dotychczasowe świadczenia socjalne zostanie zastąpione Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Zakładałby on przyznanie osobie dorosłej miesięcznie 1200 zł. Pewną kwotę przewidziano także dla nieletnich. Na jakich warunkach przyznawany byłby Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Jakie ma wady i zalety nowy program socjalny i ile Polaków go popiera? Szerzej koncepcji przyjrzał się Polski Instytut Ekonomiczny. Sprawdźcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNECZYTAJ  TAKŻE:Zmiany w 500 plus w 2021 roku. Jakie są terminy, aby prawidłowo wypełnić wniosek?600 plus zamiast 500 plus. Będzie podwyżka w 2021 roku?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy czyli 1200 zł dla każdego i 6...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie