Przypomnijmy, że Gmina Miasta Toruń jest 100-procentowy udziałowcem w siedmiu spółkach, większościowym - w dwóch kolejnych, mniejszościowym - w czterech. W przypadku tych pierwszych prezydent Torunia jest jednoosobowym zgromadzeniem wspólników. Nominuje przedstawicieli GMT do rad nadzorczych spółek. Ich liczba zależy od skali udziałów.
W ostatnich latach o obsadzie rad nadzorczych, a za ich pośrednictwem zarządów spółek, decydował rządzący Toruniem przez ponad dwie dekady prezydent Michał Zaleski. Nowy prezydent Paweł Gulewski w czerwcu zmienił przedstawiciela miasta w radzie nadzorczej PGE Toruń, a w połowie lipca wymienił przedstawicieli miasta w spółce o oficjalnej nazwie Klub Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna. Zmienił się też jej prezes. Bogdana Rozwadowskiego zastąpił Wiktor Cajsel. Pytany przy okazji tej zmiany przez "Nowości" o korekty we władzach innych spółek z udziałem GMT prezydent Gulewski zapowiedział nowe osoby w radach nadzorczych. Wykluczył zmiany w zarządach spółek ze 100-procentowym udziałem miasta.
Zmiany w składach rady nadzorcze spółek z udziałem Torunia: jaki jest ich powód?
I tak też się stało. Zmiany objęły składy rad nadzorczych wszystkich spółek z udziałem miasta, choć nie zmieniły się wszystkie zasiadające w nich osoby.
- Dokonałem zmian z uwagi na to, że zmieniają się priorytety rozwojowe Torunia - wyjaśnia prezydent Gulewski. - Zmieniają się również priorytety i kierunki rozwoju, jeśli chodzi o działalność spółek miejskich, sposobu nadzorowania ich pracy, ale także wytycznych, które będziemy stosować w formie celów zarządczych dla poszczególnych spółek. Poprzez rady nadzorcze potrzebujemy nieco innego spojrzenia na istotne dla nas zagadnienia.
Prezydent Gulewski podkreśla, że składów spółek odziedziczonych po prezydencie Zaleskim nie zmienił od razu po objęciu władzy. Z decyzjami poczekał do końca kadencji tych gremiów.
Wśród powołanych do rad nadzorczych nie ma osób szerzej znanych w Toruniu. Takich nie brakuje za to wśród tych, którzy stracili miejsca w tych gremiach. I tak przewodniczącym rady nadzorczej spółki Centrum Kulturalno-Kongresowe "Jordanki" nie jest już wieloletni toruński radny SLD i przewodniczący Rady Miasta Torunia w kadencji 2010-2014 Marian Frąckiewicz. W radzie nadzorczej Miejskiego Zakładu Komunikacji nie zasiada już długoletni doradca prawny Rady Miasta Torunia Maciej Krystek. Miejsce w radzie nadzorczej Toruńskich Wodociągów straciła Małgorzata Przybylska, żona radnego wojewódzkiego PiS Przemysława Przybylskiego.
W radzie nadzorczej spółki Urbitor nie ma już działacza PiS-u Tomasza Sińczaka. Przedstawicielami miasta w radzie nadzorczej Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych w kolejnej kadencji nie będą dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała oraz Alicja Osowska-Kowalska, żona byłego radnego miejskiego PiS Jacka Kowalskiego. Zmiana dotyczy też spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa "KZN-Toruński". W jej radzie nadzorczej przedstawicielem miasta nie jest już były dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Andrzej Glonek. Wcześniej działalność w radzie wspomnianego Klubu Sportowego Toruń Hokejowa S.A. zakończył dyrektor ds. projektów infrastrukturalnych w Miejskim Zakładzie Komunikacji Jarosław Więckowski i dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej Krystian Kubjaczyk.
Rady nadzorcze spółek z udziałem Torunia: kto w nich zasiada?
A oto nowe składy rad nadzorczych ze 100-rocentowym udziałem GMT oraz przedstawiciele GMT w spółkach z mniejszym udziałem miasta:
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (100 procent udziałów GMT)
- Hanna Weber,
- Piotr Siemiątkowski,
- Zbigniew Czyżniewski (przedstawiciel pracowników).
Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (100 procent udziałów GMT)
- Konrad Wypych,
- Jarosław Wierski,
- Joanna Hofman-Kupisz.
Toruńskie Wodociągi (100 procent udziałów GMT)
- Joanna Szarpatowska,
- Piotr Mazur,
- Robert Robakiewicz (przedstawiciel pracowników).
Urbitor (100 procent udziałów GMT)
- Jakub Woźnikowski,
- Agata Wiśniewska,
- Joanna Górka (przedstawiciel pracowników).
Toruńska Infrastruktura Sportowa (100 procent udziałów GMT)
- Michał Gliński,
- Aneta Jakubowska-Aleksa,
- Maja Rybińska-Majewska.
Centrum Kulturalno-Kongresowe "Jordanki" (100 procent udziałów GMT)
- Jakub Kruszkowski,
- Wojciech Kiełbasiński,
- Stanisław Wawrzonkowski.
Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu (100 procent udziałów GMT)
- Krystian Barciński,
- Karolina Klimecka-Łaptuta,
- Bogdan Kaliński (przedstawiciel pracowników).
Klub Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna (75,47 procent udziałów GMT)
- Jacek Skulski,
- Jacek Kannenberg.
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego (32,62 procent udziałów GMT)
- Witold Roman.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa "KZN-Toruński" (4,22 procent udziałów GMT)
- Jacek Szok.
Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych (59,9 procent udziałów GMT)
- Tomasz Jędrzejewski,
- Paweł Czajka.
PGE Toruń (4,57 procent udziałów GMT)
- Paweł Zgórzyński.
Dodajmy, że zmiany w radach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej "KZN-Toruński" Sp. z o.o. oraz Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych muszą jeszcze zaakceptować zgromadzenia wspólników tych spółek.
Rady nadzorcze spółek z udziałem Torunia: tyle w nich zarabiają przedstawiciele miasta
Przy okazji nominacji do rad nadzorczych spółek sprawdziliśmy wynagrodzenia zasiadających w nich osób. Ich wysokość zależy od decyzji zgromadzeń wspólników, a także kryteriów ustawowych. Szczegółowe kwoty podajemy >>> TUTAJ <<< oraz w naszej galerii.Te wynagrodzenia co do zasady wypłacane są co miesiąc.
Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?