Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w statutach miejskich instytucji kultury

Paulina Błaszkiewicz
Na ostatniej sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwały dotyczące zmian w statutach miejskich instytucji kultury. Zmiany dotyczą CK Zamek Krzyżacki, Dworu Artusa i Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

-Zmiany dotyczące statutów kilku, miejskich instytucji kulturalnych polegają na dostosowaniu ich do statutów ustaw o prowadzeniu działalności kulturalnej - mówi Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.

Na czas określony

Przypomnijmy, że w grudniu wygasają kontrakty dyrektorów trzech instytucji kulturalnych w naszym mieście. Zgodnie z obowiązującą ustawą dyrektorzy byli powoływani na czas określony - od trzech do siedmiu lat. I takie kontrakty - na podstawie przedstawionego programu na najbliższe lata otrzymali pod koniec 2014 roku szefowie pięciu toruńskich instytucji kulturalnych: Centrum Kultury Dwór Artusa, Muzeum Okręgowego, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, Toruńskiej Agendy Kulturalnej, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Polecamy:
Parada StarForce 2017 w Toruniu
Czym jeżdżą toruńscy prezesi i dyrektorzy
Marsz Równości i kontrmanifestacja „W obronie normalności”

Markowi Pijanowskiemu, dyrektorowi Dworu Artusa, Krystianowi Kubjaczykowi, dyrektorowi Toruńskiej Agendy Kulturalnej i Andrzejowi Nowickiemu, dyrektorowi Centrum Kultury Zamek Krzyżacki kontrakty wygasają już w grudniu, ale do dziś nie wiadomo jaki los czeka szefów wymienionych placówek.

Prezydent Miasta Torunia mógłby - podobnie jak trzy lata temu - przedłużyć dyrektorom kontrakty, ale nie skorzystał z tej możliwości. Za kilkanaście dni będzie mógł skorzystać z kilku dodatkowych rozwiązań, jakie pojawią się po zmianach w statutach miejskich instytucji kulturalnych, które 12 października przyjęła Rada Miasta Torunia.

W praktyce wygląda to tak, że dyrektorzy będą mogli być wybierani w konkursie tak, jak m.in. dyrektorzy Baja Pomorskiego, czy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Zmiana na lepsze?

- Wydaje mi się, że zmiany w statutach pozwolą nam ujednolicić obowiązujące zasady konkursów. Dlaczego dyrektorzy Baja Pomorskiego, czy TOS-u musieli startować w konkursach, a szefowie pozostałych instytucji nie? Dlatego, że w statutach były zapisane inne zasady - tłumaczy Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Warto podkreślić, że zmiany w statutach miejskich instytucji kulturalnych dają też prezydentowi inną możliwość: Może on powierzyć zarządzanie instytucją nie tylko osobie fizycznej, ale także osobie prawnej, czyli np. fundacji lub firmie.

Dyrektor Zbigniew Derkowski nie mówi o planach wobec wymienionych instytucji kulturalnych, ponieważ zmiany w statutach najpierw musi podpisać wojewoda, który ma na to jeszcze ok. dziesięciu dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska