Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w ubezpieczeniach dla bezrobotnych. Rząd chce oddzielić rejestrację w urzędzie pracy od ubezpieczenia. Tym zajmie się ZUS

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Rząd szykuje się do reform na rynku pracy. Zamierza wspierać przede wszystkim tych, którzy chcą pracować, oddzielając status bezrobotnego od prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Kiedy zmiany wejdą w życie?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rząd szykuje się do reform na rynku pracy. Zamierza wspierać przede wszystkim tych, którzy chcą pracować, oddzielając status bezrobotnego od prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Kiedy zmiany wejdą w życie?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jacek Smarz
Wspierać przede wszystkim tych, którzy chcą pracować, oddzielając status bezrobotnego od prawa do ubezpieczenia zdrowotnego - to jedna z planowanych przez rząd reform na rynku pracy.

Do urzędów pracy tylko po zatrudnienie

Przeprowadzenie reform zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. W toruńskim Powiatowym Urzędzie Pracy konsultowali założenia Krajowego Planu Odbudowy.

- Powiatowe urzędy pracy stałyby się centrami wspierania zatrudnienia. Zależy nam na tym, by przychodzili do nich ci, którzy faktycznie poszukują zatrudnienia, a nie ci, którym zależy jedynie na ubezpieczeniu. Chcemy skupić się na pomocy ludziom chcącym pracować. Zamierzamy też objąć pomocą biernych zawodowo i - z drugiej strony - pracodawców. Urzędy pracy już wiele w tym kierunku robią, np. dofinansowując właścicieli firm, którzy szkolą swoich pracowników i pomagając osobom, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Ale uważamy, że te funkcje urzędów należy wzmocnić - zapowiadała wówczas w Toruniu dr Ewa Flaszyńska, dyrektor departamentu rynku pracy w MRPiT.

Co z ubezpieczeniem bezrobotnych?

Niedawno w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” wiceminister rozwoju Iwona Michałek potwierdziła, że w jej resorcie powstał wstępny projekt przepisów rozdzielających status bezrobotnego od prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Projekt wymaga konsultacji, w szczególności z ZUS. Zgodnie z założeniami projektu ubezpieczenie zdrowotne będzie przysługiwało każdemu niezależnie od tego, czy pracuje albo pobiera emeryturę, czy jest bezrobotny.

Wniosek do ZUS

Jeżeli ktoś nie ma zatrudnienia ani emerytury, wniosek o ubezpieczenia zdrowotne będzie składał bezpośrednio do ZUS. Można to będzie uczynić poprzez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można również będzie złożyć wniosek osobiście w oddziale ZUS – to propozycja dla tych, którzy nie korzystają z internetu.
Do PUP, czyli centrów wspierania zatrudnienia, przychodziłoby się tylko w sprawie pracy.

- Obecnie wiele osób zgłasza się do urzędów pracy jedynie w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego, a nie dlatego, że szuka zatrudnienia. To może być nawet 57 procent spośród rejestrujących się w PUP - mówiła we wspomnianym wywiadzie min. Michałek.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska