Zmiany w zasiłku chorobowym dla medyków i młodych. Jak otrzymać nowy zasiłek chorobowy?

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Zmiany w zasiłku chorobowym dla medyków i młodych. W związku z epidemią COVID-19 zmieniły się zasady obliczania zasiłku chorobowego dla niektórych zatrudnionych - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

Zmiany w zasiłku chorobowym dla medyków i młodych. Kogo obejmą?

Od 5 września zeszłego roku zatrudnieni w placówkach leczniczych (dotyczy to nie tylko lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych) mają prawo do 100-procentowego wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Na takie świadczenie mogą liczyć też funkcjonariusze straży miejskiej i gminnej oraz strażacy ochotnicy. Chodzi o tych medyków i strażników, którzy zachorowali na COVID-19 - albo musieli przejść izolację lub kwarantannę - po zetknięciu się w pracy z koronawirusem.

Polecamy

Wynika to z nowelizacji przepisów - przypomina Krystyna Michałek, rzeczniczka prasowa kujawsko-pomorskiego oddziału ZUS

.

Jeśli należymy do którejś z wymienionych grup i po 5 września przebywaliśmy na zwolnieniu, kwarantannie lub izolacji, a nie otrzymaliśmy zwiększonego zasiłku, powinniśmy złożyć wniosek o wyrównanie. Komu zasiłki wypłaca pracodawca (lub zleceniodawca), ten wniosek kieruje do niego. Prowadzący własną firmę składa wniosek w ZUS.

- Może to zrobić elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) - informuje Krystyna Michałek. - Pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłku, przekazuje do ZUS druk Z-3 lub Z-3a, a prowadzący działalność ZAS-53. We wniosku należy m.in. potwierdzić, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych

Strażacy ochotnicy dołączają oświadczenie, że zachorowali lub przeszli kwarantannę czy izolację w następstwie pełnienia służby w OSP.

Od 29 listopada chorobowe w wysokości 100 procent podstawy naliczania przysługuje również zatrudnionym w całodobowych placówkach pomocy społecznej: noclegowniach i innych miejscach zapewniających ciągłą opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. Oczywiście dotyczy to tych zatrudnionych, którzy przeszli COVID-19, byli na kwarantannie lub w izolacji z powodu kontaktu z chorymi podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Zmieniły się także zasady ustalania wysokości zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży, które z mocy ustawy o COVID-19 straciły część etatu. Od 16 grudnia przy ustalaniu podstawy wysokości zasiłku dla nich nie bierze się pod uwagę wynagrodzenia z tych miesięcy, w których pracowały w obniżonym wymiarze czasu. Kwotę zasiłku wylicza się na postawie wynagrodzenia za pełne kalendarzowe miesiące sprzed „przycięcia” etatu. Jeśli chodzi o nową pracownicę, która na całym etacie nie zdążyła przepracować miesiąca, to zasiłek wylicza się na podstawie wynagrodzenia, jakie otrzymałaby, gdyby nie odebrano jej części etatu.
Podobne zasady dotyczą zasiłku macierzyńskiego.

Jeśli ktoś pobierał obniżony zasiłek, a należał mu się pełen, powinien złożyć u świadczeniodawcy wniosek o wyrównanie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie