Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaczny wzrost śmiertelności w Polsce w 2020 r. Województwo podkarpackie w czołówce [LISTA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Końcówka 2020 roku w Polsce i na Podkarpaciu to znaczny wzrost zgonów w porównaniu z 2019.
Końcówka 2020 roku w Polsce i na Podkarpaciu to znaczny wzrost zgonów w porównaniu z 2019. Przemysław Świderski
O ponad 16 proc. wzrosła liczba zgonów w Polsce w 2020 roku w porównaniu z 2019. Najnowsze dane obejmujące wszystkie województwa opublikował Rejestr Stanu Cywilnego.

Początek 2020 roku nie zapowiadał tak dramatycznego jego końca. W województwie podkarpackim w styczniu i lutym 2020 r. liczba zgonów znacząco spadła. W styczniu aż o ponad 16 proc., w lutym o 6,5 proc. Kolejne miesiące to podobna umieralność w 2020 i 2019 roku.

Pierwszy wzrost, o 8,5 proc. nastąpił w czerwcu, jednak już w lipcu wzrost wyniósł 1,1 proc. W sierpniu i wrześniu statystyki znowu poszły w górę. Jednak nie było jeszcze dramatycznie.

Jednak październik był już tragiczny, wzrost o prawie 85 proc, a najgorszym miesiącem w naszym regionie w 2020 r. był listopad. Przyrost zgonów aż o ponad 118 proc. Porównanie grudnia 2020 do grudnia 2019 w tej smutnej statystyce to wzrost o 45 proc.

Podobny trend był w Polsce, choć oczywiście odmiennie w różnych regionach. Niestety, województwo podkarpackie znajduje się w czołówce regionów w kraju, pod względem przyrostu zgonów.

Wyraźnie widać, że pierwsza fala pandemii koronawirusa obeszła się z nami w miarę łagodnie. Tragiczne skutki miała druga fala, po wakacyjnym okresie rozluźnienia obostrzeń i powrocie dzieci do szkół.

CZYTAJ TEŻ: To jest dramat. Na Podkarpaciu wzrasta liczba zgonów, w listopadzie umarło ponad dwa razy więcej osób niż rok temu

Dane zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Rejestrze Stanu Cywilnego. Obejmują zgony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dla których sporządzony został akt zgonu. RSC nie zawiera informacji o przyczynach zgonu. Jednak z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że to koronawirus jest winny tak dużemu wzrostowi zgonów. Bezpośrednio, jako przyczyna śmierci, ale zapewne również pośrednio, gdyż wiele osób w obawie przed zakażeniem nie zgłaszało się do lekarzy z innymi chorobami lub robili to za późno.

Końcówka 2020 roku w Polsce i na Podkarpaciu to znaczny wzrost zgonów w porównaniu z 2019.

Znaczny wzrost śmiertelności w Polsce w 2020 r. Województwo ...

FAQ - jak wygląda pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19?

Pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19. Jak wygląda pogrzeb, czy konieczna jest kremacja? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19

Przepisy dotyczące pochówku osoby zmarłej na COVID-19 oraz potraktowania ciała znajdują się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2020 r. (Dziennik Ustaw 2020 poz. 585). Zgodnie z nimi zwłoki osoby zmarłej na COVID-19 muszą zostać zdezynfekowane środkiem wirusobójczym i umieszczone w ochronnym, szczelnym worku (w przypadku kremacji są to dwa worki). Ich powierzchnia również musi zostać zdezynfekowana. Tak przygotowane ciało zostaje umieszczone w specjalnej kapsule transportowej (jeśli ma być poddane kremacji) lub odpowiednio przygotowanej trumnie (w przypadku tradycyjnego pochówku). Zgodnie z przepisami należy unikać ubierania zwłok do pogrzebu oraz okazywania ciała.

Czy zmarły na COVID-19 może mieć pogrzeb w kościele?

Zarówno rozporządzenie Ministra Zdrowia, jak i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, nie zabraniają wniesienia do kościoła trumny z ciałem zmarłego na COVID-19. Jednak ciało musi być odpowiednio przygotowane, a trumna zabezpieczona i zamknięta. Również urnę z prochami można wnieść do kościoła.
Trzeba jednak zaznaczyć, że przepisy nie są w pełni precyzyjne i mogą zdarzać się rozbieżności w ich interpretacji przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Czy ciało osoby zmarłej na COVID-19 powinno poddać się kremacji?

W przypadku osoby zmarłej na COVID-19 możliwa jest zarówno kremacja ciała, jak i tradycyjny pochówek (inhumacja). Wybór należy do rodziny i bliskich zmarłego. Jednak trzeba uwzględnić przepisy (rozporządzenie Ministra Zdrowia), mówiące o tym jak ma być przygotowane i przewiezione ciało w jednym i drugim przypadku.

Ile osób może być na pogrzebie?

Obecnie obowiązujące przepisy nie ograniczają wprost liczby uczestników pogrzebu, bez względu na to, czy chodzi o osobę zmarłą na COVID-19, czy z innych przyczyn. Jednak w strefie czerwonej w kościołach i budynkach kultu religijnego może się znajdować 1 osoba na każde 7 mkw., a minimalne odległość między osobami to 1,5 m (nie dotyczy to osób sprawujących kult, dokonujących pochówku oraz pracowników zakładów pogrzebowych). Obowiązuje obowiązek zasłaniania nosa i ust. Ten sam obowiązek dotyczy osób przebywających na cmentarzu. Tutaj nie ma już limitu powierzchni, ale trzeba zachowywać 1,5 m odstępu od innych osób.

Straciłam bliską osobę, która zmarła na koronawirusa. Gdzie mogę szukać pomocy psychologicznej?

Pomocy psychologicznej po stracie bliskiej osoby można szukać w fundacji Nagle Sami, specjalizującej się w udzielaniu pomocy w żałobie. Na ich stronie znajdziemy zarówno kontakt do doświadczonych terapeutów współpracujących z Fundacją, jak i grup wsparcia – w różnych miastach Polski.

Pomoc psychologiczną otrzymamy też dzwoniąc na Linię Wsparcia 800 70 2222, gdzie dyżurują psycholodzy udzielający porad lub kierujące osoby dzwoniące do odpowiedniej placówki w danym regionie (można również skorzystać z czatu na stronie Centrum Wsparcia).

Wsparcie psychologiczne możemy otrzymać także dzwoniąc do Telefonicznej Informacji Pacjenta, pod bezpłatny numer 800 190 590 i prosząc o połączenie z psychologiem, dostępnym przez całą dobę.

Specjalistyczna pomoc psychologiczna jest często także prowadzona przy hospicjach działających w danym regionie.

Okazje

Zadbaj o zdrowie seniora

A może cos bardziej szalonego?

Słodki prezent zawsze się sprawdzi

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Znaczny wzrost śmiertelności w Polsce w 2020 r. Województwo podkarpackie w czołówce [LISTA] - Nowiny

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska