Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniknij kleszczom z oczu

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Wyczekany urlop bardzo skutecznie może nam zepsuć niefortunne skaleczenie, ból zęba, czy rozstrój żołądka. Warto się zabezpieczyć.

<!** Image 2 align=none alt="Image 215689" >

Wyczekany urlop bardzo skutecznie może nam zepsuć niefortunne skaleczenie, ból zęba, czy rozstrój żołądka. Warto się zabezpieczyć.

Jeśli wybieramy się na urlop, nie możemy zapomnieć o skompletowaniu wakacyjnej apteczki. <!** reklama>

W samochodzie

Gdy jedziemy na wakacje samochodem, to w aucie powinna znajdować się apteczka samochodowa. Taka apteczka jest wymagana w wielu krajach europejskich.

- U nas, poza taksówkami i autobusami, nie ma obowiązku jej posiadania, ale warto ją mieć - podkreśla Monika Chlebicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Apteczka samochodowa ma pomóc, przede wszystkim, w razie wypadku. Niezbędne w takiej apteczce są więc bandaże, opaski elastyczne, jałowa gaza i gaziki. Do tego plastry opatrunkowe i plastry bez opatrunku, które pomogą przymocować gazę. W apteczce samochodowej nie powinno zabraknąć płóciennej chusty trójkątnej, opaski uciskowej, jednorazowych rękawiczek, oraz specjalnego koca z cienkiej plastikowej folii. Taki koc z jednej strony chroni przed utratą ciepła, z drugiej, chroni też osobę przegrzaną. W wyposażeniu apteczki nie może zabraknąć maseczki jednorazowej, specjalnej rurki do sztucznego oddychania oraz noża i nożyczek. Niektóre elementy z takiej apteczki przydadzą nam się z całą pewnością po podróży podczas trwania naszego urlopu. Trzeba jednak zawsze pamiętać, by to, co weźmiemy lub zużyjemy później, uzupełnić (np. maseczkę jednorazową), bądź odłożyć z powrotem (choćby nożyczki).

Ważny jest cel podróży

- To, co powinno się znaleźć w apteczce wakacyjnej zależy od wielu czynników, m.in., od tego, gdzie się wybieramy i jak będziemy spędzać czas. Inny zestaw przyda nam się w ciepłych krajach arabskich, inny podczas wędrówki po polskich górach - podkreślają aptekarze.

Jak dodają farmaceuci, do niezbędnych elementów wyposażenia każdej wakacyjnej apteczki należą środki przeciwbólowe (np. apap, ibuprom), przeciwbiegunkowe (węgiel), przeciwdziałające reakcjom alergicznym (np. adrenalina w strzykawkach), opatrunkowe (woda utleniona, plaster, jałowe gaziki). Planując wyjazd zarówno na Mazury, jak i w tropiki, nie można nie zabrać ze sobą tzw. odstraszaczy owadów. W aptekach znajdziemy też takie, które działają nawet na komary afrykańskie (autan tropical).

Główny inspektor sanitarny zaleca, by wybierając się na wakacje w miejsca, gdzie będziemy dużo przebywać w lesie, stosować środki owadobójcze przede wszystkim po to, by uchronić się przed kleszczami. Odstraszacze zawierają substancje, które sprawiają, że człowiek jest dla kleszczy niewyczuwalny. Z kolei jadąc na urlop, podczas którego zamierzamy sporo się opalać, musimy pamiętać o środkach na oparzenia (np. panthenol w piance).

Antybiotyk nie na anginę

Na wakacjach często cierpią osoby, które mają wrażliwe gardła - dopada je angina. Niekorzystnie działają bowiem gwałtowne zmiany temperatury. Narażeni na nie jesteśmy podczas posiłków (gorąca zupa, potem lody), wskakiwania do zimnej wody po opalaniu, korzystania z klimatyzacji. Gdy zaczynają dokuczać pierwsze objawy, warto zażyć lek przeciwgorączkowy (jak paracetamol). Zalecane jest też płukanie gardła wodą utlenioną (trzyprocentową) lub roztworem jodyny (10 kropli na pół szklanki wody). Zachorowania na letnie anginy mają charakter wirusowy, więc stosowanie antybiotyków nie ma sensu.

W aptekach jest duży wybór medykamentów potrzebnych na wakacjach. Warto kupować te wcześniej przez nas sprawdzone, bądź przetestowane i polecone przez kogoś. Trzeba jednak pamiętać o tym, że leków zawierających różne substancje o podobnym działaniu nie można ze sobą łączyć.


Warto wiedzieć

Potrzebne od zaraz

Adrenalina podana domięśniowo może uratować alergikowi życie. Powinno się ją wstrzyknąć natychmiast po wystąpieniu reakcji uczuleniowej, którą może wywołać jad owadów, zjedzenie orzeszków, czy czegoś na co dana osoba jest uczulona. Niebezpieczne objawy to, m.in., pokrzywka, zaczerwienienie, skurcz oskrzeli.

Kleszcze przenoszą bakterie zwane krętkami Borelia, które wywołują boreliozę oraz wirusy powodujące kleszczowe zapalenie mózgu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska