Znowu nie doczekaliśmy się

Nie powiększyli w czwartek dorobku medalowego polscy sportowcy na igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

Najbliżej podium byli Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki, którzy wygrali wyścig medalowy w klasie Star, ale zdobyte punkty pozwoliły im przesunąć się z szóstej na tylko czwartą pozycję.

Artur Noga bardzo dobrze zaprezentował się w finale olimpijskim na 110 m ppł, zajmując piąte miejsce. Po cichu liczył na pobicie rekordu Polski Artura Kohutka, ale zabrakło mu dziewięciu setnych sekundy.

Awans mistrza świata juniorów z 2006 roku (tytuł zdobył w Pekinie) do grona ośmiu najlepszych płotkarzy to - zdaniem prezes PZLA Ireny Szewińskiej - jedna z milszych niespodzianek w ekipie lekkoatletów.

Podopieczny Andrzeja Radiuka przyznał, że w ogóle nie brał pod uwagę startu w finale, jednak...

<!** reklama>- Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Chcesz więcej, więcej i więcej. A mogło się to skończyć moją absencją w finale. Podczas rozgrzewki doszło do kraksy, i to z samym sobą. Wpieprzyłem się na pierwszy płotek, poobijałem się, ale pozbierałem się.

Co na to pan Radiuk?

- Nie podszedłem do trenera, wolałem to zatrzymać w sobie i kontynuować w większym skupieniu rozgrzewkę. Nie mówię tego, by się usprawiedliwiać, że Arturowi Kohutkowi nie odebrałem rekordu Polski. Jednak w jakimś tam stopniu ta wpadka na płotek odbiła się czkawką w finale - powiedział 20-letni zawodnik urodzony w Raciborzu.

W rzucie oszczepem Barbara Madejczyk uplasowała się na siódmej pozycji, a w chodzie na 20 km siostra czterokrotnego mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego - Sylwia była 21.

Już w kwalifikacjach pożegnali się z igrzyskami: Igor Janik (oszczep), Anna Jakóbczak, Lidia Chojecka i Sylwia Ejdys (wszystkie 1500 m), Marcin Lewandowski (800 m) i sztafeta 4x100 m mężczyzn.

Szczęśliwie awansowały do finału sprinterki w sztafecie 4x100 m. Zajęły piąte miejsce w swym przedbiegu, ale dzięki czasowi znalazły się w czołowej ósemce. Startujące w tym półfinale Amerykanki zgubiły pałeczkę.

W pięcioboju nowoczesnym reprezentanci Polski nie włączyli się do walki o medale. Marcin Horbacz pogrzebał swoje szanse w szermierce i zajął ostatecznie 13. miejsce. Bartosz Majewski był 22.

Zapaśnicy Radosław Horbik, Mateusz Guzman i Bartłomiej Bartnicki nie wygrali ani jednej walki.

- Dostaliśmy po d..., zapłaciliśmy frycowe. Zapewniam jednak, że chłopaki dali z siebie wszystko - powiedział debiutujący w roli trenera trzykrotny mistrz Europy Marek Garmulewicz.

Nie było cudu w hali, gdzie rozgrywany jest turniej tenisa stołowego. W 1/16 finału Lucjan Błaszczyk przegrał 0:4 z trzykrotnym mistrzem świata Chińczykiem Wang Liqinem.

W gimnastyce artystycznej po dwóch konkurencjach - ćwiczeniach ze skakanką i obręczą - Joanna Mitrosz zajmuje 18. miejsce.