Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze odeszli. Pozostały kamienie

Redakcja
Pozostałości po pomniku artylerzystów będą straszyć przy ul. Grudziądzkiej co najmniej do 2017 roku
Pozostałości po pomniku artylerzystów będą straszyć przy ul. Grudziądzkiej co najmniej do 2017 roku Sławomir Kowalski
Monument rozebrano w połowie listopada ubiegłego roku. O akcji pisaliśmy szeroko na łamach „Nowości”. Zdaniem naszej Czytelniczki, to, co pozostało po jego przenosinach na plac ToMiTo, może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dlaczego?

[break]
- Tylko jak będzie mnie pan cytował, to proszę nie pisać, że jestem przewrażliwiona. Wiem, co mówię. Co kilka dni obserwuję grupę dzieciaków, która wyprawia istne harce na kamieniach, które pozostały po dawnym pomniku. Wygłupiają się, popychają, skaczą... A licho nie śpi - twierdzi Czytelniczka. - Podczas spaceru z psem wielokrotnie zwracałam im już uwagę. Efekt? Przez kilka kolejnych dni był spokój. Sama mam wnuki w podobnym wieku, więc jest czymś naturalnym, że martwię się, aby dzieciom nie stała się żadna krzywda. Dlaczego tego pomnika nie rozebrano do końca?

Nie chcieli wydawać kasy

Przypomnijmy, że pomnik artylerzystów zniknął z placu przy ul. Grudziądzkiej w listopadzie ubiegłego roku. Najpierw zdemontowano wieńczącą go rzeźbę, a następnie kamienne bryły. Całość przewieziono w częściach na skwer przy placu Towarzystwa Miłośników Torunia. Wszystko po to, aby oczyścić plac pod budowę nowego budynku Sądu Rejonowego w Toruniu, która powinna ruszyć w 2017 roku.

Co kilka dni obserwuję grupę dzieciaków, która wyprawia istne harce na kamieniach. A licho nie śpi. - Czytelniczka „Nowości”

- Sąd przejął już od nas teren po pomniku. Jego całkowite rozebranie wymagałoby sporych nakładów finansowych. Wspólnie z sądem uzgodniliśmy, że o wiele prościej będzie zrobić to w momencie, kiedy ruszy już budowa nowego budynku - mówi „Nowościom” Wiktor Krawiec, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta. - Na placach zabaw drabinki lub ścianki wspinaczkowe są dwa razy wyższe i nikt z tym problemu nie ma.

Parking obok kamieni

Plac Zwycięstwa powstał w 1980 roku, jako miejsce najważniejszych uroczystości toruńskiego garnizonu i szkoły artylerii. Było to miejsce bardzo przestronne, zostało wyłożone kamiennymi płytami wydobytymi z chodników w najbardziej kiedyś reprezentacyjnych dzielnicach miasta. Większość z tych płyt pamięta jeszcze złote czasy Przedmieścia św. Katarzyny, czyli Wilhelmstadt. Obecnie spora część placu zagospodarowana jest na parking.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska