Żółta kartka dla budżetu Brodnicy

Redakcja
Udostępnij:
Trzeba wprowadzić korekty do wieloletniej prognozy finansowej miasta. Regionalna Izba Obrachunkowa zwraca uwagę na rok 2014, kiedy budżet nie zmieści się w ustawowych wskaźnikach.

Trzeba wprowadzić korekty do wieloletniej prognozy finansowej miasta. Regionalna Izba Obrachunkowa zwraca uwagę na rok 2014, kiedy budżet nie zmieści się w ustawowych wskaźnikach.

- W 2014 roku miastu grozi zarząd komisaryczny. Regionalna Izba Obrachunkowa zwraca uwagę na strukturę budżetu. Musimy zachować proporcje między konsumpcją, a inwestycjami - mówi burmistrz Jarosław Radacz.

Ze względu na oszczędności w magistracie trwa reorganizacja i redukcja zatrudnienia, o czym już pisaliśmy (kliknij).

- Na podstawie prognozy kwoty długu i spłat na rok 2011 i lata następne, Skład Orzekający ustalił, że zadłużenie w latach 2011-2034 z tytułu zaciągniętych w latach ubiegłych i planowanych do zaciągnięcia zobowiązań będzie wynosiło w stosunku do prognozowanych dochodów w 2011 - 52,9 proc., w 2012 r. 50,6 proc., w 2013 r. - 44,7 procent. Natomiast poziom spłaty tego zadłużenia w stosunku do prognozowanych dochodów ogółem wyniesie w 2011 r. - 8,4 proc., w 2012 r. - 9,5 proc., w 2013 r. - 9,3 procent - można przeczytać w opinii RIO. - Normy zadłużenia i jego spłaty (60 proc. i 15 proc. w stosunku do prognozowanych dochodów ogółem) nie zostaną przekroczone.

<!** reklama>RIO pokazuje żółtą kartkę za budżet w 2014 roku.

- (...) od 2014 roku organ stanowiący nie będzie mógł uchwalić budżetu, jeśli w roku obowiązywania uchwały budżetowej lub w jakimkolwiek roku następującym po roku budżetowym relacja kwoty przeznaczonej na obsługę zadłużenia oraz spłatę zobowiązań do dochodów ogółem przekroczy średnią arytmetyczną z obliczonych dla ostatnich trzech lat relacji jej do dochodów bieżących powiększonych o dochody ze sprzedaży majątku oraz pomniejszonych o wydatki bieżące do dochodów ogółem - czytamy w dokumentach RIO. - W przedstawionej przez miasto prognozie długu relacja, o której wyżej mowa w latach 2014-2018 nie zostanie zachowana. Zdaniem składu wskazane jest dokonanie analizy i ewentualnych korekt planowanych i wielkości dochodów i wydatków w taki sposób, aby w latach następnych zostały zachowane ustawowe wskaźniki. (pisownia oryginalna)

Tym samym z niewielkim opóźnieniem sprawdzają się przewidywania Marka Kaźmierkiewicza, nieżyjącego wicestarosty, który trzy lata temu zachęcał do wdrożenia planu naprawczego finansów miasta.

- W chwili obecnej miasto jest już zadłużone na 19 100 tys. zł i według wieloletniej prognozy długu, zawartej w projekcie budżetu na rok 2009, zadłużenie to w roku 2010 ma osiągnąć poziom blisko 43 mln złotych - twierdził wtedy Marek Kaźmierkiewicz. - W końcu 2010 r. nie będzie możliwe sporządzenie projektu budżetu na rok 2011. Dochody powiększone o możliwe zwiększenie zadłużenia o 525 tys. zł, nie pokryją wydatków bieżących. Natomiast jeżeli realizacja obwodnicy wymagać będzie nakładów większych o 3,8 mln zł, np. wskutek wyniku przetargu, nie będzie możliwe sporządzenie budżetu już na rok 2010 - grzmiał, namawiając do odrzucenia projektu i sporządzenia programu naprawczego.

Relacja z tej sesji (kliknij).

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie