Zorganizował na Pomorzu prosanacyjną gazetę

Kazimierz Przybyszewski
Ukończył we Lwowie polonistykę, zrobił tu i doktorat, ale większość swego aktywnego życia poświęcił dziennikarstwu jako publicysta, reporter i redaktor.

Ukończył we Lwowie polonistykę, zrobił tu i doktorat, ale większość swego aktywnego życia poświęcił dziennikarstwu jako publicysta, reporter i redaktor.

<!** Image 2 align=right alt="Image 172793" sub="Adam Piskozub pracował w Toruniu w latach 1929-1931 / Fot. Ze zbiorów autora">To jemu powierzono założenie w roku 1929 prorządowej gazety „Dzień Pomorza”. Adam Piskozub, bo o nim mowa, urodził się 120 lat temu, 4 kwietnia 1891 r., w Stanisławowie. Do gimnazjum uczęszczał w rodzinnym mieście, a studia ukończył na uniwersytecie we Lwowie, uzyskując doktorat filozofii.

Podczas studiów pisał nowele oraz recenzje teatralne. Interesował się twórczością Stanisława Wyspiańskiego oraz poezją powstania styczniowego. W 1914 r. powstała jego najobszerniejsza rozprawa „Dramat w polskiej twórczości ludowej” („Przewodnik Naukowy i Literacki” 1919).

W następnych latach Adam Piskozub postanowił zająć się dziennikarstwem. Najpierw pracował we Lwowie, a w 1919 r. zamieszkał w Warszawie, gdzie pracował w „Przeglądzie Wieczornym”. Był korespondentem wojennym na froncie białoruskim, relacjonował przebieg walk powstańczych na Górnym Śląsku, towarzyszył oddziałom polskim przejmującym w styczniu i lutym 1920 r. Pomorze. W tym czasie po raz pierwszy zetknął się z naszym regionem. Jednocześnie nadal kontynuował twórczość beletrystyczną na łamach „Przeglądu Wieczornego” i „Kuriera Porannego” oraz literacką. W 1921 r. ukazały jego dwie powieści; we Lwowie „Haszysze”, a w Warszawie „Zwierciadło kobiety”. W 1922 r. Piskozub przeszedł z „Przeglądu Wieczornego” do „Gazety Warszawskiej”, pisywał w niej na tematy gospodarcze. Ponadto zamieszczał artykuły polityczne w „Gazecie Administracji i Policji Państwowej”, „Myśli Narodowej”, nadal w „Kurierze Porannym” i innych pismach.

<!** reklama>W 1924 r. został referentem prasowym w Ministerstwie Poczt i Telegrafów, a rok później - naczelnym redaktorem „Dziennika Poznańskiego”.

W listopadzie 1929 r. Adam Piskozub objął stanowisko naczelnego redaktora nowo utworzonego w Toruniu prorządowego „Dnia Pomorskiego”. Zespół redakcyjny zmontowano z dziennikarzy, którzy z różnych powodów opuścili swe macierzyste redakcje. Piskozub prowadził gazetę do 1931 r.

Warto tu dodać, że największym dziennikiem w Toruniu i regionie było przed wojną endeckie „Słowo Pomorskie”, opozycyjne wobec sanacji. W roku 1932 Adam Piskozub wrócił do Warszawy, gdzie wszedł do Agencji Wschodniej, mającej po zamachu majowym charakter endecki.

Po wybuchu II wojny światowej zaniechał działalności pisarskiej; pracował w Radzie Głównej Opiekuńczej, kierowanej przez dra Stanisława Wachowiaka, przed wojną wojewody pomorskiego. Po wojnie zamieszkał w Poznaniu i aż do śmierci pracował w tamtejszym oddziale „Domu Książki”.

Adam Piskozub zmarł 18 czerwca 1951 r. w Poznaniu i pochowany został na Cmentarzu Górczyńskim.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie