Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zróbcie ten remont jak najszybciej!

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Prezydent Michał Zaleski i jego współpracownicy powinni jak najszybciej zabrać się za remont deptaka na starówce w Toruniu. Jego stan to hańba dla miasta.

Prezydent Michał Zaleski i jego współpracownicy powinni jak najszybciej zabrać się za remont deptaka na starówce w Toruniu. Jego stan to hańba dla miasta.

<!** Image 2 align=right alt="Image 82412" sub="Ruchome, popękane płytki i biała zaprawa - tak wygląda nawierzchnia na ulicach Szerokiej i Królowej Jadwigi / Fot. Jacek Smarz">Deptak na ulicach Szerokiej i Królowej Jadwigi powstał na początku lat 70. XX wieku przy okazji obchodów 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Nawierzchnia z piaskowca szybko się rozpadła. W pierwszej połowie lat 90. deptak nadawał się do kapitalnego remontu. Położono płytki ze skandynawskiego granitu - grubsze, czerwone na środku i cieńsze, szare po bokach.

Praktycznie od razu okazało się, że remont to wielka fuszerka. Szare płytki zaczęły się odklejać. Wiele z nich popękało. Szybko zaczęło się łatanie dziur.

Dziś deptak prezentuje się fatalnie. Przynosi wstyd Toruniowi. Tym bardziej, że dziury zaczęto łatać białą masą.

- Zapas płytek jest już na ukończeniu - przyznaje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg. - Ubytki uzupełniamy szybko wiążącą zaprawą cementową.

<!** reklama>Ewidentnie widać, że deptakowi potrzebny jest kolejny kapitalny remont. Władze Torunia zapewniają, że mają tego świadomość. W tegorocznym budżecie miasta na ten remont zarezerwowano 2 miliony złotych. W kolejnym mają to być 3 mln zł. Te pieniądze zostaną dorzucone do kwoty, którą miasto otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli z funduszy unijnych.

I tu pojawia się problem. Pieniądze na remont deptaka znajdują się w puli 10 milionów euro przyznanych Toruniowi na rewitalizację zabytków.

<!** Image 3 align=right alt="Image 82412" sub="Fot. Jacek Smarz">- Część z tych 10 mln euro może być przeznaczone na remont deptaka - mówi Michał Korolko, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. - Warunkiem jest to, że po nim na deptaku pojawią elementy tzw. małej architektury oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych. Może to być specjalna droga dla osób niewidomych i niedowidzących na wzór tej ze starówki w Brukseli.

Te warunki miasto zamierza spełnić. Plastycy w konkursie przygotują koncepcję wyglądu deptaka nawiązującą do dziejów miasta. Pojawiły się już pomysły, by między ulicami Podmurną a Przedzamcze pojawiły się herby Starego i Nowego Miasta Torunia. Na stylowych latarniach zawisłyby godła cechów toruńskich. Zegar - tak jak dziesiątki lat temu - stanąłby na skrzyżowaniu Szerokiej z ulicami Szczytną i Łazienną. Na deptaku pojawiłaby się zieleń. Ustawiono by też nowe ławki i lampy.

Tyle, że projekt dotyczący rewitalizacji zabytków, a w tym remontu deptaka nie jest jeszcze gotowy. Jego realizację mogą też opóźnić ustalenia, które muszą zapaść między Ministerstwem Rozwoju Regionalnego a Komisją Europejską. Mimo to miejscy urzędnicy zapewniają, że pracują nad jak najszybszym remontem deptaka. Do tematu wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska