Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"žSolidarność": zmiany są szkodliwe dla oświaty

Justyna Wojciechowska-Narloch
Negatywna ocena trzech lat działalności resortu edukacji i zamach na Kartę nauczyciela - to główne argumenty związkowców „Solidarności”, którzy chcą dymisji minister Katarzyny Hall.

Negatywna ocena trzech lat działalności resortu edukacji i zamach na Kartę nauczyciela - to główne argumenty związkowców „Solidarności”, którzy chcą dymisji minister Katarzyny Hall.

W całym kraju właśnie ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją, której celem jest odwołanie szefowej resortu edukacji. Akcję zainicjowali działacze Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, którzy od dawna krytykowali politykę minister Katarzyny Hall.

- Czarę goryczy przelało spotkanie z panią minister, które niedawno miało miejsce we Włocławku - mówi Wojciech Jaranowski, rzecznik Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. - Tam dowiedzieliśmy się, że ministerstwo jednak nie wycofa się z pomysłu likwidacji kuratoriów i komisji egzaminacyjnych. Zamierza powołać nowe struktury, a całe te zmiany pociągną za sobą milionowe wydatki. Uważamy, że wprowadzane przez ministerstwo zmiany są szkodliwe, a ich skutkiem może być kompletna zapaść polskiej oświaty.

<!** reklama>Związkowcy krytykują ustawę o systemie oświaty, która m.in. obniża wiek szkolny z siedmiu na sześć lat. Twierdzą, że dzieci trafią do źle przygotowanych szkół, a cała reforma odbije się negatywnie na ich wykształceniu.

Za niedopuszczalne uważają też przerzucenie wielu kompetencji na samorządy, które teraz likwidują setki szkół w całym kraju. W ocenie związkowców jednym z powodów jest odebranie kuratoriom prawa do wypowiadania się w kwestii zamykania szkół. Dziś nie mają one żadnej możliwości zablokowania likwidatorskich zakusów samorządów.

- Bolą nas też zapisy nowej podstawy programowej - dodaje Wojciech Jaranowski. - Z naszych wyliczeń wynika, że w efekcie zmian już w 2012 roku pracę może stracić co piąty nauczyciel języka polskiego. Mniej będzie także innych przedmiotów humanistycznych, w tym historii i wiedzy o społeczeństwie. Chcę podkreślić, że są to dziedziny wiedzy bardzo istotne dla kształtowania świadomości patriotycznej młodych pokoleń.

Autorzy petycji poważne zagrożenie widzą też w planowanych zmianach w najważniejszej dla zawodu nauczyciela ustawie. Uważają, że zmiany w Karcie zrównają tę szczególną profesję z innymi, mniej obciążonymi stresem zawodami. Krytykują projekt likwidacji przywilejów, skrócenia urlopów, kasacji dodatków do pensji. Nie zgadzają się także na podział pedagogów na tzw. tablicowych i nietablicowych (bibliotekarzy, opiekunów świetlic).

- Podpisy będziemy zbierać do 25 marca z możliwością przedłużenia tego terminu. Spodziewamy się, że społeczeństwo podzieli nasze obawy. Potem petycja zostanie oficjalnie przekazana na ręce premiera Donalda Tuska - mówią związkowcy.

Petycje podpisywać można w szkołach, gdzie działa „Solidarność” i w siedzibach związku w różnych miejscowościach. Jest ona dostępna również na stronie internetowej www.solidarnosc.org.pl/oswiata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska