Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Żużel" bez Torunia. Motoarena nie zagra w filmie

Paulina Błaszkiewicz
Plan filmu "Żużel" na stadionie Stali w Rzeszowie (sierpień 2016 roku)
Plan filmu "Żużel" na stadionie Stali w Rzeszowie (sierpień 2016 roku) Krzysztof Kapica
Reżyserka w ubiegłym roku razem z Arturem Reinhartem pojawiła się na naszym stadionie żużlowym. Dziś wiemy, że nie zobaczymy go w jej nowym filmie.

- Bardzo byśmy chcieli tu wrócić. Latem planuję rozpocząć zdjęcia do mojego najnowszego filmu i są duże szanse, że miejscem, do którego wrócę, będzie właśnie Toruń. Chcę pokazać pewien model szalonego życia. Myślę, że niewielu młodych ludzi dziś decyduje się na coś takiego. Nie mówię tylko o żużlu. Chcę zrobić film o młodym sportowcu, opowiedzieć o pasji, szaleństwie i takim dobrym zatraceniu się w czymś, co się robi i nie można się z tego wydobyć - mówiła Dorota Kędzierzawska w rozmowie z „Nowościami”.

Reżyserka takich filmów jak m.in. „Wrony”, które powstawały w Toruniu, właśnie zakończyła zdjęcia do swojego najnowszego filmu pt. „Żużel”.

Czytaj też: Drogowcy zamkną Polną. Kiedy i dlaczego?

Główną rolę gra w nim młody aktor Tomasz Ziętek. Ponadto na ekranie występują również tacy aktorzy jak m.in. Paweł Wilczak czy Karolina Gruszka. Niestety, w filmie o fenomenie żużla nie zobaczymy ani naszego stadionu żużlowego, ani kawałka miasta. Powód? Brak pieniędzy.

Zobacz wideo: Długoterminowa prognoza pogody

Nowy film Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta wygrał ubiegłoroczny konkurs na wspieranie produkcji filmowej, którego organizatorem jest Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie. Wsparcie finansowemu w wysokości 300 tys. zł pochodzi ze środków Województwa Małopolskiego i Miasta Kraków.

Zobacz także

Torunianie mieli dziś okazję zwiedzić plac budowy rozbudowywanego szpitala na Bielanach w Toruniu. Jak przebiegają postępy prac? Zobaczcie sami!

Szpital na Bielanach nabiera kształtów ZDJĘCIA

Regionalny Fundusz Filmowy funkcjonuje w Małopolsce od ośmiu lat. Regionalne Fundusze Filmowe powstają z inicjatywy władz samorządowych.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

- Zazwyczaj wygląda to tak: lokalne władze rezerwują w budżecie pieniądze na dofinansowanie filmów, rozpisują konkurs, a najlepsze projekty wyłonione przez doświadczonych ekspertów otrzymują dotacje. Warunkiem udziału w konkursie jest powiązanie treści filmu, jego fabuły czy tematu, z miastem lub regionem. W ten sposób władze inwestują w promocję swojego regionu - czytamy na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Czytaj też: Nieoznakowana taksówka w Toruniu. Interweniowali strażnicy

W naszym województwie fundusz filmowy nie istnieje, choć filmowcy dostrzegają w regionie potencjał.

Jak powstali Excentrycy?

To m.in. w Toruniu i Ciecho-cinku Janusz Majewski kręcił swój film pt. „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, a Jerzy Skolimowski pokazał w swoim filmie kawałek Bydgoszczy.

Stało się tak za sprawą projektu unijnego pt. „Kujawsko-Pomorskie - kreatywne wsparcie marki regionu”. W ramach dofinansowania obok wymienionych filmów powstało też sześć innych produkcji filmowych. Dofinansowanie objęło też serial „Lekarze”.

Zobacz także

G2A Arena w Jasionce zamieniła się w królestwo motoryzacji. Wszystko to za sprawą  I Podkarpackich Targów Motoryzacyjnych Automotive 2017. Targi można odwiedzić jeszcze dziś do godz. 18. Wstęp bezpłatny. Zobacz też: Ten trabant może ośmieszyć każde seryjne auto. Jego właściciel umieścił w nim silnik Audi z turboŹródło:TVN Turbo/x-news

Targi Motoryzacyjne Automotive 2017 w Jasionce [FOTO]

Środki na promocję województwa kujawsko-pomorskiego w formie lokowania produktów i miejsc w filmach lub serialach wyczerpały się w 2015 roku. W związku z tym Dorota Kędzierzawska nie mogła się o nie ubiegać.

Warto wiedzieć: Te filmy tu powstały
W ramach dofinansowania z projektu „Kujawsko-Pomorskie - Kreatywne Wsparcie Marki Regionu” powstało osiem filmów: „11 minut”, reż. J. Skolimowski; „Excentrycy”, reż. J. Majewski; „Korekta”, reż. A. Mańkowski; „Ziggy Dust”, reż. R. Kruk; „Współczesna kujawska gmina - Aleksandrów Kujawski”, produkcja TVP Bydgoszcz; „W Solankowej Dolinie”, reż. Teresa Kudyba, „Steve Nash & Turntable Orchestra”, prod. NRD S.C.; „Jak to działa?”, prod. Grupa Falco.
Dofinansowanie objęło też lokowanie produktu w dwóch sezonach serialu „Lekarze” (prod. TVN) oraz w dwóch odcinkach serialu produkowanego przez TVP „M jak miłość”.
Uczestnicy projektu wykorzystali dofinansowanie również w programach telewizyjnych, m.in. w „Pytanie na śniadanie”.

NowosciTorun

POLUB NAS NA FACEBOOKU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska