Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żużlowe GuruStats. Takich statystyk inne dyscypliny mogą pozazdrościć

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Rafał Gurgurewicz wpisuje dane do swojej bazy nawet w trakcie meczów
Rafał Gurgurewicz wpisuje dane do swojej bazy nawet w trakcie meczów nadesłane
Fani speedwaya już nie wyobrażają sobie analizy żużlowych statystyk bez GuruStats. Rozbudowaną bazę danych tworzą bracia Rafał i Krzysztof Gurgurewiczowie.

Dwaj grudziądzanie zajmują się GuruStats już nie tylko dla siebie - współpracują m.in. z PGE Ekstraligą, Canal+, One Sport, eWinnerem, GKM-em, a także wieloma portalami.

Warto przeczytać

- Od początku mojej dziennikarskiej przygody lubiłem podeprzeć teksty liczbami - przybliża początki Rafał Gurgurewicz. - Były to jednak jednorazowe analizy bez budowania żadnej bazy. Sporo zmieniło się w listopadzie 2014 roku, gdy GKM Grudziądz uzyskał prawo startu w PGE Ekstralidze. Dla mnie i mojego brata, wychowanych pod Grudziądzem, było to szczególne wydarzenie. Postanowiliśmy zebrać wszystkie dane z historii klubu i prezentować je w trakcie sezonu. Z czasem stwierdziliśmy, że skoro już liczymy na bieżąco wyniki GKM-u w sezonie 2015, to warto dodać do tego pozostałe kluby. Dzieliliśmy się statystycznymi ciekawostkami na Twitterze, co spotykało się z pozytywnymi reakcjami. Z miesiąca na miesiąc rozwijaliśmy naszą bazę, dodawaliśmy nowe rzeczy, aż wreszcie po sezonie 2017 postanowiliśmy stworzyć portal GuruStats, gdzie mogliśmy publikować nasze statystyki i analizy. Strona funkcjonuje już ponad 3 lata i staramy się, aby z każdym sezonem znalazło się na niej coś jeszcze bardziej interesującego dla żużlowego kibica.

Baza obejmuje nie tylko polskie i szwedzkie mecze ligowe, ale również turnieje Grand Prix oraz SEC. Oprócz podstawowych danych zawiera także m.in. procentowe obliczenia skuteczności żużlowców na starcie i na dystansie wyścigu, analizę pól startowych w poszczególnych miastach, czy średnie biegowe poszczególnych par - przykładowo toruńska para Adrian Miedziński i Paweł Przedpełski w tym sezonie trzykrotnie wyjeżdżała wspólnie na tor i zdobywała średnio 4,33 punktu na wyścig.

Dodatkowo GuruStats publikuje rozbudowane analizy graficzne uwzględniające m.in. wszystkie wyprzedzania w danym mieście z zaznaczeniem, w którym konkretnie miejscu toru miał miejsce skuteczny atak.

- Zdaję sobie sprawę, że bardzo ważna jest forma przekazania statystyk - mówi Gurgurewicz. - Ze względu na to poszedłem w kierunku wizualizacji danych. Dzięki temu mogłem stworzyć właśnie te grafiki, które ułatwiają mi również wyciągnięcie wniosków. Jeśli chodzi o analizę wyprzedzeń, to dokładnie analizuję każdy wyścig i zaznaczam na szablonie, gdzie doszło do wyprzedzenia, czyli popularnej w naszym środowisku „mijanki”. Jeden mecz może powiedzieć niewiele, ale kiedy zbierze się ich kilkadziesiąt, jest to już solidna dawka do dalszej analizy. A jeśli chodzi o naszą bazę danych - za wszystkim stoi Excel. Staramy się, aby jak najwięcej pracy było zautomatyzowanej, a nasza praca była ograniczona do minimum. Na szczęście Excel jest konsekwentnie rozbudowywany i można w nim stosować wiele przydatnych narzędzi. Każdy mecz jest analizowany osobno, a następnie dane ze spotkań trafiają do zbiorczych plików, gdzie łatwo możemy sprawdzić np. dane z trwającego sezonu. Mecze oglądam z otwartym Excelem i porównuję wydarzenia na torze z historią. Otrzymuję też sporo pytań na Twitterze, które traktuję jako małe wyzwania. Często już przed meczem mam w głowie jakąś statystykę, o której sam piszę na Twitterze, bo przygotowuję materiały dla Canal+.

Żużlowe statystyki długo były bardzo proste i najczęściej ograniczały się głównie do rankingu średnich biegowych, ew. do liczenia taśm i defektów. Baza GuruStats jest pod tym względem krokiem naprzód, a wielu kibiców mówi, że pod względem statystycznej analizy żużel w Polsce zaczął gonić nawet koszykówkę, od lat znaną jako dyscyplina, która może być wzorem, bo analizuje wszelkie najdrobniejsze liczbowe detale.

- Jestem fanem NBA i zawsze byłem pod wrażenia tego, w jaki sposób są tam prezentowane statystyki - nie kryje Rafał Gurgurewicz. - Myślę, że udało nam się pójść poziom wyżej w żużlu, ale uważam też, że jest jeszcze sporo do zrobienia. Wiele nowych możliwości da nam pełne wprowadzenie telemetrii. Analiza czasów reakcji, dystansu i prędkości maksymalnych pozwoli na spojrzenie na żużel z nowej perspektywy - cieszy się jeden z twórców GuruStats.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska