Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiększa się liczba osób chorujących na depresję. Główny powód? Pandemia COVID-19

Pandemia doprowadziła do wzrostu liczby osób chorych na depresję. Są to głównie osoby młode.
Pandemia doprowadziła do wzrostu liczby osób chorych na depresję. Są to głównie osoby młode. Pawel Relikowski
Lekarz, student, pracownik sklepu czy kierowca autobusu - każdy człowiek odczuł skutki pandemii. Wielu straciło bliskich czy pracę, a niektórzy w inny sposób silnie odczuli skutki zamknięcia i odcięcia od „normalnego” życia.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza 3 - odcinek 33.

od 16 lat

Kampania społeczna Forum Przeciw Depresji informuje na swojej stronie, że 350 mln ludzi na świecie choruje na depresję. Zdiagnozowana jest najczęściej u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat i choruje na nią dwa razy więcej kobiet, niż mężczyzn. W Polsce mierzy się z nią ok. 1,5 miliona ludzi.

Nasilenie objawów depresji spowodowane było trudnościami, z którymi ludzie spotykali się w domu. Zmęczenie, nadmiar obowiązków, trudne relacje z bliskimi czy poczucie braku prywatności, to tylko kilka z nich. Wiązały się one również z niższymi zarobkami spowodowanymi przebywaniem na kwarantannie czy utratą pracy.

- Od kwietnia 2021 roku zaczęłam chodzić do psycholog. Okazało się wtedy, że było ze mną gorzej niż myślałam. Dużo z nią przepracowałam, ale w pewnym momencie odpuściłam wizyty. Później zaczęło nawarstwiać mi się jeszcze więcej rzeczy. Ciągłe informacje o pandemii nie polepszały sytuacji. Nadszedł moment kulminacyjny. Zaczęłam mieć myśli samobójcze. Psycholog skierowała mnie do psychiatry. Ten stwierdził mi depresję i zapisał leki. Od tego czasu funkcjonuję znacznie lepiej – mówi jedna z bydgoszczanek, chorująca na depresję.

To może Cię zainteresować

Wielu ludzi uważa pójście do specjalisty za wstydliwą rzecz. Naszywa się pewną łatę na psychologów czy psychiatrów. Gdy boli nas ząb, udajemy się do dentysty. Jest to dokładnie taka sama pomoc, jak przy chorobie innych organów czy części ciała. W tym przypadku choruje jakaś część naszego mózgu.

- Nie mówimy tu o chandrze, jakichś przejściowych smuteczkach – ale o chorobie, trwającej tygodniami, miesiącami, a nawet latami, która w skrajnych przypadkach może skutkować zamachem na swoje życie – wyjaśniał już wcześniej na łamach Expressu prof. dr hab. n. med. Wiktor Dróżdż, prof. UMK, Kierownik Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy

Pandemia przyczyniła się do wzrostu zapotrzebowania na terapeutów

Centrum Pomocy Psychologicznej PRZY mnie STAŃ zauważa wzrost pacjentów w wieku 12-18 lat. Zaznacza, że wcześniej tego nie było. Są to głównie kryzysy emocjonalne, zaburzenia tożsamości płciowej oraz okaleczanie się. Wzrost takich przypadków nastąpił w pandemii.

- U nastolatków nieprawidłowości zauważają rodzice i zgłaszają się z tym do nas. W ramach terapii okazuje się, że są bardzo samotni. Mówią, że pandemia zniszczyła ich kontakty społeczne i już nie potrafią do tego wrócić. Warto ich kierować do terapeutów, którzy z pewnością im pomogą – mówi Kinga Kruś, psycholog i współzałożycielka Centrum Pomocy Psychologicznej PRZY mnie STAŃ.

Gdzie bydgoszczanie mogą szukać pomocy?

Osoby potrzebujące wsparcia psychologów i psychiatrów mogą zwrócić się do Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego przy ul. Sułkowskiego 58A, gdzie zostaną zapisani do specjalisty. Oprócz tego na stronach internetowych możemy znaleźć informację na temat lekarzy w regionie.

W razie pomocy w kryzysie psychicznym można dzwonić pod Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00 w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00.

ITAKA prowadzi dyżur przez cały tydzień, w różnych godzinach. Szczegóły znajdziemy na stronie kampanii społecznej FPD. Osoby potrzebujące mogą zadzwonić po numer 22 484 88 01.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zwiększa się liczba osób chorujących na depresję. Główny powód? Pandemia COVID-19 - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska