Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życie przed i po narkozie

Janusz Milanowski
Jak dr Semmelwies uratował tysiące kobiet, zanim sam popadł w obłęd, skąd pochodzą przeszczepione narządy i burzliwe dzieje rozwoju anatomii.

Jak dr Semmelwies uratował tysiące kobiet, zanim sam popadł w obłęd, skąd pochodzą <!** Image 3 align=right alt="Image 209646" sub="Tak było w zeszłym roku.
[Fot. A. Zakrzewski]">przeszczepione narządy i burzliwe dzieje rozwoju anatomii.

O tym będzie mowa podczas wykładów i pokazów medycznych Festiwalu Nauki i Sztuki.

Historia medycyny to najbardziej burzliwy i fascynujący rozdział w dziejach nauki. Postęp w niej odbywał się nieraz kosztem dramatu pacjentów i lekarzy. Oznaczał nieustanne ryzyko i walkę z tabu. Stwierdzenie, że była to historia pisana ludzką krwią, jest tu w pełni uprawnione.

Dr Wojciech Ślusarczyk z CM UMK opowie o historii rozwoju nowoczesnej diagnostyki; od starożytnej teorii humoralnej, zakładającej, że nasze zdrowie zależy od równowagi czterech płynów, przez powstanie aseptyki i antyspetyki, aż po promienie Roentgena. Warto wiedzieć, aż do XV w. pokutował dogmat, że krew, flegma, żółć i czarna żółć determinują charakter człowieka, a ich fluktuacje są wyznacznikiem określonego stanu zdrowia. Dopiero po tym czasie, za sprawą krytycyzmu naukowego, zaczęła rozwijać się medycyna kliniczna. Odbywało się to w sposób rewolucyjny, czego przykładem jest historia dr. Ignaza Semmelwiesa (1818 – 1865) niezwykłego lekarza, który odkrył przyczyny gorączki połogowej, ratując życie tysiącom kobiet. I tak przez odkrycia farmakologii (w tym narkozy), właściwości promieni X doszliśmy do nowoczesnej diagnostyki obrazowej.<!** reklama>

Z kolei dr n. med. Małgorzata Świerkocka zaprasza na wykład i pokaz „Kuba Rozpruwacz, czyli historia anatomii z dreszczykiem”, przeznaczony nie tylko dla zainteresowanych rozwojem neuronauk. „Historia rozwoju medycyny, a w szczególności dziedzin związanych z wiedzą anatomiczną i fizjologią organizmu ludzkiego naznaczona jest niezwykłymi zbiegami okoliczności, pracą prowadzoną przy dziennym świetle, ale i pod osłoną nocy” - zachęcają organizatorzy.

Dowiemy się, też skąd pochodzą przeszczepione narządy, skoro nie rosną na drzewach. Słuchacze będą mieli okazję obejrzenia pokazu i wysłuchania wykładu koordynatora transplantacyjnego, pracującego w jedynym w naszym województwie ośrodku przeszczepów narządów unaczynionych.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się 19 – 23 kwietnia. W tych dniach zobaczymy 170 różnorakich imprez propagujących naukę. Szczegóły na www.festiwal.torun.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska