Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydzi w dawnym Toruniu - w poszukiwaniu ich śladów [RUBINKOWO]

Jarosław i Agnieszka Wadych
- Gdy Żydzi przyjeżdżają do Polski, Toruń raczej pomijają, a jest tu wiele miejsc związane z kulturą żydowską - mówi Michał Piszczek, na zdjęciu z córkami
- Gdy Żydzi przyjeżdżają do Polski, Toruń raczej pomijają, a jest tu wiele miejsc związane z kulturą żydowską - mówi Michał Piszczek, na zdjęciu z córkami Jarosław Wadych
Michał Piszczek, współtwórca jadłodzielni i inicjator działań Podwórko mu Kultury na Rubinkowie, realizuje kolejny prospołeczny projekt. Opracowuje trasę turystyczną po miejscachw Torunia, związanych z mieszkającymi tu niegdyś Żydami.

Zadanie wymaga odnalezienia, skatalogowania i oznaczenia miejsc, często zapomnianych, choć codziennie bywa w nich wielu ludzi. Znajdują się bowiem przede wszystkim na Starówce, licznie odwiedzanej przez torunian i turystów, a także w jej bliskim sąsiedztwie. Trasie ma towarzyszyć wydanie folderu z mapą, na której będą zaznaczone punkty, ważne dla żyjących tu niegdyś osób i rodzin wyznania mojżeszowego. Chodzi o lokalizacje miejsc, jak: synagoga, łaźnia, sklepy, zakłady, cmentarz, mieszkania osób narodowości żydowskiej.

Jak powstają pączki? Tłusty Czwartek 2018. Przepis na pączki

Tłusty Czwartek 2018. Przepis na dietetyczne pączki. Pączki Anny Lewandowskiej. Pączki fit

- Interesuję się kulturą i historią narodu żydowskiego, szczególnie w Polsce - mówi Michał Piszczek. - Przeczytałem książkę Anny Bieniaszewskiej „Toruński pejzaż żydowski”. Między innymi na jej podstawie chciałbym przygotować trasę turystyczną śladami toruńskich Żydów. Uważam, że warto mieszkańcom i turystom pokazać, iż żyli tu tacy ludzie, którzy zasłużyli się w historii naszego miasta i kraju.

Trasa z mapą i... aplikacja?

Tak opracowana trasa wraz z mapą i krótkim przewodnikiem może stać się kolejną atrakcją turystyczną naszego miasta i przyciągnąć osoby zainteresowane kulturą i historią narodu żydowskiego. Mieszkańcom będzie pomagała uświadamiać sobie, że polska historia wiąże się ze współistnieniem z innymi narodami też w naszym regionie.

Jeżeli się uda, to trasa będzie przedstawiona też w formie aplikacji na smartfona. - To jest dość duży koszt i będę szukał sponsorów - wyjaśnia Michał Piszczek. - Być może staną się nimi też organizacje żydowskie w Warszawie, bo to też jest ich dziedzictwo.

- Gdy Żydzi przyjeżdżają do Polski, to zazwyczaj odwiedzają miejsca martyrologii - Majdanek, Treblinkę, Oświęcim. Zwiedzają też Kraków, Warszawę, Łódź - gdzie mieszkało ich bardzo dużo. W naszym regionie czasami zaglądają do Włocławka, gdzie była bardzo duża społeczność żydowska. Kierują się też do bydgoskiej dzielnicy Fordon - tam w miejskiej synagodze jest dziś centrum kultury. Toruń raczej pomijają, a jest tu gdzie się zatrzymać - są hotele, restauracje. I co najważniejsze, są tu miejsca związane z kulturą żydowską, warto o tym mówić! - podkreśla pan Michał.

Szuka sponsorów

- Do wydania folderu będę szukał też sponsorów właśnie w postaci hoteli i lokali gastronomicznych, które będą mogły się zareklamować, a potencjalni turyści z nich skorzystać - mówi Piszczek.

Zobacz także: Toruński Rower Miejski. Tandem odjeżdża w siną dal

Być może partnerem będzie również Informacja Turystyczna. Z doświadczenia osób związanych z ruchem turystycznym w Toruniu wynika, że forma ulotki składanej i kompendium wiedzy na temat związany ze Starówką sprawdzi się.

- Chciałbym rozszerzyć materiał o miejsca poza centrum miasta - dodaje nasz rozmówca. - Ważne punkty znajdują się na Bydgoskim Przedmieściu, Mokrem, Jakubskim Przedmieściu. Szukam informacji o fabryce celofanu, która mieściła się przy Żółkiewskiego 15 - zakład przechodził z rąk żydowskich w polskie i odwrotnie. Z jego historią był powiązany inż. Stanisław Kwinto z Warszawy, protoplasta postaci z filmu „Vabank”. Okazuje się, że nie był kasiarzem, ale oszustem - tak.

Warto wiedzieć: Rabin poprowadzi
- Chciałbym całą trasę otworzyć 19 kwietnia - w kolejną rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (miało miejsce w 1943 roku) - mówi Michał Piszczek.

- Uczestnicy otwarcia trasy dostaną krokusy - symbol tego powstania. Radek Smużny, toruński aktor, zapowiedział, że przebrany za rabina poprowadzi uczestników. Chciałbym, aby na ul. Szczytnej, przy której mieszkało wielu Żydów, stanęły wtedy stoiska z jedzeniem żydowskim - dodaje pomysłodawca trasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska