Czwartek, 27 października 2016

Tagi:

16 marca 2009, aktualizowano: 16 grudnia 2013

Najbogatsi ludzie w regionie

Małgorzata Oberlan


Roman Karkosik, jego żona Grażyna oraz Krzysztof Grządziel z Włocławka - to trójka z naszych okolic obecna na liście 100 najbogatszych Polaków 2009 roku miesięcznika „Forbes”.

Wciąż najwyżej notowany jest Roman Karkosik. W tym roku, z majątkiem wartym 1,4 mld zł uplasował się na 7 miejscu. Rok temu był na 5 i już wtedy „Forbes” komentował, że był to najgorszy rok biznesmena z Kikoła. Teraz może najwyżej powtórzyć tę opinię, choć - jak widać - imperium Karkosika cierpi, lecz bynajmniej nie upada. Spółki Boryszew, Alchemia i Impexmetal zbierają owoce dekoniunktury w branżach (szczególnie hutniczej) i problemów z zarządzaniem.

Zbiednieli zresztą wszyscy najbogatsi. Jak podsumował miesięcznik, kryzys widać już po zsumowaniu wszystkich majątków najbogatszych Polaków - setka przedsiębiorców zgromadziła w sumie 46 mld złotych, czyli o prawie 40 proc. mniej niż w ubiegłorocznej edycji rankingu. Jak podaje „Forbes”, najmniej lub prawie wcale nie stracili ci, którzy trzymali się z dala od giełdy. Straty odnotowali z kolei przedsiębiorcy, którzy przesadzili z kredytami albo działali w branżach, które na kryzysie ucierpiały najbardziej. Tylko 20 osobom z „listy 100” udało się w 2008 roku cokolwiek zarobić, pozostałe 80 osób ponosiło straty.

Tym bardziej więc na uwagę zasługuje 27 pozycja na liście Krzysztofa Grządziela, o 12 oczek lepsza niż przed rokiem. Jego majątek oszacowano na 420 mln zł. Co prawda, według „Wprost”, w 2008 roku wart był on już ponad 500 mln, ale straty innych najbogatszych wysunęły włocławskiego radnego lewicy do przodu.

Grządziel dorobił się na kapslach i podobnej produkcji. W 2005 r. sprzedał za 380 mln 80 proc. akcji założonej przez siebie firmy DGS, trzeciego największego na świecie producenta nakrętek do wódki. Pozostał właścicielem 20 proc. akcji oraz przewodniczącym rady nadzorczej firmy. Prywatnie ma do dyspozycji więcej pieniędzy niż wynosi roczny budżet Włocławka. W 2006 r. biznesmen za 3,5 mln zł kupił od Agencji Mienia Wojskowego 13,5 ha terenów po byłej jednostce wojskowej we Włocławku. Mówiono, że tu właśnie planuje wybudować park wodny, który w 2008 roku obiecał postawić i podarować miastu.

Na razie miłość do miasta u radnego może słabnąć. Niedawno wytknięto mu łączenie prowadzenia biznesu z wykorzystaniem mienia komunalnego, za co grozi utrata mandatu radnego. Sprawą zajmuje się wojewoda.

Warto wiedzieć
Na 40 miejscu rankingu „Forbesa”, z majątkiem wartości 300 mln zł, uplasowała się Grażyna Karkosik. W zeszłym roku była 36.

Jest impreza!

forum toruńskie