Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko do słuchania

Redakcja
Melomani dostali do rąk jedną płytę audio oraz dwa krążki DVD. Na każdym znalazł się starannie wyselekcjonowany materiał z tegorocznej edycji festiwalu.

Melomani dostali do rąk jedną płytę audio oraz dwa krążki DVD. Na każdym znalazł się starannie wyselekcjonowany materiał z tegorocznej edycji festiwalu.

<!** Image 2 align=none alt="Image 182640" sub="Niezwykła gratka dla melomanów - płyta audio i dwa krążki DVD zawierające muzykę z tegorocznego festiwalu „Probaltica” /Fot.: nadesłana">Na początek przykre zaskoczenie. Materiał, który otrzymaliśmy na jednej z płyty DVD, pokrywa się niestety z materiałem zawartym na krążku audio. Znajdziemy na nim występ Europejskiej Orkiestry Festiwalowej, która zaprezentowała prawykonanie polskie trzech kompozycji Mieczysława Weinberga: „Rapsodia na tematy mołdawskie”, „Koncert skrzypcowy” (na płycie audio znalazła się tylko jego pierwsza część) oraz „VI Symfonia”.

<!** reklama>Mieczysław Weinberg był twórcą niezwykłym i dziś zupełnie już – niestety – zapomnianym. Stworzył 26 symfonii, 17 kwartetów smyczkowych i wiele innych utworów kameralnych, 7 oper, liczne balety oraz mnóstwo kompozycji mniejszego kalibru. Dzięki twórcom „Probaltiki” festiwalowe publiczność miała okazję spędzić jeden niezwykle ekscytujący symfoniczny wieczór z jego muzyką. Teraz jest szansa, aby powrócić do tej muzyki na płycie.

<!** Image 3 align=none alt="Image 182640" sub="Na drugiej płycie DVD znalazły się m.in. fragmenty koncertu estońskiej grupy Arsis Handbell Ensemble, grającej na dzwonach ręcznych /Fot.: Nadesłana">„Rapsodia na tematy mołdawskie” to jeden z najbardziej zapadających w pamięci utworów Weinberga. Słuchając tej muzyki ma się niemal filmowe skojarzenia. Muzyczny język rapsodii stworzonej w 1949 roku posiada sporo żydowsko brzmiących elementów. Melodyjność i żywiołowość kompozycji zapewniły jej autorowi popularność w Europie. Z kolei jego „Koncertem skrzypcowym” (również znalazł się jest na płycie) zachwycał się sam Dymitr Szostakowicz.

Co przynosi nam druga płyta DVD? Odnajdziemy na niej fragmenty koncertów: orkiestry Kremerata Baltica z solistą Lukasem Geniusasem (laureatem II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 roku), Multicameraty, Gotlands Blasarkvintett oraz Arsis Handbell Ensemble. Szczególnie występ tych ostatnich ogląda się z niezwykłą przyjemnością. Dlaczego?

Arsis Handbell Ensemble to jak wskazuje sama nazwa grupa instrumentalistów, która gra na dzwonach ręcznych pod dyrekcją Aivara Mae’a. Estoński zespół koncertował już niemal na całym świecie. Na płycie można posłuchać ich wykonania „Arii” Johanna Sebastiana Bacha, a także dwóch kompozycji Edwarda Griega – popularnego „Poranka” oraz „Tańca Anitry”. Oglądanie wykonywanie tych utworów na dzwonach robi kolosalne wrażenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska