Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ma robić Polak, wysłany za granicę, gdy łamane są jego prawa?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
OHP - Targi pracy - oferty pracy za granicąpraca za granicą
OHP - Targi pracy - oferty pracy za granicąpraca za granicą Łukasz Trzeszczkowski
Rozmowa z Katarzyną Pietraszak, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy, o kłopotach Polaków na saksach.

Jakie polskie służby nadzorują pracę Polaków za granicą, do której wysyłają ich polskie agencje zatrudnienia?
[break]
W ramach wspólnoty europejskiej i Europejskiego Obszaru Ekonomicznego (Szwajcaria, Islandia) funkcjonuje system wymiany informacji IMI. Polega on na tym, że jako inspekcja występujemy z wnioskiem do innych tzw. instytucji łącznikowych, działających na terenie krajów wspólnoty oraz obszaru, i to one podejmują czynności przekazując nam informację zwrotną o ich wynikach.
Komu może się poskarżyć na złe warunki pracy/płacy Polak, pracujący np. przy pakowaniu mięsa w Niemczech?
Jeżeli zawarł umowę z przedsiębiorcą polskim lub agencją pracy tymczasowej z siedzibą w Polsce, skargę należy złożyć do właściwego inspektoratu pracy Państwowej Inspekcji Pracy. Skarga na warunki pracy za granicą zostanie przekazana za pośrednictwem instytucji łącznikowej (Głównego Inspektoratu Pracy) do odpowiedniego urzędu w danym kraju. W przypadku, gdy pracownik podejmuje zatrudnienie na własną rękę, swoich praw może dochodzić przed sądem. Spory, wynikające ze stosunków pracy zawartych z pracodawcą zagranicznym, rozstrzygają natomiast sądy państwa przyjmującego.
Czy mieszkańcy regionu składają oficjalne skargi? I jakie są ich efekty?
Składają, ale nie jest to tak duża skala jak przed laty. Niedawno monitorowaliśmy sprawę pracowników, którzy pojechali do pracy za granicę, a na miejscu okazało się, że nie ma dla nich zatrudnienia. Pracodawca na własny koszt zorganizował im powrót do kraju.
O czym trzeba wiedzieć, wybierając się do pracy za granicę za pośrednictwem polskiej agencji zatrudnienia?
Kierowanie do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych za pośrednictwem takiej agencji odbywa się na podstawie pisemnej umowy, zawieranej przez agencje z wyjeżdżającymi. Umowa ta powinna określać w szczególności: 1) pracodawcę zagranicznego; 2) okres zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej; 3) rodzaj oraz warunki pracy i wynagradzania, a także przysługujące świadczenia socjalne; 4) warunki ubezpieczenia społecznego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych; 5) obowiązki i uprawnienia pracownika, 6) zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, zawartej między agencją zatrudnienia a osobą kierowaną, w tym stronę pokrywającą koszty dojazdu i powrotu osoby skierowanej do pracy w przypadku niewywiązania się pracodawcy zagranicznego z warunków umowy, 7) kwoty należne agencji z tytułu faktycznie poniesionych kosztów na dojazd i powrót, wydanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów. Każdy zainteresowany przed wyjazdem może zajrzeć na stronę internetową PIP (www.pip.gov.pl, zakładka: Praca w UE). Pomocne informacje zamieszczają także WUP-y, które monitorują europejski rynek pracy w ramach systemu Eures.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska