Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy i pasażerowie! Czeka nas rewolucja na kołach

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Wczoraj na starówce stanęły pierwsze nowe parkomaty. Sposób ich obsługi objaśnia Sylwia Grzegorczyk z firmy Parkeon produkującej te urządzenia
Wczoraj na starówce stanęły pierwsze nowe parkomaty. Sposób ich obsługi objaśnia Sylwia Grzegorczyk z firmy Parkeon produkującej te urządzenia Jacek Smarz
Już dziś zmieniają się rozkłady jazdy oraz przystanki autobusów i tramwajów MZK, a także organizacja ruchu w obrębie starówki. Pojawią się też nowe parkomaty w Strefie Płatnego Parkowania.

- Celowo wybrany został taki termin, w którym korzystanie z komunikacji miejskiej czy dróg nie jest jeszcze tak intensywne, jak w okresie roku szkolnego i akademickiego - mówi prezydent Michał Zaleski, komentując zamknięcie od dziś Wałów gen. Sikorskiego na odcinku pl. Teatralny - ul. Uniwersytecka.
[break]

Dla pasażerów i kierowców

Zamknięcie Wałów ma związek z kolejnym etapem prac na kolei metropolitalnej BiT-City i potrwa do końca września. Oprócz tego za kilka dni - 5 sierpnia pojawią się także utrudnienia w przejeździe pod mostem kolejowym, na ul. Traugutta, gdzie powstawać będzie nowy węzeł przesiadkowy BiT-City.
Wały gen. Sikorskiego zostały zamknięte z powodu prac przy modernizacji linii tramwajowej - docelowo między al. Solidarności a Dworcem Miasto. O tym, że remont jest potrzebny, przekonali się w tym tygodniu pasażerowie wykolejonego tramwaju - właśnie na odcinku przeznaczonym do remontu.
Poza całkowitą zmianą sieci trakcyjnej, projekt BiT-City zakłada dla tego fragmentu budowę nowej jezdni, chodników, oświetlenia i małej architektury. Na Wałach gen. Sikorskiego, między pl. Teatralnym a ul. Uniwersytecką, już kilka dni temu rozpoczęła się rozbiórka torowiska. Teraz jezdnia zostanie zamknięta, dlatego pasażerów komunikacji miejskiej czekają kolejne w ostatnich tygodniach zmiany.
Najwięcej utrudnień czeka jeżdżących tramwajami linii nr 5. Ich kursy zostaną zawieszone.
Z kolei tramwaje linii nr 1 będą jeździć zmienioną trasą - od UMK do ul. Odrodzenia i dalej trasą linii nr 2 do pętli przy ul. Wschodniej. Na odcinku od pętli „Olimpijska” do centrum Torunia pojadą autobusy zastępcze. Ich przystanki końcowe i początkowe będą znajdować się w okolicach dworca autobusowego przy ul. Dąbrowskiego i na ul. Odrodzenia, po stronie Muzeum Etnograficznego.
Nieco inaczej kursować będą autobusy linii nr 31. Od końca czerwca jeżdżą między osiedlem Na Skarpie a Wrzosami aleją Solidarności, ale na początku sierpnia wrócą na wcześniejszą trasą - pojadą więc ulicami Przy Kaszowniku i Odrodzenia.
Przystanki autobusów nr 21, 30, 35 i 37 zostaną przeniesione z ul. Uniwersyteckiej na ul. Dąbrowskiego (obok dworca autobusowego). Autobusy kursujące przez pl. św. Katarzyny zamiast ulicą Szumana i Wałami gen. Sikorskiego pojadą ulicą Dąbrowskiego i zatrzymają się obok dworca autobusowego. Z niej będą ruszać w powrotną trasę w kierunku Rubinkowa.
Lokalizacja przystanków linii nocnej nr 02 nie zmieni się. Autobusy te będą się zatrzymywać na al. Solidarności i na pl. św. Katarzyny. Zmieni się jedynie nieznacznie trasa ich przejazdu, pojadą również ulicą Dąbrowskiego.
Ruch tranzytowy, korzystający z biegnących przez Toruń dróg krajowych nr 15 i 80, podczas trwania prac w centrum miasta, czyli do września przyszłego roku, ma zostać skierowany na objazdy.
Utrudnienia czekają też oczywiście miejscowych kierowców. Ulica Uniwersytecka będzie zamknięta od strony południowej. Zachowany zostanie tymczasowy dojazd i wyjazd do parkingu przy głównym budynku Urzędu Miasta od strony pl. Teatralnego. Ze starówki nie będzie można wyjechać ul. Prostą, która zostanie zamknięta.

Nowe parkomaty

Kierowcy będą nie tylko inaczej jeździć w obrębie starówki, ale także w odmienny sposób parkować swoje auta. Grudziądzka firma City Parking Group S.A. już wczoraj rozpoczęła montaż nowych parkomatów. Przez kilka pierwszych dni będą one stały obok wyłączonych już starych urządzeń.
Nowe parkomaty to niespotykane dotąd rozwiązanie techniczne. Kierowcy mogą płacić za postój nie tylko bilonem, ale także płatniczą kartą zbliżeniową - podobnie jak to jest w Warszawie, Krakowie czy Łodzi.
Innowacją w skali Polski w nowych parkomatach jest aplikacja umożliwiająca dokonanie opłaty dodatkowej (czyli kary za nieopłacenie postoju). Takie rozwiązanie może ułatwić życie turystom, mniej zorientowanym w toruńskich realiach i lokalizacji kas MZD - tylko tam do tej pory można było uiszczać kary. Oprócz tego nowe urządzenia są wyposażone w baterie słoneczne i akumulatory. Nie ma już więc konieczności podłączania ich do energii elektrycznej. - Aby zapłacić za postój w Strefie Płatnego Parkowania, korzystając z naszego parkomatu, należy najpierw wprowadzić numer rejestracyjny naszego samochodu, korzystając z dostępnej klawiatury - mówi Tomasz Puszkiewicz z City Parking Group. - Zatwierdzamy i mamy do wyboru możliwość zapłacenia za postój na dwa sposoby - bilonem i kartą.
Monety należy wrzucić do parkomatu, podobnie jak w dotychczasowych urządzeniach. Pojawia się wówczas informacja o ważności biletu parkingowego. Następnie zatwierdzamy wybór i otrzymujemy bilet. W przypadku płatności kartą także wpisujemy numer rejestracyjny, a następnie, za pomocą niebieskich przycisków (symbole + i powodują zmianę o 10 groszy, zaś ++ i - o 1 zł) wybieramy kwotę, którą mamy zapłacić. Następnie zatwierdzamy wybór i wpisujemy PIN lub przykładamy w odpowiednim miejscu kartę zbliżeniową.
Warto dodać, że nadal będzie istniała możliwość korzystania z aplikacji mobilnych umożliwiających opłatę za postój (SkyCash i moBilet).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska