Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomagają potrzebującym

Bartosz Tomaszewski
Aby zostać podopiecznym „Pomocnej Dłoni” trzeba posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Obecnie Stowarzyszenie liczy 40 członków w wieku od 4 do 60 lat
Aby zostać podopiecznym „Pomocnej Dłoni” trzeba posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Obecnie Stowarzyszenie liczy 40 członków w wieku od 4 do 60 lat nadesłana
Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” z Chełmży pomaga potrzebującym realizując projekt „Radość Niepełnosprawnych Naszą Radością”.

Zadanie jest prawie w całości finansowane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i przewiduje, m.in., usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu (ograniczanie deficytów rozwojowych), usamodzielnianie, uspołecznianie, integracja z rówieśnikami i środowiskiem lokalnym, umożliwianie rozwoju indywidualnych zdolności i talentów podopiecznych, wsparcie rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych.

- Stwarzamy dzieciom sytuacje zmuszające je do samodzielnego wykonywania podstawowych codziennych czynności - mówi Agnieszka Kwaśniak, jedna z założycielek Stowarzyszenia „Pomocna dłoń”. - Uczymy naszych podopiecznych przygotowania prostych posiłków, robienia zakupów, zachowania się w miejscach użyteczności publicznej, prostych prac porządkowych w świetlicy. Organizujemy zajęcia plastyczne, kulinarne, geograficzne. Zatrudniamy też terapeutów, którzy prowadzą gimnastykę korekcyjną i masaże.

Pomagają potrzebującym
nadesłana

Stowarzyszenie każdego dnia świadczy opiekę swoim beneficjentom w godzinach od 8 do 16. Codziennie odbywają się zajęcia terapeutyczne mające na celu usamodzielnienie podopiecznych (plastykoterapia, trening czystości, trening finansowy, zajęcia kulinarne, warsztaty kształtujące umiejętności językowe oraz logicznego myślenia i psychoterapeutyczne), wzmocnienie ich wiary we własne siły i możliwości, a także zapewnienie rozrywki i zabawy (zajęcia socjoterapeutyczne, muzykoterapeutyczne, hydroterapia).

„Pomocna Dłoń” organizuje też liczne wycieczki w różne zakątki Polski. Podczas tegorocznych wakacji odwiedzili Gniezno (fabryka bombek choinkowych), Lednicę, Szymbark („dom do góry nogami”), Termy Maltańskie w Poznaniu, Centrum Nowoczesności, „Młyn Wiedzy” w Toruniu. Co tydzień były wyjazdy do Mini Aquaparku w Toruniu, a oprócz tego kino i nordic walking. Wakacje zakończono pielgrzymką do Lichenia. Dzięki proboszczowi tutejszej parafii ks. Krzysztofowi Badowskiemu podopieczni „Pomocnej Dłoni” mogli korzystać z ogrodu, gdzie organizowane były różne gry i zabawy.

- Osoby niepełnosprawne potrzebują większej akceptacji ze strony społeczeństwa - dodaje Agnieszka Kwaśniak. - Niezmiernie ważna jest większa integracja ludzi zdrowych z niepełnosprawnymi, a także lepsza opieka ze strony władz państwa pod względem medycznym oraz finansowym. Niepełnosprawni często mają problemy z pokonywaniem barier architektonicznych, na szczęście tych przeszkód jest coraz mniej. Naszemu Stowarzyszeniu bardzo przydałoby się nowe, większe, ciepłe i bezpieczne pomieszczenie. Mamy nadzieję, że uda się je znaleźć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska