Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMK przygotowuje się do obchodów wyjątkowego jubileuszu 70-lecia istnienia

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Inauguracja roku akademickiego 1946/1947
Inauguracja roku akademickiego 1946/1947 Alojzy Czarnecki, ze zbiorów Biblioteki Głównej UMK, K-PBC. sygn f31/6 i f19/
Profesor James Fujimoto, twórca metody OCT, którą w swoim tomografie optycznym udoskonalił i zastosował prof. Maciej Wojtkowski, odbierze w Święto Uczelni doktorat honoris causa UMK.

Metoda OCT profesora Massachusetts Institute of Technology zrewolucjonizowała diagnostykę okulistyczną. O ile wcześniej możliwe były jedynie zdjęcia powierzchni siatkówki oka, tomograf optyczny prof. Jamesa Fujimoto wykonywał trójwymiarowe zdjęcia struktur siatkówki w przekroju.
[break]
- Nie tylko stworzył lasery krótkoimpulsowe, ale udowodnił, że możliwe jest ich praktyczne zastosowanie w diagnostyce medycznej - podkreśla znaczenie wynalazku prof. Maciej Wojtkowski, który miał przyjemność pracować w zespole profesora podczas stażu podoktorskiego w Massachusetts Institute of Technology.
- Charyzmatyczny człowiek, dla którego znalezienie praktycznych zastosowań wynalazku jest obowiązkiem - wspomina toruński fizyk.
Do mekki nowoczesnych technologii dr Wojtkowski trafił nieprzypadkowo. Na UMK zajmował się właśnie opracowaną przez profesora metodą OCT - przetwarzania i odbioru fal świetlnych. Dołożył też swoją cegiełkę do badań.

Udowodnił, że można polepszyć jakość otrzymywanego obrazu siatkówki oka. Była to kolejna rewolucja w diagnostyce okulistycznej. Co więcej, podobnie jak wynalazek profesora, odkrycie udało się skomercjalizować. Dziś toruński spektralny tomograf optyczny jest obecny w szpitalach i gabinetach okulistycznych nie tylko w kraju.
Profesor Fujimoto odbierze doktorat honoris causa podczas Święta Uczelni 19 lutego. Tego samego dnia, uniwersyteckie wyróżnienie „Convallaria Copernicana” otrzyma profesor UMK Andrzej Tomczak, wybitny historyk, uczeń profesora Ludwika Kolankowskiego, pierwszego rektora UMK.
Tego dnia UMK rozpocznie jubileusz 70 lat istnienia.
- Premierowe publikacje dotyczące historii uczelni, wystawy zdjęć, jubileuszowy wideoklip, konkurs na film z życzeniami, seria dancingów - wylicza punkty programu rzecznik UMK Marcin Czyżniewski.
Życzenia na 70-lecie uczelni będzie mógł złożyć każdy, nagrywając się telefonem komórkowym. Kulminacja wydarzeń ma nastąpić w czerwcu (dokładna data jest jeszcze ustalana), a finał obchodów z rozstrzygnięciem plebiscytu na wydarzenie milowe w historii UMK nastąpi 1 października.

Zegara nie będzie
Studenci chcieli, żeby jubileusz zaakcentować zegarem na daszku pomiędzy rektoratem a aulą. Miał odmierzać dni do 24 sierpnia. 70 lat temu tego dnia Dekretem Rady Ministrów formalnie powołano UMK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska