Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmżyńska gorzelnia zatrzymała produkcję wskutek nałożenia ogromnego podatku akcyzowego

Marcin Seroczyński
Marcin Seroczyński
Zakład ma do zapłacenia około 70 mln zł zaległości. Dla firmy Bioetanol to potężna kwota, dlatego po licznych próbach odwołania się od decyzji naczelnika Urzędu Celnego firma ogłosiła upadłość.

10 lat temu zakładowi udało się wyjść z kryzysowych przemian. Czy teraz też uda się go uratować?

Grozi im bezrobocie

W chełmżyńskim zakładzie zatrudnionych jest około 80 pracowników. Gorzelnia współpracuje również z wieloma podmiotami zewnętrznymi. Zarówno pracownicy gorzelni, jak i współpracujących przedsiębiorstw mogą znaleźć się bez pracy. Pracownicy Bioetanolu wystosowali w tej sprawie list do prezydenta Bronisława Komorowskigo.

Czują się oszukani

- Zwracamy się do pana, jako pracownicy prywatnej spółki Bioetanol AEG - producenta alkoholu etylowego z przeznaczeniem na wyroby chemiczne i biopaliwa - współpracującego między innymi z koncernami Orlen i Lotos, z prośbą o obronę naszego konstytucyjnego prawa do pracy - piszą pracownicy, ponieważ okazuje się , że podatek nałożony był nie do końca zgodnie z prawem.

- Postępowanie podatkowe doprowadziło do zamknięcia naszej produkcji i sprzedaży, chociaż żadna z decyzji podatkowych nie jest ostateczna, co jest całkowicie niezgodne z obowiązującą obecnie ordynacją podatkową - twierdzą pracownicy Bioetanolu.

W sprawie trudniej sytuacji w gorzelni interweniował Jerzy Czerwiński, burmistrz Chełmży, który na spotkaniu z wicemarszałkiem Jerzym Wenderlichem, próbował ratować firmę. Swoje stanowisko przedstawiła również rada miasta powierzając burmistrzowi poparcie w działaniach.

Radni apelują

Radni wyrazili sprzeciw wobec działań organów celnych oraz sposobu naliczania podatku.
- Rada Miejska Chełmży ubolewa na tym, że w państwie prawa decyzje istotne dla funkcjonowania podmiotów gospodarczych podejmowane są nie w oparciu o obowiązujący porządek prawny, lecz o dowolne interpretacje i wytyczne urzędników, kierujących się bliżej nie określonymi motywami i własnymi ambicjami - mówił podczas sesji Janusz Kalinowski, przewodniczący rady.

Dodatkowo problemem jest rygor natychmiastowego uregulowania podatku, który nie daje żadnych szans na jakąkolwiek obronę przed niesłusznymi zarzutami. Nasi radni zaapelowali również do rządzących.
- Gorąco apelujemy, aby tak często jak w ostatnim czasie głoszone przez obecną władzę hasło, aby wątpliwości podatkowe rozstrzygać na korzyść podatnika, przekuć w czyn i w praktyce wykazać, iż nie jest to pusty frazes, ale zasada, którą obecna administracja rządowa stara się stosować jako normę - pisali radni.

Stanowisko chełmżyńskich rajców ma trafić na biurko ministra finansów, wojewody kujawsko-pomorskiego, zarządu województwa oraz parlamentarzystów z regionu toruńskiego. Do sprawy wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska