Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarobić na referendum

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
W Toruniu nie było problemów z kandydatami do pracy w komisjach
W Toruniu nie było problemów z kandydatami do pracy w komisjach Sławomir Kowalski
140 złotych - tyle wynosi nieopodatkowana dieta dla wszystkich bez różnicy członków obwodowych komisji, którzy będą pracować podczas referendum 6 września.

[break]
- Czasem do urzędu przychodzą zainteresowani i pytają, jak można znaleźć się w komisji, ale my nie prowadzimy rekrutacji - mówi Maria Wiśniewska, kierownik Referatu Organizacji Wydziału Organizacji i Kontroli Urzędu Miasta Torunia.

W Toruniu jest 121 obwodów głosowania. W skład komisji wchodzi od 5 do 9 osób, w tym od 4 do 8 zgłaszają uprawnione podmioty, takie jak partie polityczne, stowarzyszenia, fundacje, a jedną osobę wskazuje prezydent spośród pracowników samorządowych gminy lub jej jednostek. Termin zgłaszania członków komisji do Urzędu Miasta upływa
7 sierpnia.

Chętnych nie brakuje

Problemu z naborem chętnych w Toruniu nie ma, przy poprzednich wyborach zdarzał się nawet nadkomplet i o ostatecznym składzie musiało decydować losowanie.

- Przy okazji ostatnich wyborów samorządowych losowanie trzeba było zorganizować w ponad 70 komisjach - wspomina Maria Wiśniewska. - Gdyby jednak zabrakło kandydatów, urząd ogłosi ponowny nabór na stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń.

Kandydatami na członków obwodowych komisji do spraw referendum mogą być tylko osoby stale zamieszkałe na obszarze danej gminy. Członkowie komisji muszą obowiązkowo uczestniczyć w szkoleniach. Nieopodatkowane diety, po 140 złotych dla wszystkich bez wyjątku członków komisji, wypłacane są po głosowaniu, na konto lub w kasie urzędu miasta.

Liczenie bez problemów

- Referendum w kwestii przygotowań organizacyjnych nie różni się od innych akcji wyborczych - zaznacza Maria Wiśniewska. - Musimy tylko zadbać o inne tablice informacyjne i pieczątki. Urny są te same, karty do głosowania są drukowane centralnie. Największym wyzwaniem jest właśnie skompletowanie składów komisji.

Zdaniem naszej rozmówczyni, nie powinno być natomiast problemów z liczeniem głosów. Przy ostatnich wyborach prezydenckich wszystko odbyło się sprawnie.

- Wszystko sprowadza się do kilku prostych czynności, wykonywanych przez kilka osób: przeglądania kart, zliczania głosów i pakowania kart, a system to w zasadzie elektroniczna forma protokołu - dodaje Wiśniewska.

Nowe adresy kilku komisji

Rada Miasta Torunia uchwaliła w lipcu zmiany siedzib kilku obwodowych komisji wyborczych. W obwodzie nr 20 siedzibą nie będzie klub „Zodiak”, ale Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich 6. W obwodzie 21. zmieniono siedzibę z Zespołu Szkół nr 26 na SP nr 32 przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich 11. W obwodzie 30. oraz 34. wyborcy nie będą głosować w SP nr 11 przy ul. Gagarina, ale w Zespole Szkół nr 26 przy ul. Fałata 88/90. W obwodzie 99. siedzibą komisji nie będzie klub „Rubin”, ale IX LO przy ul. Rydygiera 12a. W obwodzie 100. komisja przeniesie się z „Kangurka” do Zespołu Szkół nr 8 przy ul. Łyskowskiego 2.

Zmiany w obwodach 20., 99. oraz 100. wprowadzono, gdyż wyborcy zgłaszali niedogodności w tych lokalach, m.in. wysokie schody i inne bariery architektoniczne. W przypadku obwodów 21., 30. oraz 34. zdecydowała przeprowadzka ZS nr 26 do nowej siedziby przy ul. Fałata.

Ze względu na termin referendum, przypadający 6 września, nie będzie tym razem obwodów głosowania w domach studenckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska