Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narzeczony wielkiej sowy przybył z dalekiej Holandii [zdjęcia]

Justyna Wojciechowska-Narloch
Kilka tygodni temu stado toruńskich kóz miniaturowych doczekało się aż siódemki młodych
Kilka tygodni temu stado toruńskich kóz miniaturowych doczekało się aż siódemki młodych Sławomir Kowalski
Trwa baby boom w toruńskim zoo na Bydgoskim Przedmieściu. We wrześniu na świat przyszło tam 10 węży, 7 kózek miniaturowych i 2 jaszczurki. Warto wybrać się do Ogrodu Zoobotanicznego i je zobaczyć.

[break]
Boa madagaskarskie i agamy błotne to gady, które tego lata po raz pierwszy doczekały się potomstwa. Oba gatunki żyją w toruńskim ogrodzie od dawna, ale debiutują w roli rodziców. Pierwsze mają 10 młodych, drugie dwójkę.

Siódemka z rogami

- Prawdziwą niespodziankę sprawiły nam kozy miniaturowe. Trzy samice urodziły po parze bliźniąt, jedna jedynaka. Młodych kózek mamy więc w sumie 7. Wszystkie są wyjątkowo towarzyskie i szukają kontaktu z człowiekiem - opowiada Beata Gęsińska, dyrektorka Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. - Wreszcie swojego partnera doczekała się nasza samica puszczyka mszarnego. Roczny samiec wielkiej sowy przybył do nas z Holandii. Miał przyjechać wcześniej, ale podróż byłaby niebezpieczna z powodu panujących upałów. Na razie para się ignoruje, ale liczymy, że to się zmieni. Może i tu w przyszłości pojawią się młode.

Puszczyki mszarne to piękne ptaki, których rozpiętość skrzydeł wynosić może nawet 1,5 metra. Ich naturalnym środowiskiem jest północ Europy, Azji oraz Ameryki.

Z tego samego holenderskiego ogrodu trafił do Torunia turako angolski. To endemiczny gatunek ptaków charakteryzujących się występowaniem w piórach unikatowych barwników: zielonej turakowerdyny i czerwonej turacyny, niespotykanych u żadnych innych zwierząt.

Toruńskie zoo od kilku lat specjalizuje się w hodowli gatunków szczególnie zagrożonych wyginięciem. Takie zwierzęta dostają tylko najlepsze, sprawdzone ogrody. Dowodem zaufania dla Torunia są chociażby lwiatki złotogłowe, gatunek miniaturowych małp, które ogród ma od czerwca. Zgodę na ich hodowlę na Bydgoskim Przedmieściu wyrazić musiał rząd Brazylii, skąd pochodzą te zagrożone zwierzęta.

Prezenty z Łotwy

Latem nasze zoo pozyskało też takiny miszmi, krętorogie ssaki pochodzące z Himalajów. Te zwierzęta przekazało Toruniowi zoo na Łotwie.
Wcześniej ogród dostał karakale, czyli piękne rysie stepowe. Występują na sawannach i półpustyniach Azji i Afryki, świetnie się wspinają. To także gatunek zagrożony wyginięciem.

Ogród Zoobotaniczny przy ul. Bydgoskiej 7 czynny jest codziennie (także w weekendy) w godz. 10-18. Bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 6 zł. Kupując wejściówkę można w zoo spędzić cały dzień.

Zobacz galerię: Młode kozy miniaturowe w toruńskim zoo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska