Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książeczki zdrowia z mocą prawną

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
W szpitalu na Bielanach od początku roku noworodkom wydawane są nowe książeczki zdrowia dziecka. Jedną z nich ogląda Joanna Dragon
W szpitalu na Bielanach od początku roku noworodkom wydawane są nowe książeczki zdrowia dziecka. Jedną z nich ogląda Joanna Dragon Sławomir Kowalski
Przez ostatnie dwanaście lat książeczki zdrowia dziecka były nieobowiązkowe. Teraz wracają . Mają jednolity wzór, ale wymagają kilku poprawek.

[break]
- Przy wyjściu ze szpitala po urodzeniu córeczki dostałam książeczkę zdrowia dziecka. Jest bardzo szczegółowa i pewnie będzie przydatna, ale nie wiem, kiedy powinnam ją mieć przy sobie - mówi Katarzyna, mama kilkudniowej Julii.

Książeczka na lata

Książeczki zdrowia dziecka kiedyś też obowiązywały, ale przestały 12 lat temu. Mówiło się wtedy o wprowadzeniu elektronicznego rejestru usług medycznych. Do tej pory jednak system ten nie ruszył. Książeczki zdrowia co prawda funkcjonowały, ale nie były obowiązkowe. Miały też dowolną formę.

O wprowadzenie nowych, ujednoliconych książeczek zdrowia dla noworodków zabiegał m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Od 1 stycznia zaczęły one obowiązywać.

PRZECZYTAJ:Jeden krok do tyłu

Książeczka jest dokumentem należącym do rodzica dziecka. Trzeba ją pokazywać przy wizytach u lekarza, badaniach profilaktycznych, stomatologicznych, w szpitalu, u specjalisty. Także zawsze wtedy, gdy zawarte w nich informacje są istotne dla leczenia, diagnostyki.

W książeczce są m.in. informacje o stanie dziecka w momencie urodzenia i jego rozwoju. Jaka jest jego waga, gdzie było leczone, na co jest zaszczepione i na co uczulone.

Inna forma dokumentu

Nowe książeczki przekazują rodzicom oddziały noworodkowe lub porodówki.

- Wcześniej książeczki zdrowia dziecka też wydawaliśmy, ale w innej formie - zaznacza dr Janusz Mielcarek, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. - Od początku tego roku wydajemy już nowe, z godłem.

Niektóre informacje się powielają. Inne są natomiast niezgodne z wcześniej ustalonymi standardami. - dr Hanna Dąbrowska

Dr Hanna Streich, koordynator Oddziału Intensywnej Terapii i Patologii Noworodków ma uwagi do zawartości nowych książeczek.

- Ponieważ są do nich zastrzeżenia, będą poprawki. Nie miałam jednak jeszcze pacjenta z nową książeczką - przyznaje dr Streich.

Dr Hanna Dąbrowska, ordynator oddziału noworodków nie kryje, że też ma konkretne uwagi.

- Zbyt rozbudowana jest część dotycząca pobytu noworodka w szpitalu - mówi. - Niektóre informacje się powielają. Inne są niezgodne z wcześniej ustalonymi standardami. Książeczki zawsze były, ale nie miały mocy prawnej. Te nowe zamówiliśmy wcześniej w drukarni, według wzorca na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Nie wszędzie są nowe

Okazuje się, że nie wszędzie nowe książeczki zdrowia dziecka dotarły na czas.

- Nowych jeszcze nie mamy. Będziemy monitować - mówi Iwona Pachoń, oddziałowa ginekologii i położnictwa Szpitala Powiatowego w Chełmży. - Oczywiście, każde dziecko dostaje książeczkę, ale na razie taką jak dotychczas.

Warto wiedzieć

Co to za dokument? Po co ta książeczka ? Czemu ma służyć? Jak się nią posługiwać?

Od 1 stycznia wszystkie informacje o stanie zdrowia dzieci mają być zbierane w obowiązkowych książeczkach zdrowia, według wzorca opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Książeczkę należy przechowywać w sposób uniemożliwiający osobom nieuprawnionym dostęp do zawartych w niej informacji. Rodzice dzieci nic za takie książeczki nie płacą.

Czyja to była decyzja, kto ją teraz realizuje i kto za to nie odpowiada?

Decyzję o obowiązkowych książeczkach zdrowia dziecka podjął jeszcze były minister zdrowia, a realizuje ją obecny, czyli Konstanty Radziwiłł. Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma z tym pomysłem nic wspólnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska