Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krew - lekarstwo nie do zastąpienia [ŚWIATOWY DZIEŃ KRWIODAWCY]

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
W stacji krwiodawstwa w szpitalu na Bielanach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa krew oddaje Marcin Malinowski
W stacji krwiodawstwa w szpitalu na Bielanach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa krew oddaje Marcin Malinowski Jacek Smarz
Jeszcze nie zaczęły się wakacje, a już mniej niż zwykle osób zgłasza się do stacji krwiodawstwa przy szpitalu na Bielanach w Toruniu. A będzie jeszcze gorzej.

- Chciałbym zostać honorowym krwiodawcą, ale nie wiem, czy mogę. Czy przysługuje krwiodawcy dzień wolny w pracy? - pyta 24-letni Sławomir. - Mój tata miał przetaczaną krew w trakcie rozległej operacji. Mnie akurat nie było wtedy w Toruniu. Słyszałem, że mało osób zgłasza się oddać krew.

Bywało lepiej

- Od kilku dni przychodzi mniej osób. Pomimo, że nie zaczął się jeszcze okres wakacyjny, gdy jest najgorzej - przyznaje Wiesława Przymus, kierownik stacji krwiodawstwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. - Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy wysyłaliśmy SMS-y, więc przyszło więcej osób, ale normalnie to zaledwie około 20 się zgłasza. Pamiętam okresy, że było z tym o wiele lepiej.

PRZECZYTAJ:Młoda krew ratuje życie [DZIEŃ DOBRY]

Jakie warunki należy spełnić, by zostać honorowym krwiodawcą? Trzeba być w wieku 18-60 lat (stali dawcy do 65 roku życia mogą krew oddawać). Krew za każdym razem badana jest na obecność wirusów HCV (brodawczaka ludzkiego), HBS (WZW typu B i WZW typu C), HIV i chorób wenerycznych. Raz w roku dawca ma robioną całkowitą morfologię krwi.

Niektórzy przychodzą

Jak dodaje Wiesława Przymus zdarza się, że przychodzą oddać krew bliscy pacjenta, który miał poważną operację, czy wypadek i potrzebna była duża ilość krwi do przetoczenia. Oczywiście, oddana w takich sytuacjach krew nie zostaje od razu wykorzystana, tylko przekazana do banku krwi. Skorzysta z niej, po przebadaniu, ktoś inny.

- Często lekarze proszą, by rodzina pacjenta zmobilizowała się - zaznacza Wiesława Przymus.- Ważne, by większy ubytek z banku krwi uzupełnić, bo może być potrzebna. Jak dotąd nie wynaleziono leku mogącego krew zastąpić.

Punkt krwiodawstwa razem z Polskim Czerwonym Krzyżem organizują różne akcje zachęcające do oddawania krwi.

- Ostatnie akcje mają na celu przed wakacjami zachęcić jak najwięcej nowych osób do oddawania krwi. Chodzi o to, żeby cały ciężar nie spoczywał tylko na stałych dawcach - tłumaczy Ewa Zulewska, sekretarz Zarządu Okręgowego PCK.

W Toruniu jest ok. 5 tysięcy krwiodawców. To są zarówno osoby, które oddały krew jednorazowo, jak stali dawcy.

- Krwiodawcy przysługuje dzień wolny od pracy. Z tym, że musi zgłosić to pracodawcy trzy dni wcześniej - zaznacza Ewa Zulewska. - Różnie jest respektowany ten przywilej. Dawcy skarżą się, że kiedyś w zakładach pracy była większa przychylność.

Warto wiedzieć: Gdzie i kiedy można oddać krew

W Toruniu w każdy trzeci czwartek miesiąca na krwiodawców czeka krwiobus przy Rynku Nowomiejskim w godz. 13-17.

W sobotę 18 czerwca krwiobus będzie czekał na dawców krwi przy Intermarche, ul. Ugory 4, w godz. 9-15.

Punkt przy WSZ działa od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-11, w środy w godz. 7.30-17.30

Mężczyznom, którzy oddali 6 litrów krwi, a kobietom po oddaniu 5 litrów przysługuje tytuł Zasłużony Honorowy Dawca Krwi

Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne ratują życie milionom ludzi na całym świecie. Pomagają cierpiącym na ciężkie choroby, stanowią zabezpieczenie zabiegów chirurgicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska