Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu po raz 14. odbędzie się kwesta na cmentarzu św. Jerzego

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W tym roku pieniądze będą zbierane na renowację nagrobków rodziny Araczewskich
W tym roku pieniądze będą zbierane na renowację nagrobków rodziny Araczewskich Grzegorz Olkowski
Tym razem na cmentarzu św. Jerzego podczas kwesty pieniądze będą zbierane na ratowanie nagrobków rodziny Araczewskich.

„Szanownym Rodakom Torunia i okolicy polecam mój salon fryzyerski, także polecam się jako fryzyer teatralny. Z wysokim szacunkiem Bronisław Araczewski. Toruń, ulica Chełmińska 7”.

„Gdzie??? są najtańsze i najlepsze warkocze, tylko w ulicy Chełmińskiej 4 największy wybór na miejscu.”

Zobacz także

Zobacz galerię: Tak akcja "Znicz" wyglądała w ubiegłych latach

Pierwsza reklama ukazała się na łamach „Gazety Toruńskiej” w 1904 roku, druga w roku 1913. Podobnych w toruńskiej prasie z ostatnich lat zaborów oraz czasów II RP jest mnóstwo. Członkowie rodziny Araczewskich, toruńscy kupcy i przedsiębiorcy, byli bardzo aktywni. Prowadzili palarnię kawy, sklep rzeźnicki oraz wspomniany salon fryzjerski. Spoczywają przy głównej alei cmentarza św. Jerzego i to właśnie na renowację ich kwatery będą zbierane pieniądze podczas kolejnej kwesty, która będzie prowadzona na najstarszej toruńskiej nekropolii 1 listopada.

- Kwatera Araczewskich ma dużą wartość artystyczną, przede wszystkim ze względu na piękną rzeźbę Chrystusa pochodzącą z lat 20. ubiegłego wieku - mówi Arkadiusz Kierys z Towarzystwa Miłośników Torunia, które wspólnie z magistratem organizuje coroczne kwesty na ratowanie najcenniejszych toruńskich nagrobków. Tegoroczna zbiórka będzie już czternastą z kolei.
- Kiedy zaczynaliśmy, nieśmiało dzwoniliśmy do różnych znanych osób pytając, czy mogłyby wziąć udział w kweście - wspomina Małgorzata Litwin z toruńskiego magistratu. - Teraz angażują się całe rodziny. Można powiedzieć, że niektóre dzieci przy kweście się wychowały.

Czytaj też Akcja "Znicz". Więcej policjantów na drogach

W tym roku po alejkach cmentarza św. Jerzego ze skarbonkami w rękach będą krążyły w sumie 83 osoby. Zbiórka rozpocznie się 1 listopada o godz. 9 i będzie trwała do godz. 15. Część zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona na utrzymanie pomników odnowionych podczas poprzednich kwest, w tym na naprawę ogrodzenia nagrobka Kazimiery Karnickiej-Biuszel, o co zresztą swego czasu apelowaliśmy. Dzięki wpływom z kwesty będą także kontynuowane prace przy grobowcu współwłaścicieli fabryki kotłów na Mokrem, rodziny Raapke.

Od 2003 roku podczas kwest udało się zebrać w sumie ponad 150 tysięcy złotych, co pozwoliło odnowić 24 pomniki i kwatery rodzinne na kilku toruńskich cmentarzach.

Kwatera rodziny Araczewskich z piękną rzeźbą Chrystusa znajduje się przy głównej alei cmentarza św. Jerzego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska