MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Toruń czeka powódź? Czy zostanie ogłoszony stan alarmowy? Tak wylała Wisła w 2010 roku. Mamy zdjęcia

Tak wyglądała powódź w Toruniu w 2010 roku.
Tak wyglądała powódź w Toruniu w 2010 roku. Daniel Pach dla UM Toruń
Co czeka Toruń w najbliższych tygodniach? Obfite opady śniegu, który się właśnie topi, gwałtowny wzrost temperatur sprawiający, że to topnienie przebiega w szybkim tempie, zatory lodowe na rzekach - to prawdziwa mieszanka wybuchowa, a raczej wylewowa. Czy w najbliższym czasie powinniśmy spodziewać się powodzi?

Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

Powódź w Toruniu. Ostrzeżenie hydrologiczne?

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski poinformował w wywiadzie dla jednej ze stacji radiowych, że mamy obecnie do czynienia z całym splotem zjawisk sprzyjających powodziom. Najtrudniejsza pod tym względem sytuacja jest w Polsce północnej i północno-wschodniej oraz w centrum kraju.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z POWODZI:

Tak wyglądała powódź w Toruniu w 2010 roku.

Czy Toruń czeka powódź? Czy zostanie ogłoszony stan alarmowy...

Na Wiśle, na odcinku od ujścia Narwi do Włocławka, utrzymuje się pokrywa lodu. Jeszcze do wtorkowego wieczoru 23 lutego obowiązywał tam alert - poziom wody przekraczał stan ostrzegawczy, a momentami także alarmowy.

Dla miasta Torunia i powiatu toruńskiego nie wydano ostrzeżenia hydrologicznego - uspokaja rzeczniczka prasowa prezydenta Torunia Anna Kulbicka-Tondel. - Z zapory we Włocławku wprawdzie stopniowo zrzucany jest lód, ale woda ma zapewniony swobodny przepływ. W środę 24 lutego o godz. 12.40 poziom wody w Wiśle w Toruniu znajdował się w strefie stanów średnich i wynosił 325 cm z tendencją do wzrostu.

Zobacz także

W tym roku najwyższy poziom wody Wisła w Toruniu osiągnęła 11 lutego - 392 cm. To wciąż sporo do stanu ostrzegawczego, który wynosi 530 cm. Stan alarmowy to 650 cm.

Prognozy niestety nie wykluczają zagrożenia powodziowego w najbliższych tygodniach. Na przełomie lutego i marca temperatury w kraju mają spaść znów do zera, a nawet kilka kresek poniżej. Grunt podmarznie, a na rzekach ponownie pojawi się lód, co będzie

utrudniać spływanie wody z topniejącego w górach śniegu.

Polecamy

Toruńskie rekordy Wisły

W swojej długiej historii Toruń przeżył co najmniej kilkanaście wielkich powodzi. Bywało, że woda z Wisły wdzierała się na niżej położone staromiejskie uliczki. W Bramie Mostowej można zobaczyć tabliczki przypominające o rekordowych stanach wody w Wiśle na toruńskim odcinku.

Tak wyglądała powódź w Toruniu w 2010 roku.

Czy Toruń czeka powódź? Czy zostanie ogłoszony stan alarmowy...

Po II wojnie najwyższy poziom Wisły odnotowano w 1962 roku – osiągnął 867 cm. Niedużo mniejszy był 23 maja 2010 - 859 cm. Druga fala powodziowa tamtej wiosny dotarła do Torunia w czerwcu i wynosiła 790 cm. Jedenaście lat temu pod wodą znalazło się m.in. 3677 ogródków działkowych, dwanaście posesji, klub sportowy „Budowlani”, camping „Tramp” oraz Ośrodek Terapii Uzależnień w Czerniewicach. Woda wylewała się na Bulwar Filadelfijski, pod mury obronne i pod Zamek Dybów.
Pięć lat później Wisła osiągnęła jeden z najniższych stanów w historii - 108 cm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska