Fitness dla mózgu: jaki rodzaj treningu będzie miał działanie neuroprotekcyjne?

Materiał informacyjny Fitness dla mózgu

Ciągły stres i niepokój mogą powodować nieodwracalne szkody w naszym organizmie. Czasami może to prowadzić do depresji. W takim przypadku psycholog z pewnością pomoże, a kontakt z nim online jest bardzo wygodny. A jeśli zdecydujesz się samodzielnie poradzić sobie ze stresem i depresją, sport będzie tutaj najlepszym pomocnikiem! Trening może nie tylko uczynić nas zdrowszymi, silniejszymi i bardziej odpornymi, ale także regulować nasz układ nerwowy i stymulować normalne funkcjonowanie mózgu do późnej starości. Co najlepiej wybrać i dlaczego?

Dlaczego czujesz się lepiej po treningu?

Powszechnie uważa się, że każdy rodzaj sportu i aktywności fizycznej ma korzystny wpływ na aktywność mózgu i układ nerwowy. Powszechnie uważa się, że trening może złagodzić depresję i stres, napięcie nerwowe, ponownie skupić naszą uwagę, a nawet pomóc nam rozwiązać bieżące problemy. Zapewne sam zauważyłeś, jak poprawia się Twój nastrój po intensywnym treningu, nawet jeśli wcześniej czułeś się przygnębiony.

Z reguły jest to spowodowane uwalnianiem dużej ilości hormonów szczęścia i przyjemności - endorfin i serotoniny. Mają one zdolność do poprawy nastroju i radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Sprzyja temu również spadek poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, po treningu. Czynniki te przyczyniają się do tego, że po treningu czujemy się pobudzeni, pełni energii i witalności.

Jakie działania mają efekt neuroprotekcyjny?

Wśród wielu rodzajów fitnessu są takie, które będą najskuteczniejsze pod względem pozytywnego wpływu na mózg i układ nerwowy.

Trening cardio

Pierwszy eksperyment dotyczący wpływu ćwiczeń aerobowych na mózg przeprowadzono na myszach. W klatce, w której je trzymano, umieszczono kilka kółek. Niektóre myszy kręciły nimi bardzo aktywnie, podczas gdy inne pozostawały obojętne na tę „atrakcję”. Po pewnym czasie naukowcy zbadali mózgi tych myszy, które były aktywne i tych, które poruszały się niewiele. Te pierwsze miały więcej neuronów w mózgu, a analizując ich zachowanie, były lepsze w poruszaniu się po labiryntach komórki niż ich krewni. Prowadzi to do wniosku, że ćwiczenia aerobowe pozwalają na syntezę większej ilości białka, co prowadzi do tworzenia nowych neuronów, poprawiając w ten sposób pamięć i zdolność do skuteczniejszego przyswajania nowych informacji.

Ćwiczenia siłowe

W Kanadzie kwestia wpływu ćwiczeń na ludzki mózg została potraktowana jeszcze bardziej radykalnie. Naukowcy próbowali ustalić, które ćwiczenia wpłyną na określone części mózgu u osób z zaburzeniami poznawczymi (demencją). Porównali trening aerobowy i siłowy. Okazało się, że grupa osób, które wzięły udział w eksperymencie i dwa razy w tygodniu wykonywały trening siłowy, syntetyzowała więcej białka niż osoby uprawiające szybki marsz i bieganie. Osoby te miały lepszą pamięć przestrzenną, zdolność zapamiętywania otoczenia i ogólnie przyspieszone procesy myślowe. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy zauważyli, że aktywność mózgu była zdecydowanie bardziej aktywna zarówno w pierwszej (trening siłowy), jak i drugiej (cardio) grupie - w porównaniu do tych, którzy w ogóle nie zwracali uwagi na żadną aktywność.

Trening interwałowy

Po zapoznaniu się z opisanymi powyżej badaniami, naukowcy z amerykańskiego stanu Ohio postanowili połączyć ćwiczenia siłowe i aerobowe, dodając intensywność dla większego efektu. Przeprowadzili badanie, które wykazało, że białko BDNF, które pomaga w syntezie nowych neuronów, jest produkowane najskuteczniej i w największych ilościach, gdy regularnie angażujesz się w HIIT, czyli trening interwałowy o wysokiej intensywności. Ten rodzaj ćwiczeń pozwala trenować siłę i wytrzymałość, elastyczność, równowagę i koordynację, pomaga stać się zdrowszym i poprawić kondycję ciała. I oczywiście ma działanie neuroprotekcyjne i chroni mózg przed wieloma chorobami. Tak więc, do dzieła. Sport to życie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska