Gole Lewego i Kuby, asysty Piszczka

Marek Fabiszewski
W weekend wznowiła rozgrywki 1. Bundesliga. Do siatki trafiło trzech Polaków: Sebastian Boenisch (Bayer Leverkusen), Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski (obaj Borussia Dortmund).

Na inaugurację rundy wiosennej znakomicie zaprezentowała się Borussia Dortmund. Mistrzowie Niemiec zdeklasowali na wyjeździe Werder Brema 5:0, a do siatki trafiali Robert Lewandowski (81) i Jakub Błaszczykowski (85). Dla „Lewego” to 11 gol w sezonie, dla Kuby - 6. W obu wypadkach asystował Łukasz Piszczek (szósty raz w sezonie).

Lider Bayern Monachium wygrał z Greuther Fuerth 2:0. „Bild” zapytał zawodników Bayernu Monachium, czy ich myśli są już przy przyszłym sezonie, gdy ich trenerem będzie były szkoleniowiec Barcelony Josep Guardiola.

- Pod wodzą Juppa Heynckesa rozgrywamy świetny sezon i mamy nadzieję, że nadal tak będzie. Nazwisko Guardioli nie istnieje dla nas aż do 1 lipca godziny 0:01 - zapewnia Thomas Mueller.

Milik poza składem meczowym

Mecz 2. i 4. drużyny, Bayeru Leverkusen z Eintrachtem Frankfurt został przerwany po kwadransie gry z powodu zachowania kibiców gości. Fani „Orłów” odpalili race, a sędzia nakazał zawodnikom opuścić murawę. Wznowiono go po 5 minutach. Wygrali „Aptekarze” 3:1, a wynik otworzył Sebastian Boenisch. Reprezentant Polski rozegrał w roli lewego obrońcy 90 minut i spisał się bardzo dobrze. Z kolei 18-letniego Arkadiusza Milika zabrakło w kadrze meczowej drużyny z BayArena.

Aż 9 bramek padło w pierwszym meczu tej kolejki, w piątek, kiedy Schalke wygrało z Hannoverem 5:4 (Artur Sobiech w drużynie gości grał do 71 minuty).

Baskowie zatrzymali „Barcę”...

Zawodnicy Realu Sociedad potrafili doprowadzić ze stanu 0:2 do 3:2! Kibice Dumy Katalonii po 18. zwycięstwach i remisie muszą przełknąć gorycz porażki.

Ale po 25 minutach nic nie zapowiadało takiego wyniku, bowiem Barcelona prowadziła 2:0. Błyskawicznie gola w 10. kolejnym ligowym meczu zdobył Lionel Messi (7), a potem Pedro Rodriguez. Tuż przed przerwą (41) kontaktowego gola zdobył jednak Gonzalo Irizabal Castro. Od 56 min Barcelona grała w „10” po drugiej żółtej kartce dla Gerarda Pique. To jednak nie koniec nieszczęść zespołu Tito Vilanovy, bowiem w 63 min samobojczego gola strzelił wprowadzony 4 minuty wcześniej Javier Mascherano. W doliczonym czasie gola na 3:2 dla Basków zdobył Imanol Agirretxe!

...a „Koguty” Manchester Utd

„Czerwone Diabły”, które wygrały cztery kolejne mecze, do 92 min prowadziły z Tottenhamem Londyn 1:0 po golu Robina van Persiego (25). Jednak „Kogutom” udało się wyrównać po trafieniu Clinta Dempseya w doliczonym czasie.

W 16 min meczu z Chelsea Wojciech Szczęsny (Arsenal) mógł podziękować sędziemu derbów Londynu, że ten nie usunął go z boiska. Polak sfaulował bowiem Ramiresa wpolu karnym i dostał tylko żółtko. Ale Chelsea rzut karny wykorzystała na 2:0, a ostatecznie wygrała 2:1.

Efektownie wygrał Liverpool (5:0 z Norwich), zaś goniący rywala zza miedzy Manchester City pokonał Fulham 2:0.

Nieoczekiwana szansa Załuski

Po raz pierwszy w sezonie 2012/13 w Scottish Premier League wystąpił Łukasz Załuska. Nr 1 w bramce Celtiku Glasgow Fraser Forster jest kontuzjowany. Polski golkiper nie zawiódł oczekiwań menedżera Neila Lennona. Celtowie wygrali 4:1 z Heart of Midlothian, a Polak przy puszczonym golu nie miał szans na skuteczną interwencję - piłka po strzale Jasona Holta odbiła się od nogi obrońców i zmyliła 30-latka.

100. gol Cavaniego w Serie A

W jednym z najciekawszych meczów Serie A Fiorentina podejmowała Napoli (1:1). Pierwsza bramka padła w 33 min po katastrofalnym błędzie Morgana De Sanctisa, który zbyt daleko wyszedł z bramki, źle obliczył lot piłki i przepuścił strzał Facundo Roncaglii z połowy boiska.

Wyrównującego gola dla gości strzelił głową 25-letni Edinson Cavani. Urugwajski „El Matador” zdobył setnego gola w Serie A w 197. występie! Z 17 bramkami jest na czele klasyfikacji strzelców.

Lider Juventus Turyn pokonał pewnie Udinese 4:0.

Wyniki z weekendu w najważniejszych europejskich ligach

Anglia

Wyniki 23. kolejki Premier League: Liverpool - Norwich 5:0, MC - Fulham 2:0, Newcastle - Reading 1:2, Swansea - Stoke 3:1, WHU - QPR 1:1, Wigan - Sunderland 2:3, WBA - Aston Villa 2:2, Chelsea - Arsenal 2:1, Tottenham - MU 1:1, Southampton - Everton (grali w poniedziałek).

Czołówka: MU 56, MC 51, Chelsea 45, Tottenham 41, Everton 37, Arsenal 34 (obydwa mecze mniej).

Francja

Wyniki 21. kolejki Lique 1.: Lyon - Evian TG 0:0, Marsylia - Montpellier 3:2, Ajaccio - Valenciennes 1:1, Brest - St Etienne 0:1, Lorient - Troyes 3:2, Sochaux - Reims 1:0, Toulouse - Nancy 2:1, Bastia - Rennes 0:2, Lille - Nice 0:2, Bordeaux - PSG (grali w niedzielę wieczorem).

Czołówka: Lyon 42, Marsylia 41, PSG 39 (mecz mniej), Nice 35, Rennes 35, Lorient 34.

Hiszpania

Wyniki 20. kolejki Primera Division: Espanyol - Mallorca 3:2, Granada - Vallecano 2:0, Sociedad - Barcelona 3:2, Getafe - FC Sevilla 1:1, Malaga - Celta 1:1, Osasuna - La Coruna 2:1, Valladolid - Saragossa 2:0, Atletico - Levante 2:0, Valencia - Real  (grali w niedzielę wieczorem); Betis - Bilbao (grali w poniedziałek).

Czołówka: Barcelona 55, Atletico 47, Real 37, Betis 34 (obydwa mecz mniej), Malaga 32, Vallecano 31.

Niemcy

Wyniki 18. kolejki 1. Bundesligi: Schalke - Hannover 5:4, Bayern - Greuther Fuerth 2:0, Hoffenheim - Moenchengladbach 0:0, Leverkusen - Frankfurt 3:1, Mainz - Freiburg 0:0, Wolfsburg - Stuttgart 2:0, Brema - Dortmund 0:5, Nuernberg - HSV Hamburg 1:1, Duesseldorf - Augsburg 2:3.

Czołówka: Bayern 45, Leverkusen 36, Dortmund 33, Frankfurt 30, Schalke 28, Freiburg 27.

Włochy

Wyniki 21. kolejki Serie A: Palermo - Lazio 2:2, Juventus - Udinese 4:0, Fiorentina - Napoli 1:1, Milan - Bologna 2:1, Bergamo - Cagliari 1:1, Genoa - Catania 0:2, Chievo - Parma 1:1, Pescara - Torino 0:2, Siena - Sampdoria 1:0, Roma - Inter (grali w niedzielę wieczorem).

Czołówka: Juventus 48, Napoli 43, Lazio 43, Inter 38 (mecz mniej), Fiorentina 36, Milan 34.