Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. NIK krytykuje nasze autobusy i tramwaje

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Pani Maria Łukaszewska jest niewidoma. Niskopodłogowe tramwaje i autobusy są dla niej niesamowicie ważne. Bez nich podróżować jest trudno...
Pani Maria Łukaszewska jest niewidoma. Niskopodłogowe tramwaje i autobusy są dla niej niesamowicie ważne. Bez nich podróżować jest trudno... Jacek Smarz
Raport NIK krytykuje toruńską komunikację miejską za niewielką liczbę pojazdów niskopodłogowych. Jaka jest prawda o dostosowaniu miejskiej komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych?

W poniedziałek Najwyższa Izba Kontroli upubliczniła raport pt. „Dostępność publicznego transportu zbiorowego dla osób niepełnosprawnych w miastach na prawach powiatu”.

Dostało się w nim i Toruniowi, i Bydgoszczy, i Włocławkowi. Przede wszystkim za niewielka liczbę niskopodłogowych pojazdów. Tyle że raport dotyczy sytuacji od stycznia 2013 roku do 30 czerwca 2015 roku.

- Tymczasem zmiany dotyczące taboru i infrastruktury przystankowej postępują szybko. Dziś ten raport dla Torunia już jest nieaktualny - mówi Paweł Trawiński z działu marketingu MZK w Toruniu.

Zobacz także

Zobacz galerię: Toruń. Zderzenie tramwaju z ciężarówką na Bydgoskiej

Miejski przewoźnik zapewnia, że od wspomnianego czasu zmienił się na lepsze, jeśli chodzi o udogodnienia dla niepełnosprawnych. Jak?

Niskie podłogi policzone

- Każdego z dnia z zajezdni przy ulicy Legionów wyjeżdża na toruńskie drogi 126 autobusów, z czego 91 jest niskopodłogowych. To ponad 70 procent taboru - podkreśla Paweł Trawiński.

Jeśli chodzi o tramwaje, to procentowy wynik już tak dobry nie jest. Codziennie na tory wyjeżdżają w Toruniu 32 wozy. Jest wśród nich 14 niskopodłogowych swingów. Stanowią ponad 40 proc. całości.

- Warto podkreślić, że odsetek niskopodłogowców szacujemy odnosząc liczbę takich pojazdów do wszystkich eksploatowanych, a nie wszystkich posiadanych. Starych pojazdów, niewyjeżdżających na drogi i tory nie liczymy - dodaje Paweł Trawiński.

Realia na przystankach

Na początku 2013 roku w Toruniu na przystankach tramwajowych zaczął dział tzw. system informacji pasażerskiej. Zaczęło się od 15 tablic wyświetlających informacje o najbliższych kursach i godzinie przyjazdu. Dziś jest ich kilkadziesiąt.

- Pomocą dla osób słabo widzących i niewidomych natomiast są komunikaty głosowe w pojazdach - dodaje Paweł Trawiński z MZK.

Innym udogodnieniem dla niewidomych są specjalne pasy płytek z wybrzuszeniami na przystankach. Wejście na nie jest sygnałem: „Uwaga, zbliżamy się do krawędzi peronu przystankowego!”

Czytaj także: Prom przez Wisłę w regionie!

A jak jest z profesjonalizmem i życzliwością kierowców i motorniczych MZK? Czy są oni świadomi potrzeb osób niepełnosprawnych? Paweł Trawiński zapewnia, że tak. Regularnie przechodzą szkolenia na temat obsługi pasażera.

Skargi będą zawsze?

- Każdego dnia w autobusach i tramwajach MZK przewozimy ponad 100 tysięcy pasażerów. Są wśród nich osoby w rożnym wieku, o różnym stopniu sprawności i temperamencie. Ze skargami się liczymy, rozpatrujemy je rzetelnie . Ale niezadowoleni stanowią ułamek naszych klientów - twierdzi Paweł Trawiński z MZK.

Przyszłość MZK w projektach Unii

MZK w Toruniu przygotowuje się obecnie do realizacji dwóch projektów z dofinansowaniem z Unii Europejskiej. Pierwszy to budowa linii tramwajowej na osiedle JAR.

To zadanie przewiduje też zakup 5 tramwajów oraz 20 autobusów o niskiej emisji spalin (oraz niskopodłogowych).

Kolejny projekt to przebudowa układu torowo-drogowego w centrum Torunia. Chodzi tu o przebudowę linii tramwajowej od ul. Wały gen. Sikorskiego do Alei Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego. - Te zadanie przygotowujemy w ramach tak zwanego BiT-City II, który zawiera w sobie i inne projekty. Oczywiście, dla mieszkańców najważniejszy jest moment wbicia łopaty i widocznych prac. Na razie jednak trwają przygotowania projektowe - mówi Paweł Trawiński z MZK.

Zobacz także

Zobacz galerię: Toyota uderzyła w dom w Rozgartach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska