MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legenda jazzu w "žMózgu"

Robert Borzyszkowski
Robert Borzyszkowski
Saksofonista altowy, okrzyknięty w latach 60. najbardziej obiecującym jazzowym muzykiem awangardowym, zagra we wtorek w Bydgoszczy.

Saksofonista altowy, okrzyknięty w latach 60. najbardziej obiecującym jazzowym muzykiem awangardowym, zagra we wtorek w Bydgoszczy.

<!** Image 2 align=left alt="Image 6926" >Sonny Simmons to legendarna postać współczesnego jazzu. Od 1966 roku realizuje własne projekty, a wcześniej, już na początku lat 60. grał w zespołach kierowanych przez Erika Dolphy. Nagrał z nim 4 płyty: Iron Man, Conversations, Jitterbug Waltz, Music Matador. Projekt Cosmosamatics to „Tribute to Charlie Parker and Eric Dolphy” - hołd złożony przez Sonny`ego wielkim mistrzom saksofonu.

Wychował się w Oakland. Jego pierwszym instrumentem był rożek angielski. Już jako 16-latek sięgnął po saksofon altowy. Współpracując z takimi muzykami jak: Lowel Fulsom i Amos Milburn Simmons kształtował swoje własne brzmienie we free-jazzie. W roku 1961 grał przez pewien czas z Charlsem Mingusem. W roku 1962 roku, wspólnie z flecistą Prince`m Lasha stworzył własny zespół. Po nagraniu płyty „The Cry”, Simmons przeprowadził się do Nowego Yorku. Tam koncertował i nagrywał z takimi tuzami jazzu jak sam Elvin Jones czy Eric Dolphy. W latach 70-tych znacznie osłabła sceniczna aktywność Simmonsa. Na blisko 20 lat popadł w zapomnienie, by w 1994 roku powrócić do szczytowej formy.

Nagrał w trio wyśmienity album „Ancient Ritual” dla wytwórni Qwest/Warner Bros. Był to początek jego drugiej kariery. Po kolejnych nagraniach dla Qwest kilkakrotnie nagrywał dla wytwórni CIMP. „To był wspaniały powrót w połowie lat 90. dla Sonny Simmonsa, awangardowego alcisty z Zachodniego Wybrzeża, który nagrał kilka świetnych płyt dla wytwórni ESP w latach 60. Sonny Simmons był zawsze postrzegany jako jeden z „post Colemanowskich” saksofonistów altowych, jednak jego rzeczywistą inspiracją była muzyka Charlie Parkera, którego słuchał jako młody chłopak. W wyniku tego muzyka Cosmosamatics oscyluje pomiędzy tymi wpływami. (...) Tak jak kiedyś, w swoich legendarnych nagraniach z lat 60-tych, Sonny ciągle jest młody i zwariowany. Jego prezencja na scenie jest istotną częścią scenicznego wizerunku Cosmosamatics. Na koncertach wiodącą rolę odgrywają dialogi pomiędzy Sonnym a Michelem Marcusem, okalane kosmicznymi liniami basu i rytmami bębnów rodem z innej planety. (...)” napisano w recenzji płyty „Live at Banlieues Bleues” Bleu Regard Records/France, 2003

W bydgoskim „Mózgu” przy ul. Gdańskiej 10, zagra we wtorek 11.11. Koncert rozpoczyna się o godz. 21.00. Bilety w przedsprzedaży kosztują 15 zł. W dniu koncertu kosztować będą 20 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska