Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na spotkanie Cara Grande

Anna Krzesińska
Podróżnik Borys Malkin przez prawie 40 lat prowadził badania wśród ludów Ameryki Południowej, poznając ich życie codzienne oraz obyczaje. Warto zobaczyć część zebranej przez niego kolekcji.

Podróżnik Borys Malkin przez prawie 40 lat prowadził badania wśród ludów Ameryki Południowej, poznając ich życie codzienne oraz obyczaje. Warto zobaczyć część zebranej przez niego kolekcji.

<!** Image 2 align=right alt="Image 125082" sub="Borys Malkin zdołał udokumentować życie codzienne i obyczaje Indian / Fot. Archiwum">Ogromny wkład Malkina w poznanie kultur tubylczych Ameryki Południowej polegał na tym, iż zdołał udokumentować na fotografii i taśmie filmowej, a następnie zachować dla kolejnych pokoleń świat Indian, który pod naporem ekspansywnej cywilizacji był już wówczas na granicy całkowitego wymarcia.

- Jest tylko kwestią czasu, kiedy znikną ostatni Indianie. Jesteśmy na pewno ostatnim pokoleniem, któremu dane jest oglądać Indian, jako zorganizowaną społeczność na pewnym szczeblu kultury - pisał Borys Malkin w 1976 roku.

Wystawa „Świat Indian Ameryki Południowej” prezentuje wybrane przedmioty codziennego użytku z tej części kolekcji indiańskiej Borysa Malkina, która przechowywana jest dziś w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Szczecinie i Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

<!** reklama>Na ekspozycji można obejrzeć, m.in., ozdoby indiańskie sporządzane z różnorodnych surowców naturalnych: nasion, kłów zwierząt, koralików i piór ptasich czy misternie rzeźbione przez kobiety figurki zwierząt i owadów ze skorupek orzecha palmy tucum, nanizane na włókno roślinne tworzące oryginalne naszyjniki.

- Najbardziej imponującym i niepowtarzalnym eksponatem indiańskim na wystawie jest Cara Grande - Wielka Twarz sporządzona przez Indian Tapirapé z drewna wyklejanego piórkami niebiesko-czerwonej ary - mówi Magdalena Nierzwicka, kurator ekspozycji. - Kolejne prezentowane eksponaty służyły jako przedmioty codziennego użytku mieszkańcom lasów i pobrzeży rzek interioru Ameryki Południowej, do których wyprawiał się Borys Malkin. Wśród nich są dzbany do transportowania i przechowywania wody, naczynie do fermentacji manioku, czy małe dwojaczki służące Indianom Chiriguano do picia yerba mate.

Dużą część wystawy to broń myśliwska Indian - łuki, strzały i dmuchawki.

Wystawę można oglądać do 30 września w Muzeum Podróżników (ul. Franciszkańska 11), oddziale Muzeum Okręgowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska