Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na toruńskiej starówce powstają pierwsze ogródki gastronomiczne

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Ogródki gastronomiczne na toruńskiej starówce będą mogły stać do 15 listopada
Ogródki gastronomiczne na toruńskiej starówce będą mogły stać do 15 listopada Grzegorz Olkowski
Wczesny termin świąt wielkanocnych spowodował, że przed restauracjami i kawiarniami na toruńskiej starówce zrobił się ruch. Część ich właścicieli chce już otworzyć ogródki.

Ogródki w Toruniu mogą funkcjonować od 15 marca do 15 listopada, najwięcej jest ich oczywiście w okresie letnim. Cieszą się one ogromną popularnością wśród torunian i turystów. Szczególnie w weekendy trudno znaleźć w nich wolne miejsce. Przy okazji są źródłem dochodu dla miasta.

W Biurze Toruńskiego Centrum Miasta szacują, że w tym sezonie w obrębie starówki może stanąć nawet 90 ogródków gastronomicznych. To podobna liczba w porównaniu z poprzednimi latami. Ogródki znajdą się na Rynku Staromiejskim, Rynku Nowomiejskim, ulicach: Szerokiej, Królowej Jadwigi, Różanej, Panny Marii, Wielkie Garbary (do skrzyżowania z ul. Ślusarską), Łaziennej (do skrzyżowania z ul. Kopernika), Żeglarskiej (do skrzyżowania z ul. Kopernika), Ducha Św. (do skrzyżowania z ul. Kopernika), Kopernika (odcinek od ul. Ducha do ul. Żeglarskiej), Szewskiej, Szczytnej, Podmurnej oraz Moście Paulińskim.

- Mamy już podpisanych kilka umów i kilkadziesiąt złożonych wniosków - mówi Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta. - Niektórzy chcą zdążyć jeszcze przed świętami, zwłaszcza że zapowiada się ładna pogoda. Spodziewamy się, że prawdziwy "wysyp" ogródków nastąpi tradycyjnie przed majówką.

Trzeba spełnić wymogi

Jak powinien wyglądać ogródek na toruńskiej starówce? Restauratorzy muszą spełnić szereg wymogów.

- Teren ogródka to przestrzeń publiczna. Ogranicz wyposażenie ogródka do niezbędnych elementów i nie magazynuj w nim mebli oraz brudnych naczyń. Ogródek to wizytówka, a nie magazyn - przypomina restauratorom Biuro Toruńskiego Centrum Miasta.

Ogródki nie mogą zasłaniać elewacji budynku, przy którym zostały postawione, a najwyższe elementy wystroju mogą mieć maksymalnie 3,5 metra wysokości. Restauratorzy powinni ogródki przyozdobić zielenią, a wyposażenie ma mieć lekki, naturalny charakter. Parasole na toruńskiej starówce będą w jednolitych kolorach, a całość wystroju znajdować się będzie jedynie na drewnianych podestach.

Opłaty zależą od miesiąca

Na mocy zarządzenia prezydenta Torunia z 2019 roku w ogródkach nie mogą być instalowane m.in. kolorowe oświetlenie, sprzęt nagłaśniający, plandeki, czy sztuczne wykładziny.

W zależności od miesiąca za postawienie ogródka płaci się miesięcznie od 32 do 38 złotych netto za metr kwadratowy. Ogródki mogą mieć powierzchnię do 100 metrów. Restauratorzy mogą skorzystać ze zniżki w wysokości 15 procent na opłaty za prowadzenie ogródka, jeśli udostępnią toaletę osobom, które nie korzystają z oferty lokalu.

Nowa zniżka

- Tegoroczną nowością jest kolejna 15-procentowa zniżka w ramach tak zwanej "zielonej bonifikaty" w okresie od 1 czerwca do 31 października - dodaje Aleksandra Iżycka. - Sądząc po złożonych wnioskach restauratorzy będą chętnie z tego korzystali, bo i tak w każdym z ogródków musi być zieleń. Planujemy zorganizować konkurs na "Wzorcowy zielony ogródek starówki", mamy już sponsora, a pula nagród wyniesie 15 tysięcy złotych. Konkurs rozstrzygniemy najprawdopodobniej we wrześniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska