MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Tysiąclecia czeka rewitalizacja - najpierw jednak musi powstać koncepcja

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Park Tysiąclecia to ulubione miejsce wypoczynku i zabawy nie tylko mieszkańców lewobrzeżnego Torunia
Park Tysiąclecia to ulubione miejsce wypoczynku i zabawy nie tylko mieszkańców lewobrzeżnego Torunia Grzegorz Olkowski
Fosa powinna zostać oczyszczona, alejki poprawione, drzewostan przejrzany. Może powstanie ścieżka rowerowa?

- Często przychodzę do parku przy Podgórskiej z wnukami. Jest przyjemnie i park zyskał w ostatnich latach, ale wiele jeszcze warto byłoby zmienić, wykorzystując otoczenie - mówi pani Halina, mieszkanka ulicy Hallera w Toruniu.

Wpisany do rejestru zabytków Park Tysiąclecia przy ulicy Podgórskiej to ulubione miejsce rekreacji nie tylko mieszkańców lewobrzeżnej części Torunia. Na spacery przychodzą tu całe rodziny z dzielnic miasta, które takiej enklawy zieleni w pobliżu nie mają. Park jest spory, bo ma 19 hektarów.

Pełni nie tylko funkcję rekreacyjną, ale też ma walory historyczne. Jest położony na obszarze zabytkowego fortu, w jego starszej części, która powstała w latach 1824-1832. Północną granicę parku stanowi grobla uformowana po linii fosy. Południową i zachodnią wyznacza linia drzew.

Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia ogłosił tzw. zapytanie ofertowe dotyczące koncepcji rewitalizacji Parku Tysiąclecia, razem z odbudową układu wodnego fosy.

- Przygotowujemy się do wnioskowania o finansowanie z funduszy unijnych. Warunkiem skorzystania ze środków unijnych jest opracowanie dokumentacji. Pierwszym etapem jest koncepcja. Wcześniej były konsultacje - tłumaczy Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni toruńskiego magistratu.

- Jakiś swój obraz rewitalizacji tego parku mam. Są tu dwie strefy. W jednej i drugiej jest sporo do zrobienia. Fosa jest zaniedbana, wymaga modernizacji, w tym oczyszczenia.

Urządzenia regulacyjne muszą zostać odtworzone W samym parku przydałoby się poprawić alejki, zmodernizować nawierzchnię, na nowo zaplanować małą architekturę, stworzyć miejsce do gier i zabaw dla młodzieży i osób starszych, poprawić i uzupełnić oświetlenie.

Renowacji trzeba poddać system zasilania, czyli rów doprowadzający wodę do fosy. Być może pojawi się problem z niewypałami, co też trzeba uwzględnić. Warta rozważenia jest budowa ścieżki rowerowej.

Jak podkreśla dyrektor Szczepan Burak, Park Tysiąclecia nie był projektowany jako park, tylko obiekt forteczny. Od lat pełni jednak przede wszystkim funkcję rekreacyjną. Są ławki, place zabaw, siłownie zewnętrzne. Rośnie trochę starych drzew. To wszystko trzeba uwzględnić w koncepcji rewitalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska