Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedawnione długi. Co robić, gdy męczy nas firma windykacyjna? Radzi adwokat Edyta Bocianiak

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia długu wynosi 6 lat, a dla roszczeń o świadczenie okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 3 lata. Warto o tym pamiętać, gdy zgłaszają się do nas firmy windykacyjne ze swoimi "żądaniami zapłaty".
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia długu wynosi 6 lat, a dla roszczeń o świadczenie okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 3 lata. Warto o tym pamiętać, gdy zgłaszają się do nas firmy windykacyjne ze swoimi "żądaniami zapłaty". 123rf
-Firma windykacyjna męczy mnie wezwaniami do zapłaty rzekomego mandatu za jazdę bez biletu sprzed 10 lat. Nawet nie pamiętam, czy taki miałam - skarży się pani Marta z Podgórza. Co robić w takiej sytuacji? Radzi adwokat Edyta Bocianiak z Torunia.

Zobacz wideo: Kleszcze wciąż aktywne. Jak się przed nimi chronić?

od 16 lat

Ciągłe telefony firm windykacyjnych

Prawniczka przyznaje, że to problem wręcz powszechny. Firmy windykacyjne często zwracają się po wielu latach sms-em, telefonem, mailem lub listem (zwykłym) o zapłatę należności do dłużnika. Najczęściej nie ustają w wysiłkach. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Polecamy

Krok pierwszy: trzeba ustalić, na jakim etapie naprawdę jest windykacja należności

-Po pierwsze, należy zwrócić się na piśmie (listem poleconym) do firmy windykacyjnej o wskazanie, na jakim etapie postępowania jest sprawa w zakresie, w którym firma windykacyjna kontaktuje się z daną osobą. Należy też wnieść o przysłanie umowy, na podstawie której firma windykacyjna dysponuje danymi osobowymi dłużnika. To z tej umowy będzie wynikało wobec kogo dłużnik był zobowiązany. Trzeba też wnieść o udzielenie odpowiedzi o to, na jakim etapie postępowania jest dochodzenie należności przez wierzyciela: czy jest to etap przedsądowego postępowania, czy też w sprawie został wydany wyrok lub nakaz zapłaty. a jeśli tak, to czy tytuł ten jest prawomocny i czy został zaopatrzony w klauzulę wykonalności - wylicza adwokat Edyta Bocianiak.

Polecamy

Jednocześnie należy w takim piśmie zawrzeć wniosek o nadesłanie tytułu wykonawczego (wyroku, nakazu prawomocnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności), jeżeli sprawa jest na etapie postępowania egzekucyjnego.

Uregulowanie stanu faktycznego i prawnego długu

Na podstawie informacji, które zostaną przekazane dłużnikowi należy zdecydować o podjęciu działań zmierzających do uregulowania swojego stanu faktycznego i prawnego. Analiza odpowiedzi pisemnej firmy windykacyjnej może wykazać, że np. zobowiązanie zostało już zapłacone na rzecz wierzyciela, albo kilka lat wcześniej zostało skutecznie wyegzekwowane w drodze postępowania egzekucyjnego przez komornika.

-Wszelkie dane w tym zakresie należy wtedy przekazać firmie windykacyjnej - podkreśla prawniczka. -Oczywiście, dłużnik może również zdecydować o zapłacie należności, o zwróceniu się z wnioskiem o rozłożenie świadczenia na raty lub przeanalizować sprawę w zakresie przedawnienia roszczenia. (Jeśli, oczywiście, uznaje dług-przyp.red.)

Przedawnienie długu. Kiedy następuje? Najczęściej po 6 latach

Przedawnienie roszczenia związane jest z upływem czasu do wniesienia skutecznie sprawy na drogę postępowania sądowego lub skutecznego egzekwowania tytułu wykonawczego. Przepis stanowi, iż po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia.

Polecamy

-Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 6 lat, a dla roszczeń o świadczenie okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 3 lata. Koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba, że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata - objaśnia adwokat Edyta Bocianiak.

Roszczenia stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenia stwierdzone ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd przedawniają się z upływem sześciu lat. Roszczenia o świadczenia okresowe należne w przyszłości przedawnia się z upływem trzech lat.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

WAŻNE. Świadczenia okresowe - o czym mowa? To np. czynsz najmu mieszkania

Roszczenia o świadczenia okresowe to roszczenia, które dłużnik zobowiązany jest spełniać w określonych z góry odstępach czasu. Typowym przykładem świadczenia okresowego może być czynsz najmu, świadczenie rentowe, czy też odsetki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska