Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schrony w Kujawsko-Pomorskiem. W tych miejscach są takie w naszym regionie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
To jeden z niewielu schronów z prawdziwego zdarzenia, hermetycznych, umożliwiających przeżycie nawet po wybuchu bomby atomowej.
To jeden z niewielu schronów z prawdziwego zdarzenia, hermetycznych, umożliwiających przeżycie nawet po wybuchu bomby atomowej. Jerzy Bitner
Czytelnicy pytają, gdzie w razie zagrożenia można się ukryć? Odpowiadamy: takie miejsca znajdziecie na interaktywnej mapie, w aplikacji „SCHRONY”.

- Nadal, choć od wybuchu wojny na Ukrainie minęły już dwa lata, nie wiem, gdzie szukać schronu na wypadek alarmu przeciwlotniczego. Nie wiem tego ani gdy jestem w swoim domu, ani w miejscu pracy. Władze w ogóle o tym nie informują, a w mieście nie ma drogowskazów czy innych wskazówek, które poprowadziłyby do miejsca schronienia – skarży się pani Anna, mieszkanka Bydgoszczy.

Klarownych informacji o schronach lub choćby miejscach doraźnego schronienia próżno szukać na stronach internetowych urzędów, od najważniejszego wojewódzkiego poczynając po miejskie czy gminne, nawet w zakładkach „Bezpieczeństwo”, gdzie publikowane są komunikaty i ostrzeżenia centrów zarządzania kryzysowego. Nie ma ich także na stronach policji.

Nie jest jasne kto, jaka instytucja, odpowiada za informowanie ludności, gdzie w okolicy znajduje się schron. Tę kwestią ma dopiero rozstrzygnąć nowa ustawa o obronie cywilnej, która - jak powiedział ostatnio wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz - została wygaszona razem z przyjęciem ustawy o obronie. - Brak zasad, trybu postępowania w przypadku alarmu, koordynatorów i współpracy z samorządami może doprowadzić do katastrofy – stwierdził.

To też może Cię zainteresować

Co prawda w sytuacji kryzysowej (tak jak w przypadku zagrożeń pogodowych) możemy spodziewać się alertu na telefon z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (są też wojewódzkie i powiatowe centra zarządzania kryzysowego) z zaleceniami dotyczącymi bezpiecznych zachowań, ale lepiej przygotować się zawczasu.

I dlatego wspomnianej na wstępie pani Annie i wszystkim mieszkańcom regionu proponujemy zajrzeć na stronę Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z naciskiem na tę pierwszą służbę, bowiem akurat na jej stronie informacja o schronach jest bardzo czytelna – umieszczona od góry w podłużnej niebiesko – żółtej zakładce MIEJSCA DORAŹNEGO SCHRONIENIA. Wystarczy kliknąć START i przenosimy się do ogólnopolskiej aplikacji „SCHRONY”. Potem najlepiej skorzystać z propozycji „Użyj bieżącej lokalizacji", która od razu przenosi nas w aktualne miejsce przebywania.

Najlepiej zrobić to już teraz, w czasie pokoju, aby zorientować się w temacie, zapamiętać najbliższe miejsca, gdzie można się schronić w razie niebezpieczeństwa. Bo co będzie, gdy w panice zgubimy telefon komórkowy albo rosyjska bomba (rakieta) zniszczy stację przekaźnikową? Nie będziemy mieli już tej podstawowej wiedzy.

W "Poradniku na czas kryzysu i wojny" Rządowego Centrum Bezpieczeństwa czytamy: „Należy założy, że komunikacja telefoniczna w czasie kryzysu i wojny może by ograniczona. Słuchaj radia i oczekuj komunikatów służb, mediów oraz ALERT-u RCB. Zachowaj spokój, skoncentruj się i stosuj do ich wskazówek i poleceń. To może uratować Ci życie!

- Przygotowanie aplikacji „Schrony” (wykonanej na polecenie MSWiA – dop. autora) wymagało od nas dużego zaangażowania, nawet odłożenia na później innych mniej ważnych spraw. To była szeroko zakrojona akcja, która przyniosła jednak dobre rezultaty – powstało funkcjonalne narzędzie ułatwiające znalezienie schronienia w najbliższej okolicy przed różnymi zagrożeniami – mówi nam st. bryg. Małgorzata Jarocka- Krzemkowska, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Dodaje, że oczekiwania społeczeństwa są większe, bowiem zdecydowana większość umieszczonych na interaktywnej mapie punktów wskazuje nie prawdziwe schrony, a zaledwie miejsca doraźnego ukrycia. Tyle, że budowa schronów to już nie kompetencja straży pożarnej.

W województwie kujawsko-pomorskim zinwentaryzowano 326 budowli ochronnych (w tym budowli niehermetycznych typu „U” i prawdziwych schronów "S") oraz ok. 12,5 miejsc doraźnego schronienia „MDS”, czyli piwnic pod domami, podziemnych garaży).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Schrony w Kujawsko-Pomorskiem. W tych miejscach są takie w naszym regionie - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska