Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare zwyczaje karnawałowe w Polsce i regionie. Tych obrzędów noworocznych być może nie znaliście

llured
31.12.2022 kazimierz dolny powitanie nowego roku na sylwestrze miejskim na rynkukazimierz dolny sylwester nowy rok powitanie swietowanie fot. malgorzata genca /  polska press
31.12.2022 kazimierz dolny powitanie nowego roku na sylwestrze miejskim na rynkukazimierz dolny sylwester nowy rok powitanie swietowanie fot. malgorzata genca / polska press Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Karnawał to okres pełen radości, zabawy i tradycji, który w Polsce obchodzony jest z wielkim entuzjazmem. Czy jednak znamy wszystkie zwyczaje związane z tym okresem? Czy jesteśmy świadomi, jak nasze przodkowie obchodzili ten czas? Przygotowałem dla Was artykuł, który przeniesie Was w czasie i pozwoli odkryć zapomniane tradycje karnawałowe w Polsce.

Nazwa Karnawału

Nazwa "karnawał" ma korzenie we włoskim słowie "carnevale", które odnosi się również do łacińskiego "carrus navalis". W starożytnym Rzymie termin ten odnosił się do łodzi na kołach, będącej ukwieconym rydwanem boga Dionizosa. Rydwan ten pojawiał się na rzymskich ulicach w czasie hucznych obchodów powitania wiosny i nowego roku.

Początki Zabaw Karnawałowych

Europejskie zabawy karnawałowe mają swoje korzenie w starożytnych obrzędach zimowych i wczesnowiosennych. Obrzędy te były odprawiane ku czci bogów urodzaju, szczęścia, dobrobytu, słońca życia i światła. Zwłaszcza istotne było uczczenie Saturna, boga dobrobytu i sprawiedliwości. Już w wiekach średnich karnawał obchodzono z wielkim przepychem w całej niemal Europie.

Karnawał w Historii Europy

W X wieku szczególnie słynna była Wenecja, która wsławiła się hucznie obchodzonymi zabawami karnawałowymi. Również w XV wieku Rzym zyskał sławę dzięki tego rodzaju celebracjom. Karnawał był świętowany z rozmachem nie tylko we Włoszech, ale także w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemczech, na Rusi i na Bałkanach. Ta bogata historia świadczy o znaczeniu, jakie karnawał miał dla różnych kultur i społeczeństw na przestrzeni wieków.

Karnawał, Zapusty czy Mięsopust?

Karnawał, nazywany również zapustami lub mięsopustem, to okres, który zgodnie z kalendarzem rozpoczyna się w święto Trzech Królów i kończy tuż przed Wielkim Postem¹. Nazwa „karnawał” pochodzi prawdopodobnie do słów „carna vale”, czyli „mięso żegnaj”

Święto Trzech Króli

Tradycyjnie, karnawał na całym świecie rozpoczyna się od Święta Trzech Króli, które otwiera czas karnawału i maskarad12.

Ostatki

Ostatnie pięć dni karnawału to tzw. ostatki, które niegdyś były szczególnie hucznie świętowane2.

Wizyty koledników

Podczas karnawału, kolednicy odwiedzali pod przebraniem okoliczne domy i ze śpiewem na ustach prosili o drobne podarki oraz poczęstunek3.

Kulig

Kulig był jedną z najpopularniejszych zabaw karnawałowych szlachty i magnaterii w dawnej Polsce¹. Za czasów Sarmatów przejażdżka saniami zaprzęgniętymi w konie mogła trwać nawet kilka dni z krótkimi przerwami na sen! Odwiedzano wtedy okoliczne dworki, w każdym jedząc i pijąc¹.

Maskarady i zabawy pod chmurką

Mieszczanie i chłopi w okresie karnawału często organizowali barwne pochody i zabawy na świeżym powietrzu. Niekiedy zakładano maski, by każdy mógł się dobrze bawić, bez względu na pochodzenie oraz status społeczny.

Menu karnawałowe

W karnawale na suto zastawionych stołach królował bigos. Ważne miejsce zajmowały też dziczyzna, kiełbasy, szynki, wędliny, pasztety, ryby w galarecie. Nie mogło zabraknąć słodkości i różnych ciast, w tym: tortów, pierników, owoców w miodzie. Toasty wznoszono winem, miodem pitnym i piwem.

Bogate zwyczaje karnawałowe w Polsce

Zwyczaje karnawałowe w Polsce są bogate i różnorodne, a wiele z nich zapomniane lub mało znane. Odkrywanie tych tradycji to fascynująca podróż w czasie, która pozwala lepiej zrozumieć naszą kulturę i historię. Mam nadzieję, że ten artykuł pozwolił Wam odkryć nieznane dotąd aspekty polskiego karnawału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska