Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w cieniu zwolnień

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Jak co roku władze UMK złożyły kwiaty pod pomnikiem patrona uczelni Mikołaja Kopernika
Jak co roku władze UMK złożyły kwiaty pod pomnikiem patrona uczelni Mikołaja Kopernika Jacek Smarz
Prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK w przemówieniu w święto uniwersytetu przypomniał akademikom o obranym kursie. UMK czekają kolejne ciężkie lata zaciskania pasa.

Przez remont auli, UMK świętował urodziny patrona w klubie Od Nowa, w nowej sali kinowej na 310 miejsc. Trzykrotnie mniejsza od auli, reprezentacyjna sala przyjęła wszystkich, a po rozpoczęciu uroczystości można było jeszcze znaleźć wolne miejsca.
[break]
Święto uczelni to w dużej mierze dzień młodych pracowników naukowych - świeżo mianowanych doktorów i doktorów habilitowanych, którzy tego dnia otrzymują dyplomy. Młodzi naukowcy tłumnie, choć w różnych nastrojach przybyli do klubu Od Nowa.
Doktor szuka pracy
- Będę nadal uprawiał swój humanistyczny ogródek, ale nie na UMK - mówił pytany o plany świeżo upieczony doktor humanistyki Miłosz Kłobukowski. Czasy, w których niemal każdy chętny naukowiec po doktoracie mógł liczyć na etat na uczelni, już się skończyły, co wczoraj dawali wyraźnie do zrozumienia przepytywani przez media doktorzy.
W swoim corocznym przemówieniu rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, profesor Andrzej Tretyn powtórzył, że najbliższe trzy lata będą dla UMK czasem ważnych zmian, decyzji trudnych i bolesnych. Wspomniał o zwolnieniach, wyliczając, że w ciągu roku uniwersytet pożegnał się z kilkudziesięcioma pracownikami.
Największe cięcia jak na razie dotknęły lektorów języków obcych.
Wydziały się same rządzą
Wprowadzoną trzy dni temu niezależność finansową wydziałów (same decydują o wydatkach) określił jako jedną z najważniejszych zmian organizacyjnych na uczelni.
Zapowiedział koniec z dorabianiem u bezpośredniej konkurencji UMK. Ograniczenia mają obowiązywać od nowego roku akademickiego. Rektor zapowiedział też stworzenie strategii rozwoju naukowego uniwersytetu. Podstawą dla tego dokumentu ma być szczegółowa analiza wyników ostatniej parametryzacji wydziałów, czyli oceny naukowej aktywności. Warto przypomnieć, że toruńscy humaniści dostali najwyższą ocenę, elitarną kategorię A+.
Jak co roku uniwersytet uhonorował zasłużonych pracowników. Resortowe oraz uniwersyteckie odznaczenia, medale i wyróżnienia odebrało kilkadziesiąt osób. Wśród uhonorowanych znalazł się historyk socjologii, prof. Włodzimierz Wincławski z Wydziału Humanistycznego. Odebrał wczoraj Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, najwyższe, po Orderze Orła Białego, cywilne odznaczenie państwowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska