Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak szybko sprawdzisz jaką dostaniesz emeryturę! Jakiej emerytury możesz się spodziewać? Sprawdzić, zanim zdecydujesz się pożegnać z pracą

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Osiągnięcie odpowiedniego wieku (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) uprawnia w Polsce do przejścia na emeryturę. Uprawnia, ale nie zobowiązuje. Decyzję, czy z prawa skorzystać, czy nie, podejmujemy sami, biorąc pod uwagę wiele okoliczności – od stanu zdrowia po sytuację rodzinną. Jedną z najważniejszych przesłanek jest prognozowana wysokość świadczenia, jakie otrzymamy. Skąd wziąć taką informację? WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Osiągnięcie odpowiedniego wieku (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) uprawnia w Polsce do przejścia na emeryturę. Uprawnia, ale nie zobowiązuje. Decyzję, czy z prawa skorzystać, czy nie, podejmujemy sami, biorąc pod uwagę wiele okoliczności – od stanu zdrowia po sytuację rodzinną. Jedną z najważniejszych przesłanek jest prognozowana wysokość świadczenia, jakie otrzymamy. Skąd wziąć taką informację? WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Fot. Marzena Bugala/Polskapresse
Osiągnięcie odpowiedniego wieku (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) uprawnia w Polsce do przejścia na emeryturę. Uprawnia, ale nie zobowiązuje. Decyzję, czy z prawa skorzystać, czy nie, podejmujemy sami, biorąc pod uwagę wiele okoliczności – od stanu zdrowia po sytuację rodzinną. Jedną z najważniejszych przesłanek jest prognozowana wysokość świadczenia, jakie otrzymamy. Skąd wziąć taką informację?

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej:

Najprostszym sposobem, by dowiedzieć się, jaka będzie wysokość naszej emerytury, jest skorzystanie z pomocy doradcy emerytalnego ZUS, który nam tę kwotę wyliczy. W tym celu można udać się do placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osobiście albo umówić się na wizytę online. Doradca zajrzy na emerytalne konto ubezpieczonego, przy okazji sprawdzając, czy są tam dane o tzw. kapitale początkowym, który też wpływa na wysokość świadczenia.

Do doradcy emerytalnego ZUS można przyjść bez wcześniejszego umawiania się, wtedy jednak trzeba liczyć się z oczekiwaniem w kolejce. Można się też na wizytę umówić poprzez internetowe konto na Platformie Usług Elektronicznych – PUE lub telefonicznie (tel. 22 560 16 00).

Na spotkanie z doradcą należy zabrać dowód osobisty, a także informację o wysokości środków zgromadzonych w ramach Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli mamy konto w OFE).

Z e-wizytą

Z doradcą emerytalnym można porozmawiać również przez internet. Po zarezerwowaniu terminu e-wizyty otrzymamy link do tego spotkania, a także link próbny, za pomocą którego możemy sprawdzić jeszcze przed e-wizytą sprawność naszego połączenia. Maila z linkiem nie kasujmy – przyda się podczas e-wizyty.

Internetowa rozmowa z doradcą trwa do 20 minut. Prowadzimy ją z wizją i fonią, a więc z włączoną kamerką i mikrofonem. Zadbajmy o to, by z naszej strony rozmowa odbywała się w cichym pomieszczeniu.

Uwaga! Informacja o wysokości świadczeń, jaką otrzymujemy od doradcy, opatrzona jest ważnym zastrzeżeniem: emerytura, która ostatecznie zostanie nam przyznana, może się różnić od tej prognozowanej. Co nie upoważnia nas do jakichkolwiek roszczeń. Skargi, że dostaliśmy mniej niż prognozowano, sąd nie przyjmie.

Zrób to sam

Można również spróbować samodzielnie wyliczyć wysokość swojej przyszłej emerytury. Temu służy kalkulator emerytalny dostępny na internetowej stronie ZUS.

Do dyspozycji mamy dwie wersje kalkulatora. W wersji uproszczonej podajemy mniej parametrów, ale wynik będzie mniej precyzyjny. W wersji zaawansowanej możemy podać różne wynagrodzenia (wyrażone w procencie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej) w poszczególnych latach. Można też wyłączyć z okresu ubezpieczenia te lata, gdy nie zarabialiśmy.
Dodajmy, że wysokość emerytury zależy nie tylko od tego, ile środków zgromadziliśmy na koncie w ZUS, ale i na przykład od przewidywanej średniej długości dalszego życia wg danych GUS.

Podobny kalkulator znajduje się na profilu PUE. Tam już większość danych potrzebnych do wyliczenia przyszłego świadczenia pobierana jest z indywidualnego konta ubezpieczonego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska