MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie są prognozy dla rynku pracy na 2024. Luki kadrowe mogą być największym problemem

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Chcemy lepiej zarabiać, no i będziemy - przynajmniej ci, którzy mają najniższą krajową, bo ona od stycznia wzrasta
Chcemy lepiej zarabiać, no i będziemy - przynajmniej ci, którzy mają najniższą krajową, bo ona od stycznia wzrasta Jarosław Jakubczak
Nie bezrobocie, a znalezienie ludzi do pracy będzie największym problemem w 2024 roku. Tak przynajmniej uważają eksperci.

53 136 osób było zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy na koniec listopada 2023 roku - wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu. - Było to o 1006 osób więcej niż w końcu poprzedniego miesiąca, ale o 1991 osób mniej niż w 2022 roku o tej porze - wskazują urzędnicy WUP.

Grupa zarejestrowanych

Stopa bezrobocia wyniosła w naszym regionie równe 7 procent (dla porównania: w październiku kształtowała się na poziomie 6,8 proc.). Na tle kraju wypadamy wciąż raczej słabo. Zajmujemy 12. miejsce na 16 województw pod względem stopy bezrobocia. W Polsce, według Głównego Urzędu Statystycznego, ta wynosi 5 proc. Eurostat, czyli unijny urząd statystyczny, stosuje inną metodę obliczeń. Uwzględnia odsetek osób w wieku 15-74 lata bez pracy, ale mogących podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, które aktywnie poszukiwały pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju. Zgodnie takimi z wyliczeniami Eurostatu, w naszym kraju jest 2,8-procentowe bezrobocie (to akurat dane jeszcze za październik, chociaż i tak najnowsze).

Ubywa natomiast ofert zatrudnienia na lokalnym rynku. W listopadzie 2023 roku do PUP w województwie zgłoszono 3186 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o prawie 12 proc. mniej niż w październiku i niemal 22 proc. mniej niż w listopadzie 2022. Najwięcej wakatów czeka w handlu, na produkcji, w budownictwie i logistyce. Pracy biurowej jest mało. Szybciej w szkole można ją znaleźć.

Zdaniem ekspertów rynku pracy, to nie bezrobocie, lecz brak kandydatów będzie stanowił największy problem w 2024 roku. - Polska weszła w fazę rozwoju, w której nie bezrobocie, ale brak pracowników staje się strategicznym problemem gospodarki. Ograniczona podaż pracy jest wyzwaniem zarówno dla polityki rodzinnej i demograficznej, jak też bieżącym, związanym z migracjami zarobkowymi do Polski, polityką zatrudnienia i rynku pracy. Płace w 2024 roku będą rosły szybko - podkreśla prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Luki kadrowe

Profesor dodaje: - Rynek wciąż odczuwał będzie deficyt pracowników, a perspektywy demograficzne wskazują, że wchodzimy w etap szybko kurczących się zasobów pracy i jednoczesnego starzenia się pracowników. Oznacza to, że polityka zatrudnienia musi poszukiwać nowych sposobów zachęcania do pozostania na rynku pracy osób starszych, a równocześnie zachęcania osób biernych zawodowo, tj. kobiet, osób niepełnosprawnych i starszych, przy niskim 5-procentowym, bliskim frykcyjnemu, poziomie bezrobocia.

Badania, przeprowadzone przez ManpowerGroup, pokazują, iż w nowym roku nawet co trzecia firma chce zatrudnić nowych ludzi - i to w pierwszym kwartale br. To, że planują przyjąć kolejne osoby, nie jest równoznaczne z tym, że tak się stanie. Części wykwalifikowanych kandydatów nie będzie odpowiadała proponowana pensja, natomiast tym, którzy zgodziliby się pracować za takie stawki, może brakować kwalifikacji.

A propos pieniędzy: od stycznia wzrosła płaca minimalna z 3600 do 4242 zł brutto. W lipcu znowu pójdzie w górę, lecz już niewiele, do 4300 zł. Pracodawców to nie cieszy. - Duża dynamika wzrostu płacy minimalnej w 2024 roku, tj. około 18 proc. wpłynie na wzrost wynagrodzeń w całej gospodarce - wyjaśnia prof. Męcina. - Musimy się też liczyć z bardzo niekorzystnym zjawiskiem poszerzania się szarej strefy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie są prognozy dla rynku pracy na 2024. Luki kadrowe mogą być największym problemem - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska