Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń powalczy z meszkami i komarami. Ogłosił przetarg na wykonanie oprysków

PB, JW-N
Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia poszukuje firmy, która zlikwiduje uciążliwe meszki i komary we wskazanych przez niego lokalizacjach.

Opryski obejmą obszar 80 hektarów. Spora ich część dotyczyć będzie Bydgoskiego Przedmieścia, ale na ulgę mogą też liczyć mieszkańcy Mokrego, Kaszczorka, Czerniewic czy lewobrzeża.

Wystartują w maju

- To nasza standardowa procedura, powtarzamy ją co roku - twierdzi Halina Pomianowska, dyrektor Wydziału Środowiska i Ekologii. - Po konsultacji z inspektorem wskażemy wykonawcy miejsca, gdzie owadów jest najwięcej. Mamy dość mokry początek roku, więc spodziewamy się, że tych meszek i komarów będzie sporo. Termin składania ofert mija 29 kwietnia, sądzę, że umowę podpiszemy na początku maja. Opryski rozpoczną się niezwłocznie. W umowie zastrzeżemy sobie to, że jeśli populacja tych owadów nie spadnie o co najmniej 60 procent, określone zabiegi zostaną powtórzone. Termin zakończenia zadania określiliśmy na 30 sierpnia.

Trzeba pamiętać, że przeprowadzane przez miasto zabiegi zwalczające meszki i komary mają też skutki uboczne niekorzystne dla ekosystemu. Giną przy okazji także inne owady, w tym te zapylające. Dlatego opryski powinny być stosowane w możliwie małym zakresie, przede wszystkim tam, gdzie meszki i komary mogą być szczególnie dokuczliwe, na terenach rekreacyjnych, w miejscach plenerowych imprez. Opryski będą wykonywane preparatem Aspermet, znanym z tego, że utrzymuje się na roślinach dosyć długo (o ile nie spadną ulewne deszcze). Prawdopodobnie prace będą wykonywane w późnych godzinach wieczornych. Gdyby odbywały się rano, mogłyby zaszkodzić wspomnianym pożytecznym zapylającym owadom.

Które obszary zostaną spryskane?

Ogłoszenie WSiE UM dokładnie precyzuje miejsca, w których mają zostać wykonane opryski. Zostawia sobie jednak furtkę do wskazywania ich na bieżąco. Gdzie odbędą się opryski?

  • błonia nadwiślańskie przy Parku Miejskim (ok. 7,0 ha)
  • Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu (ok. 15,0 ha)
  • zieleń przy Fundacji „Św. Ducha” ul. Szosa Bydgoska 15 (ok. 4,0 ha)
  • Ogród Zoobotaniczny przy ul. Bydgoskiej (ok. 4,5 ha)
  • tereny zieleni przy schronisku dla zwierząt oraz wewnątrz schroniska przy Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu (ok. 5,0 ha)
  • park przy ul. Waryńskiego (ok. 3,5 ha)
  • pas zieleni wzdłuż Strugi Toruńskiej na osiedlu Chrobrego (ok. 3,5 ha)
  • tereny zieleni przy Kościele i stadninie koni na Kaszczorku (ok. 4,0 ha)
  • zieleń przy szkole w Kaszczorku (ok. 1,5 ha)
  • zieleń w Muzeum Etnograficznym – Kaszczorek (ok. 3,0 ha)
  • Park Tysiąclecia na Podgórzu (ok. 10,0 ha)
  • tereny zieleni przy Zespole Szkół w Czerniewicach (ok. 3,0 ha)
  • tereny zieleni przy Kościele w Czerniewicach oraz na pl. festynowym (ok. 2,0 ha)
  • zieleń przy tarasie widokowym na Wisłę przy ul. Kujawskiej (ok. 1,0 ha)
  • tereny zieleni przy szkole podstawowej na Rudaku (ok. 4,0 ha)
  • inne tereny wg potrzeb określanych na bieżąco przez przedstawiciela Zamawiającego, np. obszary imprez plenerowych (w tym Bulwar Filadelfijski przy AZS-ie, rejon Zamku Krzyżackiego i in.), zieleniec przy PKS, przystanki autobusowe i tramwajowe, tereny przykościelne, itp. (ok. 9,0 ha)

Polecamy

Co to za owady?

Meszki to małe owady osiągające od 1,5 do 6 mm długości, zwykle ciemno lub szaro ubarwione. Mają krępe ciało z garbem, krótkie i szerokie skrzydła, masywne czułki i grube odnóża. W Polsce żyje około 50 odmian gatunków meszek. Ich larwy rozwijają się w bieżących wodach. Żywią się one martwymi szczątkami roślin, zwierząt oraz ich odchodami, dzięki czemu pełnią bardzo pożyteczną rolę – oczyszczają rzeki. Dorosłe owady zasiedlają tereny wilgotne w pobliżu zbiorników wodnych. Często występują masowo. Samce żywią się nektarem kwiatów i sokiem roślin. Dla człowieka groźne są więc tylko samice meszek, które swoją dietę uzupełniają krwią. Uwielbiają żerować zwłaszcza po południu i wieczorem.

Komary to insekty powszechne na całym globie, w Polsce znane głównie ze swędzących ugryzień. Ukąszenia komarów są szczególnie nieprzyjemne dla osób z alergią na te owady. Komary zaczynają kłuć, kiedy tylko robi się jasno, mniej więcej o godz. 5 - 6 rano. W pochmurną pogodę mogą być aktywne przez cały dzień. Jak gryzą komary? Wkłuwają się w skórę i wpuszczają tam ślinę. Ta ślina zapobiega krzepnięciu krwi, działa też alergizująco, lekko zapalnie. Komarzyca tę niekrzepnącą krew wysysa.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska